Zázvor (Zingiber officinale) pro skvělou imunitu – jak prospívá zdraví? 4.73/5 (11)

Sponzorováno

Zázvor umí skvěle podpořit vaši imunitu

Zázvor umí skvěle podpořit vaši imunitu

Věděli jste ale, že zázvor – základní složka většiny indických jídel – je jednou z nejlepších ingrediencí k posílení imunitního systému?

Jako děti jsme vyrůstali v myšlence, že přirozenost a čistě přírodní prostředky jsou klíčem k dobrému zdraví. Od babiččiných tajných receptů až po rady babek kořenářek – ty byly dokonalým řešením pro většinu sezónních onemocnění, jako je nachlazení, kašel, horečka a chřipka.

Naše babičky, i sousedky báby kořenářky velice doporučovaly zázvor. A moc dobře věděly proč.

Zázvor nejen pomáhal při léčbě sezónních infekcí, ale byl také skvělým prostředkem pro zlepšení trávení a metabolismu. Kromě toho byl zázvor používán i v několika ajurvédských lécích ke zlepšení kvality vlasů a pokožky. A pokud si myslíte, že je to vše, tak není – o tomto takřka zázračném kořenu je potřeba vědět mnohem více!

Co je to zázvor?

Biologicky je zázvor kořenem neboli oddenkem kvetoucí rostliny známé jako Zingiber officinale, která pochází z Indie a jihovýchodní Asie. Česky je to tedy Zázvor lékařský. Zázvor patří do čeledi Zázvorníkovité (Zingiberaceae). Zázvor, známý svými úžasnými léčivými vlastnostmi, byl používán jako účinná látka i v několika ajurvédských léčivech.

Zázvor a jeho nutriční profil

Jako koření je zázvor nabitý živinami, jako je vitamín B6 a silnými minerály, jako je hořčík či mangan. Ve skutečnosti má surový zázvor přibližně 79% vody, 18% sacharidů, 2% bílkovin a 1% tuku. Ve skutečnosti je nejlepší způsob, jak použít zázvor, přidání syrového zázvoru do jídla a nápojů. Tak nejlépe využijete jeho složení a vlastnosti.

Jak zázvor pomáhá při posilování imunity

Díky svým bohatým nutričním vlastnostem se zázvor používá k léčebným účelům. Dokonce i v několika ajurvédských lécích byl zázvor používán jako velmi účinná látka, a to díky přítomnosti Gingerolu, aktivní složky, která dělá ze zázvoru dokonalý posilovač imunity.

Kromě toho má zázvor antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti, které pomáhají udržet několik nemocí na uzdě a pomáhají v boji proti infekcím.

Jak můžete přidat zázvor do svého jídelníčku?

Pamatujte, že příliš mnoho zázvoru může mít nepříznivé účinky na trávicí systém. Mírná a rozumná konzumace zázvoru je proto nezbytná k získání jeho výhod. Naše tělo potřebuje v průměru kolem 4 gramů zázvoru denně.

Nejlepší způsob, jak zavést zázvor do vaší stravy, je přidat jej do čaje, což nejen o dost zlepší chuť, ale také to hodně přispěje k vašemu zdraví.

Krystalizovaný zázvor pomáhá při léčbě nevolnosti. Toto je dobrý přípravek pro těhotné ženy, které trpí pocitem ranní nevolnosti. Zajímavé je, že v Indii je zázvor kvintesencí kari a omáček. Přidání zázvoru do polévek, kari, omáček je tedy také skvělý způsob, jak využít zázvoru.

Sponzorováno

Kadha neboli bylinný čaj: Jedná se vlastně o tradiční způsob konzumace zázvoru, stačí přidat několik listů bazalky a vařit trochu zázvoru ve vodě a smíchat se lžící medu. Pomáhá léčit několik nemocí, jako je nachlazení, kašel a bolest v krku.

Zázvor je prostě úžasný relaxant pro oblast krku a také pomáhá zmírnit tenzní bolesti hlavy a vypláchnout přebytečnou kyselinu mléčnou ze svalové tkáně do krevního oběhu a ven z těla.

Shrňme si to, proč je zázvor skvělý pro podporu imunity?

  • Zázvor je jednou z těch potravin, které jsou opravdu plné výhod pro posílení imunity. Má silné protizánětlivé a antioxidační účinky, které posilují váš imunitní systém a udržují ho zdravý.
  • Zázvor je antibakteriální, takže pomáhá podporovat váš imunitní systém. Studie ukazují, že nabízí výhody proti některým bakteriím rezistentním na léky.
  • Zázvor je antivirový a ve studii bylo prokázáno, že stimuluje imunitní systém k ničení virů, včetně respiračních.
  • Bylo také prokázáno, že zázvor aktivuje imunitní systém při prevenci a léčbě rakovinotvorných buněk.

My doporučujeme také Gignger Shot:


Zázvoru prostě důvěřujte – skvěle pomáhá při nachlazení a chřipce. Zázvor je účinný především jako prevence proti nachlazení. Také přináší úlevu od dýchacích potíží, podporuje krevní oběh, posiluje srdce, uleví od bolesti, snižuje srážlivost krve a usnadňuje vstřebávání krevních sraženin.

Sponzorováno

A co vy a zázvor? Užíváte ho?

A dále si o zázvoru přečtěte

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva