Sponzorováno

Zázvorový čaj má soustu pozitivních účinků na naše zdraví 4.9/5 (29)

Zázvorový čaj má soustu pozitivních účinků na naše zdravíMá výraznou vůni a specifickou chuť. Zázvorový čaj je nápoj, který je ceněný zejména pro řadu pozitivních účinků na náš organismus. Připravit si ho lze jednoduše i doma, stačí nám pár tenoučkých plátků čerstvého zázvoru, vřelá voda, citron či limetka a med na oslazení. Zdravý nápoj, kterým nic nezkazíte. A navíc chutný.

Zázvor pro zdraví, od hlavy až po paty

Možná jste o tom ani netušili, ale pitím tohoto nápoje si můžete zlepšit zdravotní stav. V první řadě je to výkonný bojovník proti migréně či bolesti hlavy. Pokud máte problémy s trávicím traktem, pomůže Vám utlumit pocit na zvracení, například i při cestování. Je nápomocný i při samotném trávení potravy. Pokud míváte často pocit překyseleného žaludku, dejte si šálek zázvorového čaje, který vám s ním pomůže.

Nápoj připravený ze zázvoru je znám i díky svým účinkům v boji proti nachlazení a chřipce. Je výborný proti kašli či rýmě běžného či alergického původu. Vaše tělo se díky němu bude cítit lépe již po první šálku.

Zázvorový čaj je pomocníkem i při úpravě krevního toku, úpravě nadměrného pocení, zimnici či zvýšené tělesné teploty. Ženy, které trpí menstruačními bolestmi, jistě ocení jeho pozitivní účinky při zmírňování křečí.

Pokud máte problémy se zánětem kloubů či únavou a bolestí svalů, použijte obklad ze silného horkého zázvorového čaje. Redukuje totiž otoky, stejně pomáhá i při pocitu pálení v nohou.

Lepší imunita díky zázvoru

V neposlední řadě Vám zázvor pomůže i při redukování stresu. Dejte si šálek čaje a zlepšete si náladu. Budete svěží a klidní. Navíc díky obsahu aminokyselin a množství minerálních látek Vám zázvorový čaj pomáhá zlepšit celkovou imunitu a působí jako prevence před vznikem rakoviny. Dlouhodobé pití čaje ze zázvoru snižuje risk vzniku mrtvice díky jeho schopnosti blokovat usazování tukových sedimentů, což vede k následnému ucpávání tepen. Kromě toho pomáhá snižovat cholesterol v krvi.

Sponzorováno

Konzumaci zázvoru považovujeme za určitou formu otužování. Při otužování jde totiž o to, aby byl nervový systém člověka vystaven určitému stresu, který je v podstatě neškodný. Přes aktivaci dalších systémů je tak nervový systém připraven na situaci, kdy reálný stres pro organismus přijde. Podobný „neškodný“ stres vyvolává v těle například i konzumace štiplavé papriky. Pálení, které člověk při konzumaci pociťuje, je stres. Existuje také teorie, která říká, že závislost na pálivá jídla má stejné fyziologické účinky a prochází stejnými procesy jako adrenalinové sporty.

Zázvor se vyznačuje mnohými pozitivními účinky. Je vhodný k léčbě nachlazení, v boji proti chřipce, rakovině. Podporuje také trávení a některé zdroje jej řadí i mezi přírodní afrodiziaka. Je vhodný také na posílení imunity či léčbu revmatoidní artritidy. „Zázvor obsahuje látky, které mají velmi silně imunostimulační účinky na jedné straně a protizánětlivé účinky na straně druhé,“ vysvětluje lékař a specialista na zdravou výživu. Právě proto je možné použít zázvor při množství diagnóz.

Jak správně připravit zázvorový čaj?

Co potřebujeme:

Zázvor, citron (příp. limetka), med, pepř.

Postup přípravy:

Dáme vařit vodu. Očistíme zázvor, použijeme kousek asi o velikosti lískového ořechu tak na jeden a půl litru vody. Na jemno nastrouhaný zázvor se špetkou pepře zalijeme horkou vodou (horkou, ne vařící). Po chvilce přidáme šťávu z vytlačeného citronu (a limetky) a med.

Asi budete muset trošku experimentovat, než najdete správné množství jednotlivých ingrediencí vyhovující vašim chutím.

Zázvorová limonáda je zdrav a chutná

Její příprava není náročná ani na čas ani na suroviny, stejně jako příprava zázvorového čaje. Přibližně dvoucentimetrový kousek kořene je potřeba oloupat a nastrouhat do konvice. Nastrouhaný zázvor zalijte malým množstvím vroucí vody a nechte jej vyluhovat. Pak ho přeceďte, přidejte cukr nebo med – podle chuti a nechte vychladnout. Zázvor stačí zalít studenou vodou nebo minerálkou, přidat můžete i plátek citronu, pomeranče či limetky.

A co si ještě o zázvoru přečíst?

VIDEO: Zázvorový čaj

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva