Hřebíček a zdraví – pomáhá při bolesti zubů, má desinfekční účinky 4.74/5 (35)

Sponzorováno

Hřebíček vám pomůže nejen s bolestí zubů...

Hřebíček vám pomůže nejen s bolestí zubů…

V našich končinách jsou známé zejména z vařeného vína či punče, ale mnozí jejich přidávají i do ovocných kompotů. Řeč je o hřebíčku. Voňavém, aromatickém, ale i léčivém hřebíčku. Věděli jste, že hřebíček působí například proti bakteriím a dokáže si skvěle poradit například i s bolestmi zubů?

Odkud vlastně hřebíček pochází?

Hřebíček je produktem stromu zvaného hřebíčkovec vonný. Ten roste zejména v Brazílii, v Africe, na proslulém Madagaskaru, ale například i v nám ještě nepříliš známém tropickém ráji zvaném Zanzibar. V posledně jmenovaném si z jeho pěstování udělali navíc i docela výnosný byznys – jako turisté se totiž můžete jít podívat na jeho pěstování na plantážích v rámci placeného výletu.

Roste na 20 metrových stromech

Stromy, na kterých hřebíčky rostou, jsou velmi vysoké, někdy mohou dosáhnout až dvě desítky metrů a proto není jejich sběr nic jednoduchého. Hřebíček jsou vlastně usušené, nerozevřené pupeny květů tohoto stromu, které se sbírají ještě před tím, než se rozevřou. Pojmenování získal podle svého vzhledu, které hodnověrně připomíná klasický hřebík.

Hřebíček – odborníky schválené antiseptikum

Hřebíček byl jako léčivo využíván již mnoha generacemi našich předků, kteří znali jeho moc. Čínská medicína ho považuje za koření, díky kterému se zvyšuje tok energie a zrychluje se metabolismus.

Uznávají ho však i západní lékaři a vysoce respektovaná Německá komise schválila jeho použití jako antiseptika a zároveň anestetika. Hlavním důvodem, díky kterému hřebíčky fungují, jsou silice, které se v nich skrývají.

Zbavte se s hřebíčkem bolestí zubů

Pozitivní účinky a schopnosti hřebíčku jsou odzkoušeny zejména v oblasti problémů v ústní dutině. Využívá se zejména v domácí medicíně k léčbě bolestí zubů. Na tento neduh si můžete připravit:

  • tinkturu – stačí namočit 10 hřebíčků do 1 dcl alpy nebo lihu, nechat dva týdny louhovat a aplikovat na bolavé zuby
  • pokud nemáte připravenou tinkturu a potřebujete rychle ulevit od bolesti, stačí rozžvýkat jeden hřebíček (nebo ho předem rozdrtit) a přidržet ho na bolestivém místě. Má výborné dezinfekční účinky a působí proti bolesti zubů jako anestetikum

Jak si připravíte tinkturu z hřebíčku:

Budete potřebovat:

Sponzorováno

  • 10 g hřebíčku
  • polovina skořicové tyčinky
  • 0,5 litru lihu (60%), může být i alpa

Postup přípravy:
Koření naložíte do láhve a necháte vyluhovat alespoň 14 dní. Pak výluh přeceďte. Vzniklou tinkturu uschovejte v tmavé uzavřené lahvičce.
Použití: Při bolestech zubů, hlavy, kloubů. Zředěné na vyplachování ústní dutiny. Dobré je také masírovat dásně a okolí bolavého zubu.

Co všechno hřebíček obsahuje?

Pomůže i při rakovině kůže

V nedávné studii se vědci zabývali výzkumem účinků hřebíčku v otázkách prevence před rakovinou. Zabývali se konkrétně zákeřnou rakovinou kůže, která je i v současnosti ještě poměrně obtížně léčitelná. Použili vodní roztok z hřebíčku a zjistili, že jejich pokus byl úspěšný a roztok z hřebíčku měl skutečně protirakovinné účinky.

Příroda nám tak opět jednou ukázala, že i na tak zákeřné nemoci, jakými je například i rakovina, je třeba hledat odpovědi v přírodě.

Jak použít hřebíček?

  • inhalování hřebíčku – působí příznivě na dýchací cesty
  • zbavte se vrásek – povařte 5 hřebíčků v 1 dcl vody asi 5 minut, nechte vychladnout a potírejte na vrásky
  • působí jako konzervant – přidává se do ovocných kompotů, zejména jablkových a hruškových

Hřebíček dodává energii

V asijské medicíně patří hřebíček mezi ty druhy koření, které podporují tok energie a zvyšují rychlost metabolismu. Odborníci doporučují propíchnout jablko odrůdy Red Delicious čtyřmi hřebíčky a uvařit. Pak se hřebíčky odstraní a vy si můžete pochutnat na výborném zimním dezertu dodávajícím energii.

Sponzorováno

A co vy? Jak používáte hřebíček vy? Budeme moc rádi za komentáře a vaše tipy pod článkem.

Dále si o hřebíčku přečtěte toto

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva