Meduňka lékařská – uspává i zlepšuje paměť 4.82/5 (28)

Sponzorováno

Meduňka lékařská - uspává i zlepšuje paměťCo si jako první představíte, když se řekne meduňka? Kromě medu to bude asi srdce a spánek, které tato léčivá bylinka podporuje.

Meduňka v historii

Jak to již u léčivých rostlin bývá zvykem, dobře o nich věděli již naši dávní předkové. Konkrétně s meduňkou si již staří Římané tišil křeče, používali ji také při bušení srdce, dokázala zahnat melancholii, ale také bolesti břicha. Jistý zdroj také říkal, že po meduňkový čaji se prý sní nádherné sny, proto je třeba ji pít hodinu před spaním.

Co je také zajímavé, je fakt, že meduňku milují i včely. Prý před ní mají takový respekt, že nezaútočí na nikoho, kdo má tuto zázračnou bylinku u sebe.

Léčivé nejsou kvítky či kořen, ale měkkoučké meduňkové lístečky. Jejím domovem je jižní Evropa, odtud se rozšířila i do ostatních koutů. Meduňka je nenáročná, pěstuje se snadno, hodně toho vydrží. Aby nikdo nepochyboval o tom, že bylinka je to skutečně léčivá, v roce 2006 ji pro jistotu prohlásili za „léčivou rostlinu roku“. To jí dodalo na vážnosti.

TIP: Aloe vera a účinky na zdraví

Meduňka proti stresu i na usínání

Meduňkový čaj, extrakt či mast, pomáhají i v boji proti stresu. Snadno a rychle se po meduňce usíná, potlačuje žaludeční neurózu, posiluje srdce a odbourává také nepotřebnou nervozitu. Podobná je třezalka tečkovaná, neboť i ji můžeme užívat, když nás trápí psychické problémy, jsme smutní a skleslí. Účinek, který nepochybně má, se někdy nazývá také „rozveselující“.

Není to všechno, meduňka léčí ještě dál, jakoby neznala hranic. Pomáhá při bolestech hlavy či menstruačních bolestech, pít meduňkový teplý čaj lze i během nachlazení.

Na paměť i zapalování

Ukázalo se také, že meduňka má schopnost zlepšovat paměť a čistí i kůži. V tom případě se žádá parní lázeň, nestačí pít meduňkový čaj. Pacientům s Alzheimerovou nemocí a sklerózou se meduňka rozhodně doporučuje, pomůže i studentům, kteří si přejí, aby jim to „lépe pálilo“.

Sponzorováno

Proč by u vás doma meduňka neměla chybět?

Meduňka lékařská se již dlouhá léta využívá pro její léčivé účinky. Je výborným pomocníkem při různých nervových problémech. Pokud tedy potřebujete uklidnit napjaté nervy, odstranit podrážděnost a stres, čaj z meduňky vám v tomto může poskytnout potřebnou úlevu.

Při stavech úzkosti, se také doporučuje využít léčivou sílu této bylinky. Dokáže také pomoci při bolestech hlavy a migrénách.

Díky svým antibakteriálním a antivirovým účinkům je dobrým pomocníkem v boji proti různým onemocněním jakými jsou rýma či chřipka.

Meduňka lékařská pozitivně ovlivňuje i činnost trávicího systému a pomáhá odstraňovat různé zažívací potíže.

Ženám trpícím bolestivou menstruací může pravidelné pití meduňkového čaje od nepříjemných bolestivých křečí osvobodit, případně alespoň zmírnit tyto potíže.

Pokud vás trápí nespavost, opět je tu pomoc v podobě meduňky. Přispívá totiž k uklidnění a tím i snadnějšímu navození spánku. Meduňka se užívá ve formě čaje ze sušených lístků nebo natě rostliny. Čaj z meduňky má charakteristickou citrónovou vůni a je mimo jiné skvělým a chutným osvěžením.

Meduňka na vašem talíři

Meduňka má však využití i v kuchyni. Čerstvé lístky se přidávají do salátů, můžeme si jimi zpestřit i jogurty, zmrzlinu nebo mléčné nápoje a stejně si na ní pochutnáte i v polévkách a množství jiných jídel. Lístky meduňky tvoří i nedílnou součást různých míchaných nápojů.

Připravte si relaxační koupel z meduňky

Odvar z meduňky si můžete přidat dokonce i do koupele. Taková jemně citrónově vonící koupel vás krásně uvolní a pokud si ji dopřejete večer, příjemně vás naladí na spánek.

Sponzorováno

Vyzkoušejte léčivé účinky meduňky lékařské na vlastní kůži. Vlažný čaj z této léčivé bylinky je také příjemným osvěžením během horkých letních dnů a kromě osvěžení pozitivně ovlivní i váš celkový zdravotní stav.

A co si dále o meduňce přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Bez komentáře u článku “Meduňka lékařská – uspává i zlepšuje paměť”

  1. […] Meduňka uklidňuje, proto se sirup pije před spaním. Sirup pomáhá také při trávicích problémech, nadýmání a bolestivé menstruaci. […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva