Sponzorováno

Hřebíček a zdraví – pomáhá při bolesti zubů, má desinfekční účinky 4.76/5 (37)

 • Hřebíček (Syzygium aromaticum) je koření, které má mnoho benefičních účinků na zdraví. V tomto článku jsou některé z hlavních benefitů spojených s hřebíčkem.
 • Protizánětlivé vlastnosti: Hřebíček obsahuje látky s protizánětlivými účinky, jako je eugenol. Tato látky mohou pomoci snížit zánět v těle a podporovat zdraví.
 • Anestetické účinky: Hřebíček má anestetické vlastnosti a může být účinný při tlumení bolesti. Používá se často k tlumení bolesti zubů a dásní.
 • Antibakteriální účinky: Hřebíček má silné antibakteriální vlastnosti a může pomáhat bojovat proti bakteriálním infekcím. Je často používán v tradiční medicíně k léčbě infekcí a podpůrné léčbě antibiotiky.
 • Antioxidanty: Hřebíček je bohatý na antioxidanty, které pomáhají neutralizovat volné radikály v těle a chrání buňky před poškozením. Antioxidanty také mohou podporovat zdraví srdce a snižovat riziko oxidativního stresu.
 • Podpora trávení: Hřebíček se tradičně používá k podpoře trávicího systému. Pomáhá snižovat nadýmání, podporuje trávení a uklidňuje zažívací potíže.
 • Imunitní vzpruha: Hřebíček má imunostimulační vlastnosti a může pomáhat posilovat imunitní systém. Podporuje produkci bílých krvinek a zlepšuje imunitní odpověď.
 • Pamatujte: hřebíček by měl být konzumován v mírném množství jako součást vyvážené stravy. Přílišné množství hřebíčku nebo užívání hřebíčkového oleje ve vysokých dávkách může mít vedlejší účinky.

Hřebíček vám pomůže nejen s bolestí zubů...

Hřebíček vám pomůže nejen s bolestí zubů…

V našich končinách jsou známé zejména z vařeného vína či punče, ale mnozí jejich přidávají i do ovocných kompotů. Řeč je o hřebíčku. Voňavém, aromatickém, ale i léčivém hřebíčku. Věděli jste, že hřebíček působí například proti bakteriím a dokáže si skvěle poradit například i s bolestmi zubů?

Odkud vlastně hřebíček pochází?

Hřebíček je produktem stromu zvaného hřebíčkovec vonný. Ten roste zejména v Brazílii, v Africe, na proslulém Madagaskaru, ale například i v nám ještě nepříliš známém tropickém ráji zvaném Zanzibar. V posledně jmenovaném si z jeho pěstování udělali navíc i docela výnosný byznys – jako turisté se totiž můžete jít podívat na jeho pěstování na plantážích v rámci placeného výletu.

Roste na 20 metrových stromech

Stromy, na kterých hřebíčky rostou, jsou velmi vysoké, někdy mohou dosáhnout až dvě desítky metrů a proto není jejich sběr nic jednoduchého. Hřebíček jsou vlastně usušené, nerozevřené pupeny květů tohoto stromu, které se sbírají ještě před tím, než se rozevřou. Pojmenování získal podle svého vzhledu, které hodnověrně připomíná klasický hřebík.

Hřebíček – odborníky schválené antiseptikum

Hřebíček byl jako léčivo využíván již mnoha generacemi našich předků, kteří znali jeho moc. Čínská medicína ho považuje za koření, díky kterému se zvyšuje tok energie a zrychluje se metabolismus.

Uznávají ho však i západní lékaři a vysoce respektovaná Německá komise schválila jeho použití jako antiseptika a zároveň anestetika. Hlavním důvodem, díky kterému hřebíčky fungují, jsou silice, které se v nich skrývají.

Sponzorováno

Zbavte se s hřebíčkem bolestí zubů

Pozitivní účinky a schopnosti hřebíčku jsou odzkoušeny zejména v oblasti problémů v ústní dutině. Využívá se zejména v domácí medicíně k léčbě bolestí zubů. Na tento neduh si můžete připravit:

 • tinkturu – stačí namočit 10 hřebíčků do 1 dcl alpy nebo lihu, nechat dva týdny louhovat a aplikovat na bolavé zuby
 • pokud nemáte připravenou tinkturu a potřebujete rychle ulevit od bolesti, stačí rozžvýkat jeden hřebíček (nebo ho předem rozdrtit) a přidržet ho na bolestivém místě. Má výborné dezinfekční účinky a působí proti bolesti zubů jako anestetikum

Jak si připravíte tinkturu z hřebíčku:

Budete potřebovat:

 • 10 g hřebíčku
 • polovina skořicové tyčinky
 • 0,5 litru lihu (60%), může být i alpa

Postup přípravy:
Koření naložíte do láhve a necháte vyluhovat alespoň 14 dní. Pak výluh přeceďte. Vzniklou tinkturu uschovejte v tmavé uzavřené lahvičce.
Použití: Při bolestech zubů, hlavy, kloubů. Zředěné na vyplachování ústní dutiny. Dobré je také masírovat dásně a okolí bolavého zubu.

Co všechno hřebíček obsahuje?

Pomůže i při rakovině kůže

V nedávné studii se vědci zabývali výzkumem účinků hřebíčku v otázkách prevence před rakovinou. Zabývali se konkrétně zákeřnou rakovinou kůže, která je i v současnosti ještě poměrně obtížně léčitelná. Použili vodní roztok z hřebíčku a zjistili, že jejich pokus byl úspěšný a roztok z hřebíčku měl skutečně protirakovinné účinky.

Příroda nám tak opět jednou ukázala, že i na tak zákeřné nemoci, jakými je například i rakovina, je třeba hledat odpovědi v přírodě.

Jak použít hřebíček?

 • inhalování hřebíčku – působí příznivě na dýchací cesty
 • zbavte se vrásek – povařte 5 hřebíčků v 1 dcl vody asi 5 minut, nechte vychladnout a potírejte na vrásky
 • působí jako konzervant – přidává se do ovocných kompotů, zejména jablkových a hruškových

Hřebíček dodává energii

V asijské medicíně patří hřebíček mezi ty druhy koření, které podporují tok energie a zvyšují rychlost metabolismu. Odborníci doporučují propíchnout jablko odrůdy Red Delicious čtyřmi hřebíčky a uvařit. Pak se hřebíčky odstraní a vy si můžete pochutnat na výborném zimním dezertu dodávajícím energii.

Před použitím hřebíčku jako léčivého prostředku nebo doplňku stravy se vždy poraďte se svým lékařem nebo odborníkem na výživu, zejména pokud máte zdravotní problémy nebo užíváte léky.

Sponzorováno

A co vy? Jak používáte hřebíček vy? Budeme moc rádi za komentáře a vaše tipy pod článkem.

Dále si o hřebíčku přečtěte toto

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Hřebíček a zdraví – pomáhá při bolesti zubů, má desinfekční účinky”

 1. Bohumil Král napsal:

  ČETL JSEM O DVOU ŘEBÍČKŮ V PUSE ROZMĚLNITA ZAPÍT TEPLOU VODOU JE TO SPRÁVNÉ?

Zanechat komentář ke článku

Zpráva