Sponzorováno

Jaká rizika přináší stravování ve fastfoodu? 4.71/5 (14)

Jaký vliv na naše zdraví může mít dlouhodobé stravování ve fast foodu?

Jaký vliv na naše zdraví může mít dlouhodobé stravování ve fast foodu?

Fastfood je velkým trendem dnešní doby. A to proto, že může lidem nabídnout jistotu toho, že se najedí rychle, jednoduše a mnohdy i za příznivou cenu. I proto se hlavně v souvislosti s mladými generacemi stává velkým trendem moderní doby. Zapomínat však nesmíme na to, že stravování ve fastfoodu má také mnoho rizik. Pokud vás zajímá, jaká konkrétně to mohou být, pojďte se na ně společně s námi podívat.

Pozor na rychlé tloustnutí

To je jedno z hlavních rizik, které je spojeno s pravidelnou konzumací v řetězcích rychlého občerstvení. Sice ne ve všech, ale pokud se podíváme na fastfoody komplexně, tak ve většině skutečně ano. Je to dáno hlavně charakteristikou potravin a následnou přípravou. Mezi hlavní negativa tak můžeme celkem s jistotou zařadit:

 • Vysoký obsah sacharidů
 • Velké množství soli nebo cukru
 • Nadmíra nezdravých tuků

To vše je zárukou toho, že naše tělo po jednom jídle načerpá velké množství kalorií, které následně mají za následek ono tloustnutí. Zapomínat nesmíme také na to, že i přes velkou kalorickou hodnotu nemá toto jídlo téměř žádnou výživovou hodnotu. Je to obdobné, jako kdybychom jedli jenom smažené bramborové lupínky. Jeden balíček může mít stejně kalorií, jako pořádná porce celozrnného pečiva. Co nám ale z výživového hlediska dá více, je jasné.

Fastfoody jsou spojeny i s civilizačními chorobami

I zde jsou dokázány přímé souvislosti mezi jídlem z fastfoodu a tím, jakými můžeme trpět civilizačními nemocemi. Možných rizik je hned několik. My se společně podíváme na riziko hlavní, kterým je cukrovka. Jak jsme zmínili, konkrétní strava je plná sacharidů, ale má minimální výživovou hodnotu. Kromě toho nesmíme zapomínat na vysoký obsah jednoduchých cukrů jak v konkrétních jídlech, tak samozřejmě také v nápojích. Pravidelná a vysoká konzumace tak může vést k tomu, že nastávají prudké vzestupy hladiny cukru v naší krvi. Výsledkem je postupný rozvoj cukrovky, takzvaného druhého typu, který je tím známějším a postihuje stále více obyvatelstva. A fastfoody na tom mají nemalý vliv.

Nemoci srdce nejsou nic neobvyklého

Pokud žijete zdravě a aktivně, a fastfood vyhledáte ve stavu krajní nouze, není nutné se čehokoliv obávat. Pokud se pro vás stane ve stravování hlavním cílem, může postupně docházet k tomu, že se to projeví na vaší hmotnosti. To s sebou přinese úbytek aktivity ve vašem životě a na první problémy se srdcem je zaděláno. Takzvané transmastné kyseliny, které jsou hlavním zdrojem nadváhy, jsou velmi škodlivé a jsou jedním z přímých vlivů na potíže se srdcem. Proč? Jelikož zvyšují hladinu LDH, což je hladina špatného cholesterolu. Zároveň snižují hladinu HDL, což je také cholesterol, ale tak dobrý a zdravý. A souvislosti spojené s hladinou cholesterolu a vaším srdcem vám potvrdí jakýkoliv lékař, kterého vyhledáte.

Sponzorováno

Pozor na další zdravotní obtíže

Jako to jsou? Pamatujte, že jídlo u fastfoodu je spojeno také s celkem velkým množstvím soli. Vlivem toho může docházet k tomu, že naše tělo bude zadržovat mnohem více vody, než je třeba. Nehledě také na obsah sodíku, který může být spojený s rizikem zvyšování krevního tlaku. Stejně tak může být nadbytek sodíku spojený také s tvorbou ledvinových kamenů, nebo s několika zdravotními obtížemi, které se týkají vašeho žaludku. Zde může situace vést dokonce až k rakovině.

Nezapomínejme ale ani na rizika spojená se zhoršeným dýcháním. To je stav, který jde často ruku v ruce s již popisovanou obezitou. Kromě toho, že se celkem často zadýcháváte, nesmíme zapomínat také na to, že může být jedním z rizik takzvaná spánková apnoe. Samotnou předzvěstí je nejprve to, že začnete poměrně výrazně chrápat.

Jídlo má vliv i na vaši psychiku

I když si mnoho lidí je schopno připustit fyzické problémy se svým tělem, jenom těžko si představí také to, že jídlo z fastfoodu může být spojeno také s psychickými potížemi. O jaké se jedná? Je to především deprese. Není nic nového, že především špatná a nezdravá strava vede k tomu, že zhoršuje a také ovlivňuje spojení mezi jednotlivými buňkami vašeho těla. Tím ale problémy nemusí končit, jelikož stejně tak může být rizikem i to, že se vám zhoršuje paměť. A to v poměrně mladém věku, což určitě není stav, který by kterákoliv z vás považovala za stav žádoucí.

Sledujte i problémy s vaší pletí

Jste na její krásu náležitě hrdí? Pamatujte, že nezdravá jídla z fastfoodů se na ní mohou negativně podepsat. To hlavní, co se může objevit, je například vyrážka, stejně jako se mohou objevit i četné ekzémy, nebo akné. Zde má hlavní vliv na vznik těchto problémů tuk. Tedy jeho nadměrné množství. A to jak v souvislosti s tím, že je přirozenou součástí daného jídla, tak v souvislosti s tím, že se do něho dostává také konkrétní přípravou – třeba smažením.

Pocítíte i změny v oblasti zubů a kostí

Vraťme se ještě k samotné stravě a k tomu, že obsahuje cukr. Právě ten má vliv nejenom na případný vznik cukrovky, ale může být spojený i s větší tvorbou bakterií ve vašich ústech. Ty následně budou vyrábět větší množství kyselin. Což povede k tomu, že bude mnohem více napadána zubní sklovina. Celkově tedy bude ve vašich ústech vytvářeno takové prostředí, ve kterém se snáze vytvoří zubní kaz.

Pokud se podíváme na rizika spojená s vašimi kostmi, musíme se vrátit k již jednou zmíněnému sodíku. Ten má kromě již zmíněných příčin přímý vliv i na vznik takzvané osteoporózy. Jedná se o takový stav, během kterého jsou jednotlivé kosti mnohem křehčí a tak se mohou i snadněji zlomit.

Co zajímavého si ještě můžete přečíst na toto téma?

VIDEO: Stravování ve fast-food

VIDEO: Fast food a jídlo na cesty

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva