Sponzorováno

Meduňka lékařská – uspává i zlepšuje paměť 4.86/5 (35)

  • Meduňka lékařská, známá také jako melisa, má mnoho pozitivních účinků na zdraví. V tomto článku najdete několik hlavních účinků této bylinky.
  • Uklidňující účinky: Meduňka lékařská je známá svými uklidňujícími vlastnostmi. Má mírný sedativní účinek a může pomoci snižovat úzkost, stres a nespavost. Je často používána k podpoře relaxace a zlepšení kvality spánku.
  • Podpora trávicího systému: Meduňka lékařská má tradičně používána jako bylina pro podporu trávicího systému. Může pomáhat při zažívacích potížích, jako jsou nadýmání, plynatost a zažívací obtíže. Také se věří, že podporuje normální funkci žaludku a tlumí křeče v trávicím traktu.
  • Antioxidanty a protizánětlivé účinky: Meduňka lékařská obsahuje antioxidanty, které pomáhají chránit buňky před poškozením volnými radikály. Tím může přispívat k ochraně proti chronickým onemocněním a zánětům v těle.
  • Podpora duševního zdraví: Meduňka lékařská se také používá k podpoře duševního zdraví. Studie naznačují, že může pomoci snižovat příznaky lehké až středně těžké deprese a zlepšovat náladu. Má také povzbuzující účinky a může pomoci zvýšit koncentraci a pozornost.
  • Podpora imunitního systému: Meduňka lékařská obsahuje fytonutrienty a vitamíny, které mohou posilovat imunitní systém a pomáhat bojovat proti infekcím. Je známo, že podporuje produkci protilátek a zlepšuje imunitní odpověď těla.
  • Přestože meduňka lékařská je obecně považována za bezpečnou, je vždy dobré se poradit s lékařem nebo odborníkem před zahájením jejího užívání, zejména pokud máte jakékoli zdravotní problémy nebo užíváte léky, které by mohly s meduňkou lékařskou interagovat.

Meduňka lékařská - uspává i zlepšuje paměťCo si jako první představíte, když se řekne meduňka? Kromě medu to bude asi srdce a spánek, které tato léčivá bylinka podporuje.

Meduňka v historii

Jak to již u léčivých rostlin bývá zvykem, dobře o nich věděli již naši dávní předkové. Konkrétně s meduňkou si již staří Římané tišil křeče, používali ji také při bušení srdce, dokázala zahnat melancholii, ale také bolesti břicha. Jistý zdroj také říkal, že po meduňkový čaji se prý sní nádherné sny, proto je třeba ji pít hodinu před spaním.

Co je také zajímavé, je fakt, že meduňku milují i včely. Prý před ní mají takový respekt, že nezaútočí na nikoho, kdo má tuto zázračnou bylinku u sebe.

Léčivé nejsou kvítky či kořen, ale měkoučké meduňkové lístečky. Jejím domovem je jižní Evropa, odtud se rozšířila i do ostatních koutů. Meduňka je nenáročná, pěstuje se snadno, hodně toho vydrží. Aby nikdo nepochyboval o tom, že bylinka je to skutečně léčivá, v roce 2006 ji pro jistotu prohlásili za „léčivou rostlinu roku“. To jí dodalo na vážnosti.

TIP: Aloe vera a účinky na zdraví

Meduňka proti stresu i na usínání

Meduňkový čaj, extrakt či mast, pomáhají i v boji proti stresu. Snadno a rychle se po meduňce usíná, potlačuje žaludeční neurózu, posiluje srdce a odbourává také nepotřebnou nervozitu. Podobná je třezalka tečkovaná, neboť i ji můžeme užívat, když nás trápí psychické problémy, jsme smutní a skleslí. Účinek, který nepochybně má, se někdy nazývá také „rozveselující“.

Není to všechno, meduňka léčí ještě dál, jakoby neznala hranic. Pomáhá při bolestech hlavy či menstruačních bolestech, pít meduňkový teplý čaj lze i během nachlazení.

Na paměť i zapalování

Ukázalo se také, že meduňka má schopnost zlepšovat paměť a čistí i kůži. V tom případě se žádá parní lázeň, nestačí pít meduňkový čaj. Pacientům s Alzheimerovou nemocí a sklerózou se meduňka rozhodně doporučuje, pomůže i studentům, kteří si přejí, aby jim to „lépe pálilo“.

Sponzorováno

Proč by u vás doma meduňka neměla chybět?

Meduňka lékařská se již dlouhá léta využívá pro její léčivé účinky. Je výborným pomocníkem při různých nervových problémech. Pokud tedy potřebujete uklidnit napjaté nervy, odstranit podrážděnost a stres, čaj z meduňky vám v tomto může poskytnout potřebnou úlevu.

Při stavech úzkosti, se také doporučuje využít léčivou sílu této bylinky. Dokáže také pomoci při bolestech hlavy a migrénách.

Díky svým antibakteriálním a antivirovým účinkům je dobrým pomocníkem v boji proti různým onemocněním jakými jsou rýma či chřipka.

Meduňka lékařská pozitivně ovlivňuje i činnost trávicího systému a pomáhá odstraňovat různé zažívací potíže.

Ženám trpícím bolestivou menstruací může pravidelné pití meduňkového čaje od nepříjemných bolestivých křečí osvobodit, případně alespoň zmírnit tyto potíže.

Pokud vás trápí nespavost, opět je tu pomoc v podobě meduňky. Přispívá totiž k uklidnění a tím i snadnějšímu navození spánku. Meduňka se užívá ve formě čaje ze sušených lístků nebo natě rostliny. Čaj z meduňky má charakteristickou citrónovou vůni a je mimo jiné skvělým a chutným osvěžením.

Meduňka na vašem talíři

Meduňka má však využití i v kuchyni. Čerstvé lístky se přidávají do salátů, můžeme si jimi zpestřit i jogurty, zmrzlinu nebo mléčné nápoje a stejně si na ní pochutnáte i v polévkách a množství jiných jídel. Lístky meduňky tvoří i nedílnou součást různých míchaných nápojů.

Připravte si relaxační koupel z meduňky

Odvar z meduňky si můžete přidat dokonce i do koupele. Taková jemně citrónově vonící koupel vás krásně uvolní a pokud si ji dopřejete večer, příjemně vás naladí na spánek.

Vyzkoušejte léčivé účinky meduňky lékařské na vlastní kůži. Vlažný čaj z této léčivé bylinky je také příjemným osvěžením během horkých letních dnů a kromě osvěžení pozitivně ovlivní i váš celkový zdravotní stav.

Shrňme si informace o zdravotních přínosech Meduňky lékařské

Meduňka lékařská je bylina, která má mnoho potenciálních účinků na lidské zdraví. Mezi hlavní účinky patří:

Uklidňující účinky: Meduňka obsahuje látky, které mohou pomoci snížit úzkost a stres a podpořit relaxaci.

Podpora trávení: Meduňka může pomoci při zažívacích problémech, jako jsou například plynatost, průjem a křeče v břiše.

Protizánětlivé účinky: Meduňka obsahuje silice a flavonoidy, které mají protizánětlivé účinky a mohou pomoci snížit záněty v těle.

Pomoc při nespavosti: Meduňka může pomoci zlepšit kvalitu spánku a usnadnit usínání.

Antioxidanty: Meduňka obsahuje antioxidanty, které pomáhají chránit tělo před poškozením způsobeným volnými radikály.

Sponzorováno

Je důležité poznamenat, že při užívání meduňky jako léčivé byliny je nutné dodržovat správné dávkování a konzultovat s lékařem především v případě užívání léků či trvalých zdravotních problémů.

A co si dále o meduňce přečíst?

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Bez komentáře u článku “Meduňka lékařská – uspává i zlepšuje paměť”

  1. […] Meduňka uklidňuje, proto se sirup pije před spaním. Sirup pomáhá také při trávicích problémech, nadýmání a bolestivé menstruaci. […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva