Sponzorováno

9 tipů jak zklidnit nervy – tyto přirozené metody zklidnění nervů fungují 4.55/5 (11)

Nervy, nervičky? Zde jsou techniky na přirozené zklidnění nervů.

Nervy, nervičky? Zde jsou techniky na přirozené zklidnění nervů.

No jasně, všichni jsme někdy ve stresu a hodně rozrušení. Stres je často produkt našeho rušného, přeplánovaného života a života v podmínkách, které často nemůžeme ovlivnit. Prostě se nervujeme a máme nervy na pochodu.

Když jste ve stresu nebo úzkosti, způsobuje to, že vaše tělo uvolňuje stresové hormony, jako je kortizol a adrenalin, což může zvýšit míru stresu. Můžete také pociťovat další příznaky, jako jsou bolesti hlavy, závratě a deprese. Dlouhodobý chronický stres může negativně ovlivnit vaši váhu, srdce a chronické zdravotní stavy. Kromě vašeho fyzického zdraví může mít neléčený stres negativní vliv na další oblasti vašeho života, včetně vašeho duševního zdraví, profesního života a sociálních vztahů.

Když se cítíte vystresovaní, úzkostliví, vyděšení nebo nervózní – nebo máte nutkání se rozbrečet – to poslední, co chcete slyšet, aby někdo řekl, je: „Jen se uklidni“. To nikdy nefunguje. To je asi jako kdyby někdo řekl člověku, který se bojí létaní, ať se létání nebojí. Fungovalo by to? Rozhodně ne!

9 technik, jak uklidnit vaše nervy

Ale tady je 9 uklidňujících technik, které fungují – a fungují rychle.

1. Dýchejte – a dýchejte dobře

Dýchání se možná zdá jako ta nejpřirozenější věc na světě. Ale existují způsoby, jak dýchat všímavě, které pomáhají zklidnit naše těla a mysl téměř okamžitě. Technika dýchání 4-7-8, známá jako „relaxační dýchání“, je obzvláště účinná:

  1. Na 4 sekundy se tiše nadechněte nosem
  2. Zadržte dech na 7 sekund
  3. Silně vydechujte ústy s „pískáním“ po dobu 8 sekund
  4. Opakujte podle potřeby

2. Zavřete oči a pomalu počítejte do 10

Že je to moc jednoduché na to, aby to fungovalo? Ale ono to opravdu to funguje! Pokud potřebujete více času, počítejte do 20 nebo počítejte pozpátku. U toho myslete na příjemné místo. Vaše oblíbené místo. Jen pár minut, kdy se budete soustředit na něco jiného než na stres, udělá s vaší náladou zázraky.

3. Žvýkejte kousek žvýkačky

Studie ukazují, že pomalý, metodický akt žvýkání žvýkačky udržuje proudění krve do mozku, což vám umožňuje lépe se soustředit a udržet hlavu v pohodě během záchvatu tresu a úzkosti. Také vám pomůže odolat nutkání sáhnout po méně zdravé variantě, jako je půllitr zmrzliny nebo alkoholový koktejl, když jste ve stresu.

Sponzorováno

4. Zavolejte kamarádovi / kamarádce – nejlépe vtipnému

Kontakt s někým, koho máte rádi, může také poskytnout okamžitý klid. Bylo prokázáno, že smích uvolňuje endorfiny, chemikálie vyvolávající dobrý pocit v našem mozku, které pomáhají uvolnit napětí a pozvednout celkovou náladu.

5. Využijte vůni levandule

Vůně levandule prostě uklidňuje a navozuje příjemné pocity. Pomáhá nám relaxovat.

Zapalte levandulovou svíčku nebo se namočte do levandulové perličkové koupele. V aromaterapii je levandule spolu s heřmánkem, růží, ylang-ylang a citrusy jednou z hvězd úlevy od stresu. Využijte tuto sílu bylinek pro sebe. Je vám příjemná jiná vůně? Směle do toho. Použijte ji pro úlevu od nervů a stresu!

6. Hrajte si se svou kočkou nebo psem

Pouhých 10 minut hlazení vašeho chlupatého kamaráda může efektivně utlumit stresové hormony v těle a podpořit pocit klidu. Nebo jděte s mazlíčkem na procházku. I to pomáhá.

7. Poslouchejte uklidňující hudbu

Tento bod miluju já! Pusťte si svou oblíbenou melodii, ale nic se zběsilým rytmem nebo depresivním textem. Pak se posaďte, zavřete oči a soustřeďte se na slova a rytmus. Pokračujte a zazpívejte si, chcete-li. Studie ukazují, že zpěv uvolňuje endorfiny.

8. Dejte si do těla

Fyzická aktivita jakéhokoli druhu pomáhá uvolnit stres. To je stará známá pravda, která funguje. Udělejte si 15minutový časový limit na rychlou procházku po okolí; čerstvý vzduch vám také pomůže vyčistit hlavu. Pokud jste uvnitř, vyzkoušejte několik opakování skákání, běhejte po schodech nahoru a dolů nebo si zajezděte na rotopedu.

9. Cvičte svou mysl a ducha – meditační cvičení pomáhá na nervy

Cvičte jógu, meditujte, dopřejte si masáž, pište si do deníku, udělejte si pedikúru nebo si odpočiňte. Cokoliv, co ve vás vyvolává pocit klidu.

Pokud zjistíte, že tyto uklidňující techniky nejsou užitečné, hledejte další metody, které mohou poskytnout dlouhodobější úlevu od vašeho stresu a úzkosti. U každého něco takového funguje.

No a co dále? Jezte správně a zdravě (hodně ovoce a zeleniny, hodně vody, málo těžkých jídel), vyhýbejte se alkoholu a kofeinu, pravidelně cvičte, vždy si dopřejte dostatek spánku a v případě potřeby zvažte schůzku s odborníkem na duševní zdraví.

To jsou moje rady. Zaručeně fungují.

Sponzorováno

A co pomáhá na nervy a stres vám? Napište mi do komentářů. Budu moc rád.

A také si u nás o nervech a stresu přečtěte další zajímavosti

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva