Chronický zánět v těle – co způsobuje, jeho příznaky a jak ho léčit 4.6/5 (40)

Sponzorováno

Rychlá fakta o zánětu

  • Zánět je pokus těla o sebeobranu, která odstraní škodlivé podněty a zahájí proces hojení.
  • Zánět je součástí imunitní odpovědi těla.
  • Infekce, rány a jakékoli poškození tkáně by se bez zánětlivé reakce nemohly uzdravit.
  • Chronický zánět může nakonec způsobit několik nemocí a stavů, včetně některých druhů rakoviny a revmatoidní artritidy.

Co je to chronický zánět a jak s ním bojovat?

Co je to chronický zánět a jak s ním bojovat?

Hned na začátku článku si musíme udělat jasno v tom, co je to vlastně zánět. Zánět je proces vašeho těla. Je to proces, při kterém tělo bojuje proti věcem, které mu ubližují, poškozují ho, jako jsou infekce, různá zranění a toxiny. Je to tedy pokus těla o uzdravení. Když tedy něco poškodí vaše buňky, vaše tělo uvolní chemikálie, které vyvolávají reakci vašeho imunitního systému.

Tato reakce zahrnuje uvolňování protilátek a proteinů, jakož i zvýšený průtok krve do poškozené oblasti. Celý proces obvykle trvá několik hodin nebo dnů v případě akutního zánětu.

Takže co je to zánět již víme. Ale co chronický zánět? Chronický zánět nastává, když tato reakce přetrvává neustále, takže vaše tělo zůstává ve stavu pohotovosti. Časem může mít chronický zánět negativní dopad na vaše tkáně a orgány. Některé výzkumy (třeba tento) naznačují, že chronický zánět by mohl také hrát roli v řadě problémových zdravotních stavů, od rakoviny, po astma.

Čtěte dále a dozvíte se více o chronickém zánětu, včetně jeho příčin a potravin, které proti němu bojují.

Zánět je obranný mechanismus těla. Imunitní systém rozpoznává poškozené buňky, dráždivé látky a patogeny a začíná proces hojení.

Jaké jsou příznaky chronického zánětu?

Akutní zánět často způsobuje snadno znatelné příznaky, jako je bolest, zarudnutí nebo otok. Ale příznaky chronického zánětu jsou obvykle jemnější. Díky tomu je snadné je přehlédnout.

Mezi běžné příznaky chronického zánětu patří:

  • únava – prakticky neustálá
  • horečka
  • teplo: do postižené oblasti proudí více krve a díky tomu je na dotek teplá
  • otok: to je způsobeno hromaděním tekutiny v místě problému
  • boláky v ústech
  • vyrážky
  • bolest břicha
  • bolest na hrudi

Tyto příznaky se mohou pohybovat od mírných po těžké a trvají několik měsíců nebo i mnoho let. Pokud se zánět vyskytne hluboko v těle, například ve vnitřním orgánu, mohou být patrné pouze některé příznaky. Například některé vnitřní orgány nemusí mít v blízkosti nervové zakončení smyslových nervů, takže nedojde k žádné bolesti, například u některých typů zánětů plic.

Co způsobuje chronický zánět?

Chronický zánět může způsobit několik věcí, včetně:

  • neléčené příčiny akutního zánětu, například infekce nebo poranění
  • autoimunitní poruchy = imunitní systém pak mylně útočí na zdravou tkáň
  • dlouhodobé vystavení dráždivým látkám, jako jsou průmyslové chemikálie nebo znečištěný vzduch

Mějte na paměti, že chronický zánět způsobuje u každého jiné příznaky. Některé případy chronického zánětu navíc nemají jasnou příčinu.

Odborníci se také domnívají, že k chronickému zánětu může přispět také řada faktorů, jako například:

Jak chronický zánět ovlivňuje tělo?

Ve zkratce: velmi negativně. Když trpíte chronickým zánětem, zánětlivá reakce vašeho těla může nakonec poškodit zdravé buňky, tkáně a orgány. V průběhu času to může vést k poškození DNA, tkáňové smrti a vnitřnímu zjizvení.

To vše souvisí s rozvojem několika nemocí, třeba včetně těchto:

  • rakovina – různé druhy
  • srdeční choroba
  • revmatoidní artritida
  • cukrovka typu 2
  • obezita
  • astma
  • různá neurodegenerativní onemocnění, jako je Alzheimerova choroba

Jak se léčí chronický zánět?

Léčba je možná. Můžete se zaměřit na výběr životního stylu, který snižuje riziko chronického zánětu. Bylo prokázáno, že při buněčném zánětu hraje roli řada faktorů životního stylu: například kouření, obezita, chronický stres a nadměrné pití alkoholu. Naštěstí můžete tyto faktory ovlivnit.

Pamatujte, že zánět je přirozenou součástí procesu hojení. Když se však stane chronickým, je důležité ho nějak dostat pod kontrolu, aby se snížilo riziko dlouhodobého poškození a problémů. Mezi možnosti, které byly prozkoumány pro zvládnutí chronického zánětu, patří:

Nesteroidní protizánětlivé léky

Volně prodejné protizánětlivé léky, jako je aspirin, ibuprofen a naproxen, účinně snižují zánět a bolest. Dlouhodobé užívání je však spojeno se zvýšeným rizikem několika stavů, včetně peptického vředového onemocnění a onemocnění ledvin. Takže krátkodobě je jejich užívání ok, ale dlouhodobě ne.

Sponzorováno

Kortikosteroidy

Kortikosteroidy jsou typem steroidního hormonu. Snižují zánět a potlačují imunitní systém, což je užitečné, když začíná útočit na zdravou tkáň. Dlouhodobé užívání kortikosteroidů však opět může vést k problémům se zrakem, vysokému krevnímu tlaku a osteoporóze. Při předepisování kortikosteroidů vždy zváží váš lékař s sebou přínosy a rizika.

Glukokortikoidy mohou také způsobit Cushingův syndrom, zatímco mineralokortikoidy mohou způsobit vysoký krevní tlak, nízké hladiny draslíku v krvi, slabost pojivové tkáně a problémy s hladinami kyselin a zásad v tělesné tkáni.

Doplňky stravy

Některé doplňky stravy mohou pomoci zmírnit zánět. Rybí olej, kyselina lipoová, a i kurkumin jsou spojeny se snížením zánětu spojeného s chorobami jako je rakovina a srdeční choroby. Několik druhů koření může také pomoci s chronickým zánětem a zánětlivým onemocněním – třeba zázvor, česnek a kajenský pepř.

Jak váš jídelníček ovlivňuje chronický zánět?

Jedním slovem: hodně. To, co jíte, může hrát pozitivní i negativní roli při léčbě chronického zánětu.

Co jíst

Různé potraviny mají protizánětlivé vlastnosti. Patří sem potraviny s vysokým obsahem antioxidantů a polyfenolů, jako například:

  • olivový olej
  • listová zelenina, například kapusta a špenát
  • mastné ryby, jako je losos, sardinky a makrely
  • rajčata
  • ořechy, jako jsou ořechy a mandle
  • ovoce, zejména třešně, borůvky a pomeranče

Pokud chcete přehodnotit své stravovací návyky, zvažte středomořskou stravu. Jedna studie zjistila, že účastníci po této dietě měli nižší známky zánětu.

Co NEjíst – potraviny, kterým je třeba se vyhnout

Následující potraviny mohou u některých lidí zhoršit známky zánětu:

  • rafinované uhlohydráty, jako je bílý chléb a pečivo
  • smažená jídla, jako jsou hranolky
  • červené maso
  • sladké nápoje
  • zpracované maso, jako jsou párky v rohlíku a klobása

Pokud se snažíte potlačit zánět, zkuste snížit příjem těchto potravin. Nemusíte je úplně eliminovat, ale zkuste je jíst jen příležitostně. Výjimečně. Dávejte pozor na zázračná tvrzení ohledně stravy od různých podvodníků, v případě potřeby vyhledejte radu o výživě od svého lékaře či dietologa.

Byliny na zánět

Některé bylinky jsou při chronickém zánětu opravdu super. Mohou pomoci. Případné použití bylinných doplňků ale raději vždy prodiskutujte s lékařem.

Harpagofyt (Harpagophytum procumbens)

Tato rostlina, známá také jako čertův dráp, pochází z Jižní Afriky. Některé výzkumy ukázaly, že může mít protizánětlivé vlastnosti. Prášek z jeho kořenů totiž pomáhá při horečkách, bolestech kloubů a problematickém trávení.

Yzop lékařský

Je často míchán s jinými bylinkami, jako je lékořice, pro léčbu některých problémových plicních stavů, včetně zánětu. Doporučuje se však opatrnost. Esenciální oleje z yzopu vedly k život ohrožujícím křečím u laboratorních zvířat.

Zázvor

Ten se používá po stovky let k léčbě dyspepsie, zácpy, koliky a dalších gastrointestinálních problémů, stejně jako na bolesti při revmatoidní artritidě. Zázvor lze zakoupit jako doplněk stravy.

Kurkuma

Současný výzkum zkoumá možné příznivé účinky kurkumy při léčbě artritidy, Alzheimerovy choroby a některých dalších zánětlivých stavů. Kurkumin, látka obsažená právě v kurkumě, se používá k alternativní léčbě několika nemocí a poruch, včetně zánětu. K dispozici jsou doplňky s kurkumou a kurkuminem.

Konopí

Obsahuje kanabinoid zvaný kanabichromen, u kterého byly prokázány protizánětlivé vlastnosti. Konopí je však v mnoha zemích nelegální. Tak na to určitě pozor.

Sponzorováno

A jak s chronickým zánětem v tělo bojujete vy? Budeme moc rádi za komentáře.

A co si o zánětu ještě přečíst?

Zdroje článku a studie o chronickém zánětu

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

1 komentář u článku “Chronický zánět v těle – co způsobuje, jeho příznaky a jak ho léčit”

  1. Milan Ibl napsal:

    Přeji pěkný den již 10 let trpím bolesti svalů kloubů a brněníu lékaře jsem naprosto zdrav ,před týdnem jsem dostal zánět ledvin a můj stav se zhoršil, jak a kde mám hledat pomoc, 10 let do mě cpou jen antidepresiva děkuji za odpověď s pozdravem Ibl

Zanechat komentář ke článku

Zpráva