Sponzorováno

Nealkoholové ztučnění jater – příznaky, příčiny a léčba 4.64/5 (22)

Jak název napovídá, hlavní charakteristikou nealkoholoého ztučnění jater je příliš mnoho tuku uloženého v jaterních buňkách.

Jak název napovídá, hlavní charakteristikou nealkoholoého ztučnění jater je příliš mnoho tuku uloženého v jaterních buňkách.

Co je nealkoholové ztučnění jater?

Nealkoholové ztučnění jater je stav, kdy se v jednom z nejdůležitějších orgánů lidského těla hromadí tuk. To ve finále může vyústit ve vážné zdravotní problémy. Kromě jiných léčebných postupů je doporučováno snížení hmotnosti a pohybová aktivita.

Pití příliš velkého množství alkoholu může způsobit hromadění tuku v játrech. Může vést k zjizvení jaterní tkáně, známé jako cirhóza jater. Funkce jater klesá v závislosti na tom, kolik jizev se objeví. Pokud pijete málo alkoholu nebo vůbec žádný, tak si tak se může v játrech hromadit mastná tkáň (tuk). Toto je známé jako nealkoholové ztučnění jater. To ve finále může také způsobit cirhózu.

Někdy mohou s nealkoholovým ztučněním jater pomoci změny v oblasti životního stylu. U některých lidí však tento stav může vést k život ohrožujícím problémům s játry.

Nealkoholové ztučnění jater a alkoholové poškození jater spadají pod zastřešující termín tukové onemocnění jater. Tento stav je definován jako jaterní steatóza, kdy 5 až 10 procent hmotnosti jater tvoří tuk.

Nealkoholové ztučnění jater je stále častější po celém světě, zejména v západních zemích. Ve Spojených státech je to nejběžnější forma chronického onemocnění jater, která postihuje přibližně čtvrtinu populace.

Příznaky nealkoholového ztučnění jater?

V mnoha případech nealkoholového ztučnění jater nejsou přítomny žádné znatelné příznaky. Pokud jsou příznaky přítomny, obvykle bývají následující:

 • bolest v pravé horní části břicha
 • únava
 • zvětšená játra nebo slezina (obvykle pozorována lékařem během nějakého vyšetření)
 • ascites neboli otok v břiše – ascites je zvýšené množství volné tekutiny v dutině břišní
 • žloutenka neboli zežloutnutí kůže a očí

Pokud nealkoholové ztučnění jater postupuje do cirhózy, mohou příznaky být následující:

Příčiny nealkoholového ztučnění jater?

Přesné příčiny nealkoholového ztučnění jater nejsou úplně dobře známy. Zdá se, že existuje souvislost mezi onemocněním a inzulínovou rezistencí.

Inzulin je hormon. Když vaše svaly a tkáně potřebují pro energii glukózu (cukr), pomáhá inzulín odblokovat buňky, aby přijímaly glukózu z vaší krve. Inzulin také pomáhá játrům ukládat přebytečnou glukózu.

Když se u vás vyvine inzulínová rezistence, znamená to, že vaše buňky nereagují na inzulín tak, jak by měly. Výsledkem je, že příliš mnoho tuku končí v játrech. To pak ve finále může vést k zánětu a jizvení jater.

Rizikové faktory

Nealkoholové ztučnění jater postihuje odhadem 20 procent populace. Inzulinová rezistence se jeví jako nejsilnější rizikový faktor, i když můžete mít nealkoholové ztučnění jater, aniž byste byli rezistentní na inzulín.

Mezi lidi, u kterých se pravděpodobně vyvine inzulínová rezistence, patří lidé s nadváhou nebo sedavým způsobem života.

Mezi další rizikové faktory pro nealkoholové ztučnění jater patří:

 • cukrovka
 • vysoké hladiny cholesterolu
 • vysoké hladiny triglyceridů
 • užívání kortikosteroidů
 • užívání určitých léků na rakovinu, včetně tamoxifenu při rakovině prsu
 • těhotenství

Špatné stravovací návyky nebo náhlá ztráta hmotnosti mohou také zvýšit vaše riziko pro nealkoholové ztučnění jater.

Diagnostika

Nealkoholové ztučnění jater obvykle nemá žádné příznaky. Diagnóza tedy často začíná poté, co krevní test zjistí vyšší než normální hladinu jaterních enzymů. Tento výsledek by mohl odhalit standardní krevní test.

Sponzorováno

Vysoká hladina jaterních enzymů může také naznačovat další onemocnění jater. Váš lékař bude muset před diagnostikováním nealkoholového ztučnění jater vyloučit další stavy.

Ultrazvuk jater může pomoci odhalit přebytečný tuk v játrech. Jiný typ ultrazvuku, nazývaný přechodná elastografie, měří ztuhlost jater. Větší tuhost naznačuje větší zjizvení.

Pokud jsou tyto testy neprůkazné, může lékař doporučit jaterní biopsii. Při tomto testu lékař odstraní malý vzorek jaterní tkáně jehlou zasunutou do břicha. Vzorek je pak studován v laboratoři na známky zánětu a zjizvení.

Pokud máte příznaky, jako jsou bolesti břicha na pravé straně, žloutenka nebo otoky, navštivte lékaře.

Může nealkoholové ztučnění jater způsobit nějaké komplikace?

Hlavním rizikem nealkoholového ztučnění jater je cirhóza, která může omezit schopnost vašich jater vykonávat svou práci. Vaše játra mají několik důležitých funkcí, a to:

 • produkovat žluč, která pomáhá rozkládat tuky a odstraňovat odpad z těla
 • metabolizují léky a toxiny
 • vyrovnávají hladiny tekutin v těle produkcí bílkovin
 • zpracování hemoglobinu a skladování železa
 • přeměnu amoniaku v krvi na neškodnou močovinu k vylučování
 • skladování a uvolňování glukózy (cukru) podle potřeby – pro energii
 • produkují cholesterol, který je nezbytný pro buněčné zdraví
 • odstranění bakterií z krve
 • produkují imunitní faktory v boji proti infekcím
 • regulace srážení krve

Cirhóza může někdy vést k rakovině jater nebo selhání jater. V některých případech může být selhání jater léčeno léky, ale obvykle je nutná transplantace jater.

Mírné případy nealkoholového ztučnění jater nemusí vést k vážným problémům s játry nebo jiným komplikacím. V mírných případech je včasná diagnostika a změna životního stylu zásadní pro zachování zdraví jater.

Možnosti léčby nealkoholového ztučnění jater

První linií léčby je obvykle hubnutí kombinací zdravé výživy a cvičení.

Obecně neexistuje žádný konkrétní lék nebo postup k léčbě nealkoholového ztučnění jater. Místo toho vám lékař doporučí několik důležitých změn v životním stylu. Obvykle to bývají tyto (nebo podobné) změny:

 • zhubnutí, pokud jste obézní nebo máte nadváhu
 • konzumace stravy, která bude převážně z ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků
 • cvičení alespoň 30 minut denně
 • kontrola hladiny cholesterolu a glukózy v krvi
 • vyhýbání se alkoholu

Je také důležité chodit k lékaři a hlásit jakékoli nové příznaky, které se u vás případně objeví.

V ideálním případě je žádoucí úbytek 10% tělesné hmotnosti, ale zlepšení rizikových faktorů se může projevit, pokud zhubnete jen dokonce 3% až 5% své počáteční hmotnosti.

Jaký je výhled pro pacienty s nealkoholovým ztučněním jater?

Pokud provedete doporučené změny životního stylu včas, můžete si dlouhodobě uchovat dobré zdraví jater. Možná budete schopni zvrátit poškození jater v nejranějších stádiích onemocnění.

I když necítíte žádné příznaky z nealkoholového ztučněním jater, neznamená to, že se jizvy na játrech již nevyskytují. Abyste snížili riziko, dodržujte zdravý životní styl a pravidelně si nechte dělat krevní testy, včetně testů jaterních enzymů.

A co vy? Jak jste na tom s játry vy? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Co si dále přečíst o játrech?

VIDEO: Dr. Frej – Nealkoholická steatóza jater

Sponzorováno

Zdroje článku a studie na toto téma

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva