Jaké bylinky použít na zánět dásní? 4.85/5 (13)

Sponzorováno

Bolí vás dásně? Zkuste sílu bylinek.

Bolí vás dásně? Zkuste sílu bylinek.

V minulém článku jsme podrobně popsali, jak mohou být esenciální oleje skvělé pro zdraví ústní dutiny. Existuje ale také celá řada bylinek, které přispívají k pohodě vašich dásní.

V tomto článku zmíníme výhody těchto vynikajících bylin a dokonce ukážeme i několik receptů na přírodní bylinné ústní vody, abyste z těchto bylinek vytěžili maximum.

Které bylinky jsou super pro dásně?

Pojďme si ukázat několik bylinek, které vaše dásně ocení.

Myrha

Myrha je antibakteriální, takže zabíjí škodlivé ústní bakterie, které pocházejí z nahromadění plaku. Také zvyšuje průtok krve do měkkých tkání v ústech. Se zvýšeným průtokem krve se dásně budou hojit rychleji, protože krev přivádí bílé krvinky k opravě poškozené tkáně a boji proti virům a bakteriím.

Zmírňuje také bolesti zubů a lze jej použít k prevenci onemocnění dásní a kazů. Stejně jako Vodilka (která má svůj vlastní záznam níže), také pomáhá snížit recesi dásní a vředy v ústech. Myrha je bylinný bojovník proti problémům v ústech.

Neem

Jeden z původních přírodních zubních kartáčků byl ve skutečnosti neemový. Obsahuje silné antibakteriální vlastnosti (které pomáhá předcházet zubnímu kazu a zánětu dásní snížením bakteriálních kolonií v ústech), snižuje tvorbu plaku, posiluje zdraví dásní a jako bonus osvěžuje váš dech.

Stačí přidat trochu prášku z neemu do vaší zubní pasty a můžete čistit. (Snažte se zajistit, aby se neemový prášek vyráběl z jeho kůry, nikoli z listu, protože kůra je účinnější.) Neem se zdá být účinným dentálním bojovníkem za čistotu.

Řebříček

List řebříčku podporuje hojení vředů v ústech způsobených rovnátky, operacemi a příliš horlivým čištěním zubů. Má všechno: je to protizánětlivá, antiseptická, adstringentní a typická bylina s vlastnostmi stimulujícími krevní oběh. Kvalitní list řebříčku je super pro zdraví zubů i dásní.

Sanguinaria

Sanguinaria obsahuje sanguinarin, což je alkaloid, který pomáhá předcházet ulpívání plaku na zubech. Pokud plak není schopen ulpívat na zubech, bakterie a kyseliny vytvořené plakem nemohou zůstat v ústech a způsobit zubní kaz a onemocnění dásní. Jednoduché, že?

Měsíček lékařský

Tato bylina je protizánětlivá, takže zmírňuje vředy v ústech a snižuje otoky úst. Měsíček také uvolňuje jakékoli napětí čelisti a současně bojuje proti infekci (bakteriální nebo plísňové) v ústech.

Heřmánek

Nedělá jen krásně uvolňující čaj. Heřmánek je také protizánětlivý, takže se dokáže postarat o oteklé a krvácející dásně. Může také pomoci zmírnit bolest spojenou se zánětem dásní.

Echinacea

Echinacea je známá svými vlastnostmi podporujícími imunitu (protože si získala popularitu jako bylina, která bojuje proti nachlazení). Ale je také protizánětlivá, antiseptická a antibakteriální; dokonalá kombinace pro zlepšení zdraví ústní dutiny.

Vodilka kanadská

Tuto bylinku používejte zejména pro použití na dásně. Stejně jako většina ostatních bylin na tomto seznamu je jsou její protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti ideální v boji proti zánětu dásní. Také snižuje recesi dásní a dokonce pomáhá při vředech v ústech a aftech.

Kořen Mahonie cesmínolisté

Skvělý všestranný prostředek na dásně. Kořen Mahonie cesmínolisté zklidňuje bolest způsobenou zánětem dásní a také stahuje oteklé dásně díky svým adstringentním vlastnostem. Je také antimikrobiální, takže také bojuje proti onemocnění dásní na bakteriální úrovni.

Máta peprná

Pravděpodobně ji znáte díky jejím vlastnostem pro osvěžující dech, mentolovou chuť a potenciál bělit zuby. Ale její chlad ve skutečnosti pochází z jeho protizánětlivých látek, které také pomáhají při zánětu dásní. Je také mírně antibakteriální, což pomáhá bojovat proti zubnímu plaku.

Jitrocel

Jitrocel je antibakteriální a protizánětlivý, takže je skvělý na hojení ran (jak uvnitř, tak vně úst). Pomáhá také kontrolovat krvácení a je nabitý vitamíny B (skvělé jako prevence vředů v ústech a zánětů ústní dutiny) a vitamínem K (který chrání před oslabením struktury kostí a pomáhá rychleji srážet krev).

Sponzorováno

Kůra jasanu

Zní to nepříjemně, ale ve skutečnosti je to pro dásně docela prospěšné. Zlepšuje krevní oběh jako myrha, což zlepšuje hojení dásní a napíná měkkou tkáň.

Propolis

Kromě medu včely také produkují sloučeninu zvanou propolis z mízy na jehličnatých stromech nebo stálezelených stromech. Když mízu spojí s vlastními produkty a včelím voskem, vytvoří propolis (lepkavý, zelenohnědý produkt používaný jako povlak na stavbu jejich úlů).

Je zřejmé, že pokud jste alergičtí na včely, nepoužívejte tuto bylinu, ale je to vynikající antimikrobiální bylina pro ústní infekce a udržení dásní pěkně nemocí na uzdě.

Šalvěj

Šalvěj bojuje proti krvácení dásní, zánětu dásní, recesi dásní a vředům v ústech. Je to přírodní adstringent, což znamená, že napíná měkkou tkáň dásní a zklidňuje bolavá ústa. Je také mírně antiseptická, takže pomáhá při ústních vředech.

V roce 2015 byla provedena studie, která zjistila, že ústní voda ze šalvěje významně snížila počet kolonií bakterií plaku. Účastníci studie byli schopni oplachovat roztokem až minutu, aniž by došlo k jakémukoli podráždění.

Recept na ústní vodu šalvěje:

 1. Vařte 1 až 2 šálky vody
 2. Do vody přidejte 2 lžíce čerstvé šalvěje NEBO 1 lžičku sušené šalvěje
 3. Necháme 5-10 minut povařit
 4. Sceďte a nechte vodu vychladnout
 5. Vypláchněte ústa roztokem 2-3krát denně

Bílá dubová kůra

Tato bylina je protizánětlivá, takže posiluje a tonizuje gingivální tkáň (dáseň) a zároveň zmírňuje oteklé, krvácející dásně a snižuje postupný ústup dásní.

Yerba Mansa

Yerba mansa, nová nadějná bylinka, někdy nazývaná jako další echinacea, působí proti plaku a je skvělá v boji proti recesi dásní. Má také všechna správná slova na „a“: antiseptický, antifungální a adstringentní.

Recept na přírodní, bylinkovou ústní vodu

Některé bylinné roztoky, které by byly skvělé pro ústní vodu, jsou:

 • echinacea
 • zlatobýl
 • myrha
 • máta peprná
 • jitrocel
 • propolis

Pokud používáte pro výrobu ústní vody více než jeden roztok, smíchejte malé množství z každého do malé lahvičky.

Recept:

 1. Naplňte sklenici vodou.
 2. Přidejte 20-30 kapek libovolného bylinného roztoku, který chcete použít (nebo kombinovaného roztoku)
 3. Pokud máte co do činění s infekcí ústní dutiny nebo onemocněním dásní, můžete přidat další kapky, aby byla ústní voda silnější
 4. Vypláchněte si ústní vodou v ústech a poté ji vyplivněte
 5. Pokud nemáte rádi chuť některé z těchto bylinek, použijte jinou

Je možné zvrátit onemocnění dásní používáním rostlinných produktů?

Bez ohledu na stadium onemocnění dásní jsou nejdůležitějším faktorem, pokud jde o jeho udržení pod kontrolou, pravidelné návštěvy zubaře, který dokáže odstranit plak a nahromaděný kámen, pomůže opravit stávající poškození a sníží riziko budoucího poškození. Žádný přípravek pro péči o zuby nemůže nahradit nutnost pravidelného profesionálního čištění, ale čištění zubů a dásní přírodními bylinnými alternativami mezi návštěvami má velké výhody.

Protizánětlivé vlastnosti některých rostlinných olejů jsou ideální pro zklidnění bolestivých a podrážděných dásní a jejich vynikající antimikrobiální vlastnosti je činí neuvěřitelně účinnými při léčbě, spíše než jen při maskování zápachu z úst.

Sponzorováno

A jaké bylinky na zdraví ústní dutiny používáte vy?

A dále si o dásních či zánětu přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva