Sponzorováno

Jak bezpečně zvýšit v těle hladinu adrenalinu? 4.13/5 (313)

  • Zvýšení hladiny adrenalinu v těle by mělo být prováděno s opatrností, protože adrenalin je silný hormon, který může mít výrazný vliv na různé tělesné systémy. Nejlepší způsob, jak zvýšit hladinu adrenalinu, by měl být řízený a konzultovaný s lékařem, zejména pokud máte zdravotní problémy nebo užíváte léky. Adrenalin může být uvolňován do těla v reakci na stresové situace, fyzickou aktivitu a některé léky, ale zvýšení hladiny adrenalinu za účelem zábavy nebo pro zvýšení výkonnosti by mělo být prováděno opatrně.
  • V tomto článku najdete několik způsobů, jak přirozeně zvýšit hladinu adrenalinu.
  • Fyzická aktivita: Pravidelné cvičení a fyzická aktivita mohou stimulovat uvolňování adrenalinu. Intenzivní trénink, jako je běh nebo intervalový trénink, může zvýšit hladinu adrenalinu.
  • Stres: Stresové situace mohou způsobit nárůst hladiny adrenalinu. Nicméně, chronický stres může mít nepříznivý vliv na zdraví, a proto by měl být stres řízen a minimalizován.
  • Epinefrinové injekce: Epinefrin (jiný název pro adrenalin) se používá v lékařských situacích, jako je anafylaktický šok. Epinefrinové injekce můžou být použity pod dohledem lékaře, pokud existuje indikace.
  • Adrenalinové sporty: Některé extrémní sporty a aktivity, jako je skydiving nebo bungee jumping, mohou zvýšit hladinu adrenalinu kvůli vzrušení a adrenalinovému šoku.
  • Kofein: Kofein, který se nachází v kávě, čaji a jiných nápojích, může mírně zvýšit hladinu adrenalinu tím, že stimuluje nervový systém.
  • Pozor i na to, že zvýšená hladina adrenalinu může mít nežádoucí účinky na zdraví, jako jsou zvýšené srdcové frekvence, úzkost a nervozita. Pokud máte zájem o zvýšení hladiny adrenalinu kvůli konkrétním účelům, konzultujte tuto otázku se zdravotním odborníkem, který může poskytnout vhodné rady a doporučení pro vaši situaci.

Jak nakopnou adrenalin v těle?

Jak nakopnou adrenalin v těle?

To, co chápeme jako adrenalin, je přirozená reakce našeho těla na určité situace, jako je třeba určité nebezpečí a stres, které nastavují náš nervový systém na režim výstrahy. Adrenalin se jednoduše uvolňuje do krevního řečiště během stresových situací a i při zvýšené fyzické aktivitě, a to takřka okamžitě. Přesněji řečeno, dřeň nadledvinek vytváří adrenalin a uvolňuje ho do krevního systému těla a způsobuje stažení svalů. Přestože je to vlastně přirozená reakce organizmu, někteří lidé považují za užitečné zvýšit si hladinu adrenalinu v těle, pokud například potřebují dodat další energii pro cvičení, potřebují absolvovat nějaké zkoušky nebo ústní prezentaci.

Pokud se cítíte unaveni či deprimování a potřebujete nějak nakopnout, zde je návod, jak zvýšit hladinu adrenalinu ve vašem těle.

S hladinou adrenalinu v těle zacházejte rozumně

Jak již bylo na začátku článku řečeno, adrenalin se vytváří nervovým systémem ve stresových situacích a je přirozenou reakcí těla, aby lidé mohli rychle reagovat na určité situace. Pokud jste již hodně nervózní nebo už v těle máte nadměrnou hladinu adrenalinu, nedoporučuje se dále zvyšovat váš adrenalin, protože by to mohlo způsobit nespavost a neustálou nervozitu.

Jak tedy na to?

1. Zkuste různá cvičení

Existují jistá cvičení, která vám pomohou zvýšit hladinu adrenalinu. Klíčovou myšlenkou je používat několik svalů současně, stejně jako měnit intenzitu cvičení v krátkých časových intervalech.

Sponzorováno

To je důvod, proč třeba vzpírání je jedním z nejlepších cvičení, které můžete udělat. Kromě toho, že zvedáte tyč rukama, byste to měli dělat i pomocí nohou (takže i tato část těla je také v napjatém stavu). Měli byste dělat asi tak tři sady po 10ti opakování.

Dalším dobrým cvičením je jezdit na kole nebo absolvovat lekci spinningu, ten mění často intenzitu a rychlost každých 10 minut.

A v neposlední řadě si můžete vzít švihadlo – udělejte třicet přeskakování s nohama u sebe.

A poslední co zkuste. Sprintování. To vyžaduje větší sílu a energii, takže tělo uvolňuje kortizol, aby tuto aktivitu podpořil jako součást reakce. Tělo se vyrovná se stresem tím, že poskytuje okamžité zdroje energie. Sprintujte tak, že budete střídat mírné běhání a šílený sprint. Běhejte mírně po dobu dvou minut, pak sprintujte po dobu 30 sekund a pak mírně běhejte znovu dvě minuty. Vezměte celkem 12 až 20 sprintů, v závislosti na vaší fyzičce.

2. Změňte stravu

Také můžete zvýšit hladinu adrenalin tím, že provedete určité změny ve vaší stravě. Možná jste slyšeli o plánování stravy pro ovlivnění nadledvinek. Tyto změny stravy jsou navrženy tak, aby pomohly našim nadledvinkám během období velmi vysokého stresu.

Především byste měli vědět, že dobrá snídaně v ranních či dopoledních hodinách vám pomůže zvýšit hladinu adrenalinu – snídaně s ořechy, avokádem a bobulemi (třeba borůvky a podobně) je pro tento účel moc dobrá. Přidejte do snídaně vitamíny A, B a C, které regulují nadledvinky + vypijete čerstvý pomerančový džus.

I jiné potraviny pomohou zvýšit váš adrenalin – jsou to například kapusta, fazole, mořské řasy, petrželka, celer, houby shiitake a libové maso, které má dostatek bílkovin. I citrusové plody, banány, čokoláda, kakao a vanilka mohou zvýšit hladinu epinefrinu.

Také zvyk jíst pětkrát denně v menších množstvích také pomůže zvýšit váš adrenalin. Snažte se jíst více ráno a snížit množství jídla následně během dne.

3. Čaje

Čaje jsou také docela efektivní způsob, jak zvýšit váš adrenalin. Jeden z čajů, který se ukázal jako účinnější, je čaj z kořene lékořice, protože má antidepresivní sloučeniny, které zvyšují hladiny kortizolu (ten nás v určitém množství také krásně nabudí). Zkuste také čaj z kustovnice, ten je také super.

4. Vylekejte se

Chcete rychle zvednout adrenalin? Jděte do svého nejbližšího zábavního parku a vydejte se na horskou dráhu nebo navštivte strašidelný dům – dostanete pěknou dávku adrenalinu, který potřebujete! Nebo skočte bungee jumping. Nebo podobnou šílenost. To vám parádně zvedne adrenalin. Na to jen tak nezapomenete.

A malé upozornění na konec: Pamatujte, že konstantní nebo velmi častá vysoká hladina adrenalinu může poškodit váš nervový systém.

Co si dále přečíst o adrenalinu?

VIDEO: Zkuste si takto zvednout adrenalin

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva