Sponzorováno

Které vitamíny a látky mohou pomoci při zánětu? 4.78/5 (9)

  • Při zánětu mohou některé vitamíny a látky pomoci snížit zánětlivou reakci a podpořit hojení. V tomto článku je seznam některých vitamínů a látek s potenciálními protizánětlivými účinky.
  • Omega-3 mastné kyseliny: Obsaženy v rybím tuku, lněném semínku, chia semínkách a ořeších. Mají protizánětlivé vlastnosti a mohou snižovat hladinu zánětlivých mediátorů v těle.
  • Vitamín D: Hraje důležitou roli v imunitním systému a jeho nedostatek může být spojován se zvýšeným rizikem zánětlivých onemocnění. Můžete jej získat z přímé expozice slunečnímu záření nebo doplňky stravy.
  • Vitamín C: Silný antioxidant, který podporuje imunitní systém a pomáhá snižovat zánět. Nachází se v citrusových plodech, kiwi, papáji, broskvích a jahodách.
  • Kurkumin: Aktivní složka kurkumy, která má výrazné protizánětlivé účinky. Může být užitečná při různých zánětlivých stavech. Kurkumin je také doplňkem stravy dostupným ve formě kapslí.
  • Zelený čaj: Obsahuje flavonoidy a katechiny, které mají protizánětlivé a antioxidantové účinky. Pravidelná konzumace zeleného čaje může pomoci snížit zánětlivou reakci v těle.
  • Zinek: Důležitý minerál pro imunitní systém a hojení tkání. Může pomoci snížit zánět a podporovat rychlejší hojení. Nachází se v hovězím mase, krustovcích, semínkách a ořeších.
  • CO JE TŘEBA POCHOPIT: Tyto látky a vitamíny by neměly být používány jako samostatná léčba zánětlivých onemocnění. Pokud máte zánět, je nejlepší konzultovat s lékařem, který vám může poskytnout přesnou diagnózu a předepsat vhodnou léčbu. Doporučuje se také dodržovat vyváženou stravu, životní styl a udržovat zdravou tělesnou hmotnost, což může přispět k celkovému zdraví a snížení zánětu v těle.

Výzkum v průběhu let ukázal, že existují určité vitamíny s protizánětlivými vlastnostmi. Tyto vitamíny lze získat buď ve formě doplňků, nebo a konzumací potravin, které je přirozeně obsahují.

Zde je seznam šesti vitamínů, které mají protizánětlivé vlastnosti, a potravin, které jsou jejich bohatým zdrojem. Pokud bojujete s častými záněty, zaměřte se na konzumaci těchto potravin a na příjem níže zmíněných vitamínů.

Vitamin A

Studie zjistily, že vitamin A může bránit imunitnímu systému v nadměrném působení a vyvolávání zánětů. Vitamin A je dostupný ve dvou formách: Beta-karoten je provitamin, který se v těle přeměňuje na vitamin A, a vitamin A je antioxidant, který chrání tělo proti volným radikálům. Jídelníček bohatý na beta-karoten a vitamin A může velmi efektivně pomoci snížit zánět.

Potravinové zdroje vitamínu A

Potraviny bohaté na vitamín A jsou zejména mrkev, pampeliška, kapusta, zelená zelenina, špenát a většina druhů listové zeleniny.

Obecně vitamín A posiluje váš imunitní systém a chrání před infekčními chorobami.

Vitamíny skupiny B

Lidé s nízkým obsahem vitaminu B6 budou mít často vysoké hladiny C-reaktivního proteinu, což je další sloučenina odpovědná za zánět, zejména při autoimunitních onemocněních, jako je revmatoidní artritida.

Chcete-li snížit zánět a zvýšit množství vitaminu B6, zkuste konzumovat potraviny s vysokým obsahem vitamínů B, včetně kapusty, papriky, hub, melounu, tuňáka a drůbeže.

Jedna studie zjistila, že i nízké dávky kyseliny listové (známé také jako folát, další vitamin B) užívané denně a krátkodobě mohou snížit zánět.

Potravinové zdroje vitamínů B

Mezi potravinové zdroje kyseliny listové patří hrášek, tmavá listová zelenina, chřest a játra.

Vitamín C

Vitamin C je známý tím, že pomáhá udržovat imunitní systém zdravý a v kondici, a obecně dobře funguje pro celkové zdraví. Výzkum navíc ukazuje, že vitamin C se může zbavit volných radikálů často odpovědných za způsobení zánětu.

Vitamin C, stejně jako vitamíny B, může také pomoci snížit hladinu C-reaktivního proteinu. Doplňky jsou užitečné, ale vždy je nejlepší pokusit se dostat vitamín C ze stravy.

Potravinové zdroje vitamínu C

Chcete-li ze své stravy získat více vitaminu C, konzumujte různé druhy ovoce a zeleniny, které jsou také nabité antioxidanty, jež mohou zlepšit zdraví a potenciálně snížit riziko srdečních onemocnění a rakoviny. Citrusy, kiwi, rybíz a podobně.

Vitamín D

Podle jedné studie má cca 40% Evropanů nedostatek vitaminu D. Studie dlouhodobě prokázaly souvislost mezi nízkým obsahem vitaminu D a řadou zánětlivých onemocnění. Vědci dále vědí, že zvýšení příjmu vitaminu D může pomoci snížit zánět v těle.

Další zpráva zveřejněná v časopise The Journal of Immunology naznačuje, že specifické molekulární a signální události jsou zodpovědné za schopnost vitaminu D inhibovat zánět. Navíc lidé s nízkou hladinou vitaminu D mohou určitě velmi těžit z doplňování vitaminu D.

Vitamin D je přirozeně produkován tělem po vystavení slunci, ale ne každý může získat veškerý svůj vitamin D tímto způsobem. Každý, kdo má podezření na nízkou hladinu vitaminu D, by měl s lékařem promluvit o testování a doplňování.

Potravinové zdroje vitamínu D

Nejlepší potravinové zdroje vitaminu D jsou ryby, vaječné žloutky, maso z orgánů a potraviny doplněné vitamínem D, třeba mléko.

Vitamin E

Vitamin E je další antioxidační vitamin, což znamená, že může snížit zánět. Výsledky metaanalýzy z roku 2015 uvedené v magazínu European Journal of Clinical Nutrition potvrzují, že vitamin E má protizánětlivé vlastnosti a suplementace může být užitečná pro lidi žijící se zánětlivými stavy.

Sponzorováno

Vitamin E je nabitý antioxidanty a posiluje imunitní systém a může také zmírnit zánět. Pokud máte revmatoidní artritidu, možná zjistíte, že pomáhá zvládat bolest, pokud se používá se standardní konvenční léčbou.

Potravinové zdroje vitamínu E

Vitamin E se přirozeně nachází v ořeších, semenech, včetně mandlí a slunečnicových semen. Mnoho ovoce a zeleniny je také bohaté na vitamín E, včetně avokáda a špenátu. Vitamín E má v sobě i olivový olej. Pokud potřebujete více vitaminu E, může vám jej lékař předepsat ve formě kapek nebo tobolek.

Vitamin K

Jeden článek v magazínu Metabolism zjistila, že vitamin K může snižovat zánětlivé markery a pomáhat při srážení krve a chránit zdraví kostí. I když je vitamin K nezbytný pro zdraví kostí, většina lidí jej ve své stravě nemá dost.

Dospělí muži by měli usilovat o příjem 120 mikrogramů (mcg) vitaminu K denně, zatímco ženy by se měly snažit o příjem cca 90 mcg / den.

Potravinové zdroje vitamínu K

Existují dva typy vitaminu K: vitamin K1 a K2. Vitamin K1 se nachází v listové zelenině, třeba v kapustě, špenátu, brokolici a zelí, zatímco K2 se nachází v kuřecím masu, játrech a vejcích.

A co ještě? Tak si to shrňme

Vitamíny bojující proti zánětu lze získat z různých potravin, třeba ze zeleniny, ovoce, libového masa a ryb a z potravin obohacených o vitamíny.

I ve formě doplňků mohou tyto vitamíny snižovat zánět bez drsných vedlejších účinků a mohou být životaschopnou alternativou k nesteroidním protizánětlivým lékům a protizánětlivým lékům na předpis.

Nezapomeňte se poradit se svým lékařem, než začnete s jakýmkoli doplňkem vitamínů. Je také důležité si uvědomit, že vitamínové doplňky nenahrazují léky. Na to pozor. Snažte si jíst zdravou stravu plnou čerstvé ovoce, zeleniny, ořechů a libového masa a budete mít vitamínů dost.

A na jaké další látky se můžete v boji proti infekci zaměřit?

Zkuste také:

  • Bromelain – Máte ananas? Super. Pak máte tento enzym, který má protizánětlivé účinky a podporuje váš imunitní systém. Někdy se používá k léčbě tendinitidy a drobných poranění svalů, jako jsou vyvrtnutí. Některé studie ukázaly, že bromelain může zmírnit zánět po operacích zubů, nosu a nohou. Je zapotřebí ale dalšího výzkumu. Lékaři obvykle doporučují užívat tobolky nebo tablety. Je to proto, že pití džusu vás nebude až tak dostatečně zásobovat.
  • Kapsaicin – To je ta pálivá věc v chilli papričkách. Zastavuje skupinu bílkovin, které řídí reakci vašeho těla na zánět. Kapsaicin najdete často i v produktech, které si nanášíte přímo na pokožku. Můžete také zkusit použít chilli nebo sušený kajenský pepř ve svých omáčkách a na masu. Začněte s 1/4 čajové lžičky nebo méně.
  • Kurkumin – Kurkumin se nachází v kurkumě a dodává koření jeho žlutý odstín. Tato tradiční indická léčivá bylina je známá svými přírodními antioxidačními a protizánětlivými vlastnostmi. Studie ukazují, že kurkumin může pomoci při určitých zánětlivých stavech, včetně artritidy, zánětlivých onemocnění střev a podobně.
  • Česnek zpomaluje dva zánětlivé enzymy a uvolňuje krev, aby se dostala do vašich svalů. Přidejte do svých jídel 2–4 čerstvé stroužky česneku, abyste bojovali s otoky a záněty. Můžete také zkusit česnekový olej přímo na oteklé klouby a svaly.
  • Zázvor – Výzkum ukazuje, že má protizánětlivé účinky podobné ibuprofenu. Jedna studie zjistila, že zázvorový extrakt zkrotil otoky u revmatoidní artritidy. Po cvičení může snížit bolest svalů. Ideální je koupit si tobolky se zázvorovým extraktem.
  • Omega-3 mastné kyseliny – naše těla si je nevytvoří. Doplňky s rybím olejem jsou nimi nabité, ale doporučené množství můžete získat také z určitých potravin. Patří sem mastné ryby jako losos a tuňák, kapusta, lněné semínko, ořechy a vejce z kuřat (ideálně krmené lněnými semínky).
  • Resveratrol – Tato přírodní sloučenina se nachází v některých bobulích a ořeších. Některé výzkumy naznačují, že může pomoci s artritidou. Dejte si hrst hroznů, arašídů, pistácií, borůvek, brusinek nebo moruší. Je také dost populární ve formě doplňků.
  • Zinek – celé vaše tělo potřebuje tuto mikroživinu, která může pomoci zahnat zánět. Ve své stravě už možná máte dostatek zinku. Je v kuřecím masu, červeném masu a obohacených cereáliích. Nejprve se poraďte se svým lékařem, pokud si myslíte, že možná budete potřebovat užívat doplňky se zinkem. Zinek může totiž kontraindikovat s některými léky.

Sponzorováno

Jak bojujete proti zánětu vy? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

A dále si na toto téma přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva