Sponzorováno

Antibiotika na akné – mohou fungovat, nebo ne? 4.82/5 (11)

 • Antibiotika mohou být velmi užitečná při léčbě některých typů akné. Zabíjejí bakterie způsobující akné jménem P. acnes a působí protizánětlivě.
 • Typ antibiotika, které vám bude předepsáno, stejně jako délka léčby bude záviset na vašem konkrétním stavu.
 • Antibiotika mohou pomoci léčit těžké, bolestivé akné, které souvisí s bakteriemi na kůži. Mohou také pomoci snížit zánět obecně, což může zmírnit otoky a snížit riziko zjizvení.
 • Dermatolog může doporučit lokální antibiotika, která si člověk aplikuje na kůži, nebo perorální antibiotika, která člověk bere jako pilulku.
 • Je však důležité si uvědomit, že dlouhodobé nebo opakované užívání perorálních antibiotik má rizika. Mohou poškodit zdravé bakterie ve střevě a narušit tak rovnováhu střevní flóry.
 • I když nepociťujete úplně úspěšnou léčbu, existují další možnosti. Nejlepší, co můžete udělat, je zachovat si pozitivní myšlení, vybrat si zkušeného odborníka, který vás celým procesem provede, a pokračovat v hledání léku, aniž byste ztratili trpělivost nebo touhu.
 • Lék na vaše akné je někde tam venku, můžete ho najít spolu s odborníkem.

Antibiotika na akné - mohou fungovat, nebo ne?Antibiotika jsou léky, které se používají k léčbě onemocnění způsobených různými bakteriemi. Dává tedy smysl, že by mohly fungovat na akné – kožní problém, který způsobují mimo jiné bakterie zvané Propionibacterium acnes (P.acnes). A přesto nepovažujeme antibiotika za typickou léčbu akné. Nicméně je 21. století a žádná možnost léčby akné mě již nepřekvapuje. Možná to má svůj důvod.

Je jasné, že kolem této neortodoxní léčby je mezi lékaři a dermatology mnoho kontroverzí. Zdá se, že někteří dermatologové je předepisují stejně volně jako rozdávání žvýkačky a jiní je používají jako naprosto poslední možnost. To mě vede k otázce, zda opravdu stojí za námahu používat antibiotika jako metodu léčby akné. Pojďme toto dilema prozkoumat velmi podrobně a zjistit, jak to je ve skutečnosti.

Jak fungují antibiotika na akné?

Existuje důvod, proč se antibiotika používají stále častěji. A to proto, že mají jedinečnou schopnost snižovat počet bakterií ve vlasových folikulech a kolem nich. Přemnožení P.acnes způsobuje poškození výstelky vlasového folikulu. Tímto způsobem se všechny látky způsobující akné dostanou do kůže a způsobí zánět.

Dalším způsobem, jak antibiotika působí na akné, je snížení některých chemických látek, které produkují bílé krvinky.

Typy antibiotik používaných k léčbě akné

Zde jsou nejčastější antibiotika, která se používají k léčbě akné.

Tetracyklin

Tetracyklin je bezesporu nejpoužívanějším antibiotikem na akné. Je klasifikován jako širokospektrální antibiotikum a funguje tak, že zastavuje syntézu proteinů bakterií způsobujících akné. Kromě toho také zastavuje metabolismus bakterií, což snižuje pravděpodobnost jejich rozšíření do dalších oblastí obličeje.

Obvyklá dávka je přibližně 500 mg dvakrát denně, užívaná nalačno. Po uplynutí několika měsíců léčby se dávka buď sníží na 250 mg dvakrát denně, nebo se léčba úplně ukončí.

Nepoužívá se však pouze na akné. Tetracyklin existuje již nějakou dobu a často se používá k léčbě a zastavení šíření některých infekcí, jako je malárie a chlamydie.

Pokud jde o kombinování jiných léků při užívání tetracyklinu, existuje několik věcí, kterých byste si měli být vědomi. Nejprve si dejte pozor na přísady nebo doplňky obsahující hořčík, železo, hliník nebo zinek. K antibiotikům je obvykle dodáván návod, takže abyste získali podrobnější popis, kterému dalšímu perorálnímu léku byste se měli vyhnout, když je užíváte, přečtěte si pozorně informace. Abyste byli vždy v bezpečí, měli byste se vždy podívat do příbalového letáku k léku. Nejlepší, co můžete udělat, je promluvit si se svým dermatologem o doplňcích nebo lécích, které právě užíváte, a doufejme, že vám bude moci poradit, zda byste měli přestat některý z nich používat.

Monocyklin

Také známý jako minocin, toto konkrétní antibiotikum je druhým nejčastěji používaným k léčbě akné. Patří do třídy antibiotik nazývaných tetracyliny a používá se k léčbě tohoto kožního onemocnění po celá desetiletí. Ačkoli může působit na několik typů akné, většinou se používá k léčbě pustul. Váš lékař vám také předepíše minocyklin, pokud jste neměli pozitivní reakci na jiné typy antibiotik.

Dávka je typicky kolem 50 až 100 mg denně, tedy o dost nižší než u tetracyklinu. Můžete si ho vzít kdykoli během dne chcete, a nemusí to být hned po jídle nebo během jídla. Kromě akné může také léčit zápal plic a infekce močových cest.

Je důležité si uvědomit, že byste neměli používat minocyklin, pokud aktuálně berete lék Accutane, protože kombinace těchto dvou by vedla k mnoha vážným následkům.

Erythromycin

Erythromycin je další antibiotikum, které se často používá jako léčba akné. Dávkování erythromycinu je podobné jako u tetracyklinu, 250 mg až 500 mg denně, v závislosti na závažnosti vašeho stavu. Na rozdíl od ostatních si ho můžete vzít s jídlem.

Zajímavé je, že má některé výhody, které tetracyklin postrádá. Kromě schopnosti zabíjet bakterie způsobující akné obsahuje erythromycin také některé protizánětlivé vlastnosti, které skutečně urychlují léčbu a zvyšují její účinnost.

Doxycyklin

Tento typ antibiotik, který se často používá jako poslední řešení, je také skvělou volbou pro léčbu akné. Pokud vše ostatní selže, pokud jde o typy antibiotik, váš dermatolog vám pravděpodobně předepíše doxycyklin, aby se zabránilo další rezistenci na antibiotika.

Dávkování se může pohybovat od 50 mg do 100 mg denně, dvakrát denně. Stejně jako erythromycin by se měl užívat s jídlem, aby se předešlo některým vedlejším účinkům, jako je nevolnost.

Pokud se váš lékař rozhodne vám nasadit doxycyklin, věnujte zvláštní pozornost potenciálním vedlejším účinkům, protože tento typ antibiotik může zvýšit vaši fotosenzitivitu.

Co se stane s vaším akné, jakmile přestanete brát antibiotika?

Pokud uvažujete o použití antibiotik jako součásti léčby akné, pak vás jistě napadlo, co se stane s vaším akné, jakmile je přestanete užívat. Je to trvalé řešení, díky kterému vaše akné navždy zmizí, nebo je to jen dočasná maska ​​na větší problém, který je neřešitelný antibiotiky? Pojďme to zjistit.

Je všeobecně uznávanou pravdou, že každý, kdo někdy musel užívat silné perorální léky na akné, netrpělivě čeká na den, kdy je bude muset přestat užívat. Ale co když to povede k relapsu akné?

Pokud akné propukne po vysazení antibiotik, neznamená to, že nefungovaly, znamená to jen, že máte větší problém, který je třeba řešit. Pokud to neuděláte, akné se bude vracet bez ohledu na to, jakou léčbu podstoupíte.

Můžete získat rezistenci (odolnost) vůči antibiotikům užíváním antibiotik na akné?

Jednou z největších obav lidí, kteří užívají antibiotika, je pravděpodobně to, že by se u nich mohla vyvinout rezistence na antibiotika, která znemožní pokračování léčby, nebo v horším případě se takto rozplynou jakékoli výsledky, které by mohly nastat.

Abychom však mohli na tuto otázku odpovědět velmi podrobně, musíme si být vědomi toho, co je to vlastně rezistence na antibiotika a kdo je náchylný k tomu, aby tento zvláštní stav onemocněl.

Pravdou je, že rezistence na antibiotika může postihnout téměř každého, bez ohledu na jeho věk, původ a anamnézu. Bohužel to může být větší problém, než bychom si rádi připustili, a rozhodně je to hrozba, a to nejen pro lidi, kteří touží skoncovat se svým akné.

Rezistence na antibiotika na globální úrovni ztěžuje léčbu některých infekcí, jako je tuberkulóza a zápal plic, protože antibiotika, která používáme po desetiletí, již nejsou tak účinná, jako kdysi.

Pokud se rozhodnete pro antibiotika, je důležité vybrat si správného lékaře. Dobrý dermatolog může znamenat velký rozdíl a způsobit, že budete méně náchylní k rezistenci na antibiotika. Správné dávkování, typ a léčebný plán je zásadní, aby se předešlo jakýmkoli komplikacím. Nikdy neužívejte antibiotika bez lékařského předpisu. Zbytečná léčba je jednou z největších hrozeb tohoto stále se objevujícího problému. Je fakt, že v dnešní době jsou antibiotika nadužívána, takže se tomu vyvarujte.

Sponzorováno

Jak tedy zabráníte vzniku rezistence na antibiotika, když je užíváte na akné? Existuje několik pokynů, kterými se můžete řídit, abyste minimalizovali pravděpodobnost vzniku rezistence na antibiotika.

Nejprve se vždy ujistěte, že je předepisuje kompetentní odborník. Netrvejte na tom, abyste antibiotika za každou cenu dostali. Je to seriózní léčba a tak by se k ní mělo přistupovat. Zkontrolujte datum inspirace a pečlivě dodržujte rady, které vám dal lékař. Také nezůstávejte na antibiotikách déle, než byste měli. Během užívání můžete užívat probiotika, aby netrpělo vaše zažívání.

Poraďte se se svým lékařem o všech obavách, které byste mohli mít ohledně tohoto problému. Se správným lékařem, správným přístupem a léčebným plánem byste si neměli dělat velké starosti s rozvojem rezistence na antibiotika. Antibiotika na akné jsou jednou z nejoblíbenějších metod řešení pupínků, takže se nenechte odradit strachem z rezistence.

Lokální antibiotika na akné

Kromě pilulkové formy jsou antibiotika dostupná také jako lokální léčba akné. Nejoblíbenější verzí je lokální klindamycin a erytromycin, které kromě hubení bakterií působí i protizánětlivě. Obvykle jsou ve formě toneru, který používáte hned po umytí obličeje a před aplikací hydratačního krému. Dávejte pozor, abyste jej nanášeli pouze na postižené místo, protože tyto tonery mohou vysušovat váš obličej. Pro dosažení nejlepších výsledků se často kombinují s benzoylperoxidem, který vám pomůže vyhnout se rezistenci na antibiotika.

Jak dlouho trvá typická antibiotická léčba akné?

Většinou byla pacientům předepsána antibiotika, která musí užívat kdekoli od 12 do 18 týdnů. Jak dlouho budete na antibiotikách, závisí na několika faktorech: vašem věku, závažnosti vašeho akné, jak dobře reagujete na léčbu a mnoha dalších.

Pokud ani po 18 týdnech na léčbu nezareagujete, lékař vás pravděpodobně „přepne“ na jinou možnost léčby. Nejlepší je vyhýbat se užívání antibiotik po delší dobu, protože si můžete vyvinout rezistenci na antibiotika nebo pociťovat zažívací potíže.

Jak dlouho trvá, než antibiotika vyřeší akné?

Obvykle perorálním antibiotikům trvá přibližně šest až osm týdnů, než začnou účinkovat. Poté by se měl stav neustále zlepšovat. Bohužel to není jedno z těch rychlých ošetření, které vám hned přinesou výsledky. To může být špatná zpráva pro ty z vás, kteří netrpělivě čekáte na léčbu a věřte mi, že vím, jaké to je. Ale mějte na paměti, že těch pár týdnů uplyne bez ohledu na to, zda užíváte antibiotika nebo ne. Proto je nejlepší v léčbě pokračovat, i když výsledky nevidíte hned. Pokud během šesti až osmi týdnů neuvidíte zlepšení, poraďte se o tom se svým lékařem.

Pokud k tomu dojde, můžete trpět rezistencí na antibiotika. Ale nebojte se, lékař vám může předepsat jiné antibiotikum, které není ze stejné rodiny jako ty, které právě užíváte, nebo vám může nasadit úplně jinou léčbu akné, v závislosti na závažnosti vaší situaci.

Nejdůležitější je mít na paměti, že byste se měli držet léčby, i když akné neustupuje. Tímto způsobem můžete zjistit, v čem přesně je problém, jakmile uplyne několik prvních týdnů. Na druhou stranu, pokud léčbu předčasně vzdáte, můžete toho později litovat. Nakonec to bude stát za to, uvidíte.

Jak vysadit antibiotika na akné?

Probrali jsme to, jak antibiotika působí na akné, jak dlouho trvá jejich působení a jaká je obvyklá délka léčby. Nyní si promluvme o tom, jak většina dermatologů zastavuje léčbu antibiotiky.

Po uplynutí tří měsíců léčby se obvykle doporučuje, abyste zašli do ordinace dermatologa, aby viděli vaše zlepšení. Pokud usoudí, že se u vás akné zlepšilo alespoň o 90 %, vysadí antibiotika, ale řekne vám, abyste používali stejnou lokální léčbu, jako když jste antibiotika užívali.

Nežádoucí účinky užívání antibiotik

Existuje několik vedlejších účinků, které můžete zaznamenat, pokud budete užívat antibiotika. Mezi tyto nežádoucí účinky patří:

 • průjem
 • nevolnost a zvracení
 • sucho v ústech a kolem nich
 • bolest v krku nebo podráždění
 • změny barvy vaší moči
 • celkový zánět nebo svědění
 • necitlivost v kůži

Výše uvedené nežádoucí účinky jsou mírnější a častější. Existují však i závažnější vedlejší účinky, které se mohou vyskytnout, jako například:

 • vyrážka nebo alergické reakce
 • pravidelné bolesti hlavy
 • rozmazané vidění
 • bolesti kloubů nebo svalů
 • bolest nebo tlak kolem hrudníku
 • problémy s dýcháním nebo polykáním
 • krvavá stolice
 • záchvaty
 • kopřivka
 • kvasinkové infekce u žen

POZOR: Všechna perorální antibiotika mohou potenciálně snížit účinky perorální antikoncepce nebo antikoncepčních pilulek, proto se o tomto problému poraďte se svým lékařem.

Pokud jde o lokální antibiotika, vedlejší účinky nejsou tak závažné. Můžete zaznamenat podráždění, svědění nebo suchost v oblasti, na kterou ji aplikujete. Pokud k tomu dochází příliš často, poraďte se se svým lékařem o možném přechodu na jinou značku nebo formu perorálních antibiotik.

Existuje také riziko rozvoje kontaktní dermatitidy, která ke zlepšení vyžaduje lokální kortikosteroidy.

Jak jsme již uvedli dříve, vždy existuje riziko vzniku rezistence na antibiotika, ale toto je šance, kterou musíte využít, pokud vy nebo váš lékař usoudíte, že perorální antibiotika jsou nejlepší možností léčby pro váš konkrétní stav.

Pokud zaznamenáte některý z příznaků, okamžitě zavolejte svého lékaře.

S antibiotiky při léčbě akné buďte opatrní

S ohledem na všechny tyto informace je důležité si uvědomit, že antibiotika na akné nejsou vždy konečným lékem na akné. V některých případech pouze kontrolují příznaky nebo dočasně maskují akné. To je důvod, proč dochází k relapsům. S jakýmkoliv lékem existuje šance na relaps. Ale pokud na vás antibiotika nezabírají, existují další možnosti, které můžete vyzkoušet, jako je Accutane, antikoncepční pilulky nebo spironolakton, takže nezoufejte.

Nejlepší, co můžete udělat, je být ke svému lékaři upřímný, aby vás mohl přesně diagnostikovat. Tímto způsobem budete podstupovat správnou léčbu pro konkrétní stav akné, který máte.

Jakmile přestanete brát antibiotika, léčba nekončí. Jedním z nejčastějších důvodů, proč k recidivám dochází, je to, že pacienti se po odvykání uvolní a zahálí s rutinou péče o pleť. Je důležité, abyste nadále používali gely, čisticí prostředky na obličej, lokální antibiotika nebo krémy Retin A nebo benzoylperoxid, které vám předepsal lékař. Díky tomu se nebudete muset znovu starat o akné.

Mluvte pravidelně se svým dermatologem o jakýchkoli obavách, které byste mohli mít během léčby. Jakmile to skončí, promluvte si s nimi o dlouhodobém plánu, který akné navždy udrží.

Sponzorováno

A co vy? Jaké zkušenosti máte a použitím antibiotik na akné?

A dále si na toto téma přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva