Prevence vrásek – 9 tipů, co dělat proti vzniku vrásek 4.8/5 (10)

Sponzorováno

Jak na prevenci proti vráskám?

Jak na prevenci proti vráskám?

Mít vrásky není na škodu. Několik vrásek na obličeji může být roztomilých a dodají vaší tváři charakter. Vrásky opravdu nejsou ničím špatným. Ale není žádným tajemstvím, že mnozí z nás by raději měli vrásky dokonale pod kontrolou.

Bez lékařského nebo chirurgického zásahu může být obtížné zvrátit výskyt vrásek, jakmile je už máte. Je lepší proto vrásky vůbec nemít, prostě se jim nějak vyhnout. Existují kroky, které můžete podniknout, a třeba i změny životního stylu, které můžete provést, abyste vznik vrásek zpomalili.

V tomto článku se blíže podíváme na 9 podložených způsobů, jak pomoci udržet vrásky na uzdě. Jak tedy na takovou prevenci vrásek?

Příčiny vzniku – co vlastně způsobuje vrásky?

Kůže každého člověka stárne, a proto pokožka malého dítěte a pokožka 90letého člověka vypadají velmi odlišně.

Kůže s přibývajícím věkem ztrácí pružnost, protože tvorba kolagenu se časem zpomaluje. Tento proces může být umocněn řadou faktorů, včetně vystavení slunci, znečištění a určitých životních návyků (třeba kouření, které nedělá pleti vůbec dobře).

Jak stárnete, vaše pokožka má také tendenci být tenčí a sušší. Když vaše pokožka nemá tolik vlhkosti nebo objemu jako dříve, může být také náchylnější k vráskám. Takto to v jednoduchosti s vráskami funguje.

Co můžete udělat pro prevenci vrásek?

Genetika může hrát dost důležitou roli v tom, jak vaše pokožka stárne v průběhu času. Toto je známé jako vnitřní stárnutí. Ale i když má vaše rodina pleť, která má tendenci se snadno vrásčit, stále máte velkou kontrolu nad svou vlastní pokožkou a tím, jak rychle či pomalu stárne.

I když je nevyhnutelné, že se vrásky v určitém okamžiku objeví, dobrá péče o vaši pokožku může vést k tomu, že ji udržíte bez vrásek co nejdéle.

Níže najdete 9 faktorů životního stylu, které mohou pomoci udržet vaši pokožku zdravě a mladistvě. A bez vrásek.

1. Chraňte se před sluncem

Je dobře známou skutečností, že vystavení slunci může poškodit vaši pokožku, což vede k předčasnému stárnutí pleti a vráskám. Třeba podle studie z roku 2013pravidelné používání opalovacích krémů schopnost zpomalit známky stárnutí pleti.

Pro ochranu pokožky před škodlivými ultrafialovými (UV) paprsky slunce je životně důležité používat SPF mezi 30 a 50 každý den, i když je pod mrakem. UV paprsky mohou stále pronikat mraky, takže nevynechávejte opalovací krém jen proto, že není slunečno.

Pro další extra ochranu noste klobouk se širokou krempou, světlé oblečení, které bude odrážet slunce, a sluneční brýle s UV ochranou.

2. Použijte retinoidy

Retinoidy, které pocházejí z vitaminu A, jsou jednou z nejvíce studovaných složek proti stárnutí. Někdy označované jako retinol, retinoidy mají schopnost zvýšit produkci kolagenu, což pomáhá vyhlazovat pokožku.

Retinoidy také podporují regeneraci pokožky a mohou podporovat tvorbu nových krevních cév, což může pomoci zlepšit celkový vzhled a texturu pokožky.

Existuje pět hlavních typů retinoidů, každý s mírně odlišným stupněm účinnosti. Některé jsou k dispozici v krémech a gelech, které si můžete koupit i bez lékařského předpisu, zatímco jiné jsou k dispozici pouze na předpis.

Dermatologové doporučují začít s malým množstvím, aby otestovali toleranci vaší pokožky k produktu, a používat jej každý druhý den, abyste se vyhnuli loupání pleti. Poraďte se se svým dermatologem a zjistěte, která možnost je pro vaši pokožku správná.

3. Zvlhčujte svoji pokožku

Hydratační krém působí na obličej jako voda při velké žízni. Hydratační přípravky pomáhají vyživovat a hydratovat pokožku. To je zvláště důležité, když stárnete a vaše pokožka se stává sušší, díky čemuž je náchylnější k vráskám.

Výzkumy ukazují, že použití hydratačního krému, který obsahuje kyselinu hyaluronovou a vitamín C, jsou zvláště účinné při prevenci tvorby nebo prohlubování vrásek. Požádejte tak dermatologa o doporučení produktů pro vaši pokožku.

4. Dbejte na hydrataci celého těla

Pitná voda je nezbytná pro dobré zdraví. Vaše tělo potřebuje vodu téměř pro každou funkci, kterou vykonává. Kromě životně důležitých funkcí, jako je vyplavování toxinů z těla, napomáhání trávení a regulace tělesné teploty, může voda také pomoci udržet vaši pokožku zdravou a hydratovanou zevnitř.

Podle studie z roku 2015, která byla provedena na zdravé skupině žen, bylo zjištěno, že vyšší přísun vody může mít vliv na hydrataci pokožky a může pozitivně ovlivnit fyziologii pokožky.

Další studie z roku 2017 zjistila, že pití extraktu z listů meduňky, který se obvykle nachází v čaji, může pomoci zvýšit elasticitu pokožky a napravit poškození tkání.

5. Přidejte do jídelníčku potraviny bohaté na vitamíny

Pravděpodobně jste slyšeli rčení: „Jste to, co jíte.“ Pokud jde o to, jak dobře vaše pokožka stárne, platí to obzvlášť.

Sponzorováno

Velká nizozemská studie z roku 2019, která měla více než 2 700 účastníků, zjistila, že stravovací návyky jsou spojeny s vráskami na obličeji, zejména u žen. Podle studie mají ženy, jejichž jídelníček obsahuje vysoké množství červeného masa a nezdravé svačiny, více vrásek na obličeji než ženy, které do svého jídelníčku zařazují více ovoce.

Potraviny s vysokým obsahem protizánětlivých nebo antioxidačních vlastností mohou také zlepšit elasticitu pokožky a chránit ji před poškozením a předčasným stárnutím. Některé potraviny a nápoje s těmito vlastnostmi jsou tyto:

 • zelený čaj
 • olivový olej
 • losos
 • avokádo
 • granátová jablka
 • lněná semínka
 • zelenina, zejména mrkev, dýně, listová zelenina, paprika a brokolice

6. Spěte na zádech – ne obličejem do polštáře

Podle studie z roku 2016 může mít vaše poloha při spánku vliv na tvorbu vrásek. Studie zjistila, že lidé, kteří spí na boku nebo na břiše, jsou náchylní k mechanickým kompresním silám, které mohou urychlit tvorbu vrásek a také deformovat pokožku obličeje.

Jedním ze způsobů, jak tomu předejít, je zkusit spát na zádech místo na boku nebo na břiše.

Hedvábné povlaky na polštáře mohou být také šetrnější k vaší pokožce než bavlna, protože vytvářejí menší tření a pomáhají předcházet oděru pokožky. Zajímavé, že?

7. Nekuřte (a nepijte alkohol)

Tabákový kouř poškozuje kolagen a elastin, vlákna, která dodávají pleti pružnost a pevnost. Také nikotin v cigaretách způsobuje stažení krevních cév. To snižuje průtok krve do pokožky. Výsledkem je, že vaše pokožka nedostává tolik kyslíku. Omezí také důležité živiny, jako je vitamín A, které se mohou dostat k vaší pokožce.

I horko spojené s cigaretami také způsobit vrásky. Navíc opakované našpulení rtů k nádechu může vést k předčasnému svraštění pleti kolem úst.

Studie z roku 2013 provedená na 79 párech jednovaječných dvojčat zjistila, že dvojčata, která kouřila, měla výrazně více vrásek než jejich protějšky, které nekouřily. Pokud v současné době kouříte, promluvte si se svým lékařem o programu odvykání kouření, který vám pomůže přestat kouřit.

No a alkohol je ke kůži také drsný a agresivní. Dehydruje pokožku a časem ji poškozuje. Díky tomu můžeme vypadat starší. Takže alkohol moc nepijte.

8. Uvolněte obličej

Opakované pohyby obličeje, jako je mžourání, mračení nebo našpulení rtů, mohou urychlit tvorbu vrásek.

Pokud často mžouráte a mračíte se, může to být známkou toho, že si musíte nechat zkontrolovat oči nebo že potřebujete silnější brýle nebo kontaktní čočky. Obyčejné nové brýle mohou tak být přínosem pro vaši pokožku i pro vaše oči.

Pokud se často mračíte, možná budete chtít hledat způsoby, jak zmírnit stres. Některé užitečné techniky zvládání stresu zahrnují:

 • pravidelné cvičení – to je mimochodem dobré i pro vaši pleť
 • hluboká dechová cvičení
 • jóga
 • rozjímání, meditace
 • procházky v lese

9. Cvičte – to kůži dělá dobře

Cvičte ideálně většinu dní v týdnu. Zjištění z několika studií naznačují, že mírné cvičení může zlepšit krevní oběh a posílit imunitní systém. To zase může dát pleti mladistvější vzhled. Cvičení lépe prokrvuje pokožku, což pokožka ráda.

Prevence proti vráskám je možná

Vrásky jsou nevyhnutelnou součástí stárnutí, ale existují kroky, kterými můžete zpomalit jejich postup a zabránit tvorbě nových.

Faktory životního stylu, jako je konzumace stravy bohaté na vitamíny, pití velkého množství vody, ochrana pokožky před sluncem, nekouření a zvládání stresu, hrají klíčovou roli, pokud jde o udržení zdravé a mladistvé pokožky.

Použití retinoidu a hydratačního krému, který obsahuje kyselinu hyaluronovou a vitamín C, může být také účinné při prevenci vzniku vrásek.

Máte-li dotazy nebo obavy ohledně produktů, které mohou pomoci předcházet vráskám, určitě se obraťte na svého lékaře nebo dermatologa.

Sponzorováno

A jak postupujete při prevenci proti vráskám vy? Napište mi do komentářů.

A mrkněte i na další články o vráskách

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva