Sponzorováno

Superpotraviny s největší antioxidační aktivitou 4.89/5 (18)

Kde najdete hodně antioxidantů?

Kde najdete hodně antioxidantů?

Jasně, už jste to slyšeli miliónkrát – nejlepší způsob, jak zůstat zdravý, je jíst širokou škálu potravin, které jsou velmi bohaté na vitamíny. Ale právě najít onu širokou škálu potravin může být někdy obtížné. A právě od toho jsou zde superpotraviny, které obsahují obrovské množství zdravých látek. Jsou až po okraj plné vitaminů, minerálních látek a antioxidantů, které minimalizují poškození buněk – to pak může vést k onemocnění srdce, k rakovině, Alzheimerově chorobě a dalším nemocem.

Superpotraviny a antioxidanty

Superpotraviny v sobě skrývají sílu zejména v podobě antioxidantů. Pravidelný přísun antioxidantů do vašeho těla může snižovat riziko vzniku zánětů a různých chorob. To je ten hlavní důvod, proč byste potraviny s antioxidanty měli pravidelně vyhledávat.

Které superpotraviny obsahují nejvíce antioxidantů

Pokud hledáte velmi silné zdroje antioxidantů, zaměřte se zejména na tyto potraviny:

1. Fialové, červené a modré hroznové víno

Hrozny, zejména ty tmavé barvy, jsou plné fytolátek a antioxidantů, které nás mohou chránit před rakovinou a srdečními chorobami. Zejména dvě z těchto fytolátek – antokyany a proanthocyanidin, jsou obzvláště dobré pro náš imunitní systém. Hrozny obsahují také vitamín C a selen.

2. Borůvky

Nedávné studie na zvířatech ukazují, že borůvky mohou pomoci chránit buňky před poškozením volnými radikály a také bojují proti zánětům v těle. Borůvky obsahují mnoho vitamínů a minerálních látek. Je známo, že posilují imunitní systém, obsahují také další fytochemikálie, které mohou pomoci chránit nás před rakovinou a srdečními chorobami.

3. Červené bobulovité ovoce

Malé červené ovoce, zvláště maliny a jahody obsahují kyselinu ellagovou a další fytochemikálie, které mohou přispět k ochraně proti rakovinotvorným látkám v potravě a životním prostředí.

4. Ořechy

Ořechy jsou jednou z nejvíce vyvážených potravin na planetě. Nabízejí super dávku „zdravých“ tuků spolu s menším množstvím bílkovin a sacharidů. Každý typ ořechů nabízí jedinečný profil minerálů, fytochemikálií a druhu tuku. Vlašské ořechy nabízí nejvyšší podíl rostlinných omega-3 mastných kyselin, zatímco para ořechy jsou velmi dobrý zdroj selenu. Většina oříšků také obsahuje cenné fytochemikálie, jako je například resveratrol a rostlinné steroly, které pomáhají snižovat cholesterol.

5. Tmavě zelená zelenina

Pepek námořník měl pravdu, špenát si rozhodně dejte. Také brokolice, kedlubny a kapusta jsou rovněž zdroje velmi cenných látek. Mají vysoký obsah živin, které pomáhají bojovat proti nemocem, včetně vitaminů C, E a A, a vápníku. Jsou také dobrými zdroji hořčíku a draslíku.

Sponzorováno

Tmavě zelená zelenina doslova přetéká antioxidačními fytochemikáliemi, jako kaempferolem, které mají vlastnosti potlačující rakovinné bujení. Hlávkový salát, kapusta a podobná zelenina v sobě nabízí lutein a quercetin, což jsou velmi silné antioxidanty.

6. Sladké brambory a oranžová zelenina

Klasické bílé a i sladké brambory poskytují našemu tělu důležité živiny, jako jsou vitaminy C a B6, draslík a důležitou vlákninu. Ale sladké brambory mají těchto živin více. Jsou také zdrojem dalších důležitých živin, jako je vápník a obsahují i monstrózní množství vitamínu A.

Ostatní oranžová zelenina je také velmi bohatá na živiny a doslova nabitá fytochemikáliemi. Třeba mrkev má vysoký obsah vitamínu A.

7. Čaj

S každým douškem kvalitního čaje do sebe dostanete dvě silné fytochemikálie – antokyany a pro antokyaniny. Oba patří mezi silné antioxidanty, které pomáhají v boji proti zánětu. Přidejte k tomu zdravou dávku katechinů, antioxidantů, které brání poškození buněk. A to je jen začátek. Zejména zelený čaj obsahuje mnoho dalších ochranných fytochemikálií.

8. Celozrnné výrobky

Přesedlejte z klasického pečiva na to celozrnné. Některé výzkumy ukázaly, že lidé, kteří jedí alespoň jednu porci celozrnných potravin denně, mají nižší riziko srdečních onemocnění a mrtvice. Celá zrna poskytují zinek a selen, kromě toho také již mnohokrát zmíněné fytochemikálie.

TIP: Jaká je pravda o superpotravinách?

9. Luštěniny

Ač to na první pohled nemusí být hned jasné, luštěniny jsou plné antioxidantů. Luštěniny jsou vlastně takový úžasný balíček živin, včetně mnoha vitamínů a minerálů. Sójové boby obsahují vitamin C, vápník, zinek a selen. Čočka a hrách jsou bohaté na kyselinu listovou a zinek. Černé fazole a klasické fazole v sobě mají vysoké množství kyseliny listové.

10. Bylinky a koření

Více než 400 druhů koření a bylin (ať už sušené a mleté) mají hodně vysokou antioxidační aktivitu. Máta peprná, nové koření, skořice, oregano, tymián, šalvěj, rozmarýn a šafrán – ty jsou hodně silné. Překvapivě, některé sušené koření – jako je bazalka, pažitka, kopr a petržel – ukázaly výrazně vyšší hladiny antioxidantů než jejich čerstvé protějšky.

11. Kvalitní hořká čokoláda

Kvalitní čokoláda obsahuje opravdu hodně antioxidantů. Obsah antioxidantů se zvyšuje s podílem kakaa v čokoládě. Dejte si kousek hořké čokolády s několika ořechy a sklenici červeného vína – získáte tak trojitou dávku antioxidantů.

Kde je ještě hodně antioxidantů?

 • Ve švestkách
 • V hřebíčku
 • V Acai Berry
 • V brusinkách

Sponzorováno

A co vy? Které superpotraviny do jídelníčku zařazujete vy? Napište nám do komentářů.

Co si ještě o antioxidantech přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: , ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva