Sponzorováno

Čokoláda jako zdravá superpotravina – dejte si pravou čokoládu bez výčitek 4.69/5 (13)

Pamatujte: Jen kvalitní čokoláda pracuje pro vaše zdraví.

Pamatujte: Jen kvalitní čokoláda pracuje pro vaše zdraví.

Čokoláda snižuje riziko onemocnění srdce a také mrtvice! Patříte mezi ty, kteří se starají o své zdraví i hmotnost? Obáváte se, že když si dopřejete trošku čokolády, spácháte tím velký prohřešek proti zdravému životnímu stylu? Pokud si dáte kvalitní čokoládu, nemusíte mít strach. Klidně si zakousněte do čokolády – nejnovější studie totiž ukázaly, že konzumace kvalitní čokolády může snížit riziko srdečních onemocnění a mrtvice. Vědci však dosud nevědí, proč přesně má čokoláda pozitivní vliv, to nás však nemusí ani velmi trápit. Mnoho výhod čokolády údajně může vyplývat i z toho, že je chutná a přináší pro mozek potěšení i energii. Ale pozor, mluvíme o fakt kvalitních čokoládách s vysokým obsahem kakaa (tak nad 70% či 80%). Ne nad čokoládovými šmuky, které kakao ani neviděly z vlaku.

Kvalitní čokoláda opravdu chrání srdce i mozek

Největší výzkum, který byl proveden v otázce pozitivních vlivů čokolády na naše zdraví, ukázal, že když sníme alespoň dva kousky čokolády týdně, snížíme riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění o 37 procent. Ti, kteří pravidelně v této míře konzumovali čokoládu, si stejně snížili riziko cévní mozkové příhody – o 29 procent – ve srovnání s těmi, kteří jedli týdně méně, než dva kousky čokolády.

Tmavá čokoláda je samozřejmě zdravější

Doktor Oscar Franco, spolu s kolegy z Cambridge University realizovali sedm studií o vlivu konzumace čokolády na srdce, které zahrnovaly celkem 100 000 účastníků. Studie zkoumaly vliv čokoládových tyčinek, nápojů, sušenek a dezertů. Výsledky byly prezentovány na odborném kongresu s názvem European Society of Cardiology Congress v Paříži a byly zveřejněny v odborném magazínu British Medical Journal. Doktor Franco neřešil otázku toho, jaké přesné množství bychom měli zkonzumovat, aby byla čokoláda pro nás prospěšná, ale zkoumal to, jak často ji účastníci studie jedli a jaký vliv měla na jejich zdraví. Tmavá čokoláda je na základě některých studií hodnocena jako o dost zdravější – proto, že má vysoký podíl kakaové sušiny. Čokoláda obsahuje přibližně tři sta různých chemických látek, avšak pokusy izolovat ty nejúčinnější se zatím nepovedly.

Sponzorováno

Prospívá tělu i mozku

Rozzlobil vás šéf, jste ve stresu nebo vám chybí energie? Vychutnejte si kousek kvalitní hořké čokolády, která způsobí uvolnění serotoninu a endorfinů. O chvíli vás zaplaví vlna pohody.

Jelikož konzumace čokolády stimuluje produkci hormonů štěstí, zkuste po ní sáhnout i tehdy, když vás bolí hlava. Vždyť právě o endorfinech se říká, že mají schopnost tlumit bolest. Kromě toho je čokoláda s vysokým obsahem kakaa zdrojem povzbuzujících látek (theobrominu a kofeinu), které vás nakopnou k výkonu a pomohou se lépe soustředit. V této kakaové pochoutce najdete i vysoké množství antioxidantů (vitaminu E), které posilují činnost imunitního systému. Například polyfenoly jsou považovány za prevenci proti rakovinným onemocněním.

Flavonoidy v čokoládě zase prospívají zdraví srdce a cév. Nechybí ani vitamíny ze skupiny B (zejména B1, B2) potřebné pro správné fungování metabolismu a nervové soustavy. V hořké čokoládě se nachází i několik minerálů a stopových prvků. Patří mezi ně například draslík, který snižuje vysoký krevní tlak. Hořčík je bojovníkem proti křečím, úzkosti a depresi, fosfor je nezbytný pro zdravé zuby. Měď je prevencí kardiovaskulárních chorob, posiluje cévy a podporuje srážlivost krve. Železo je důležité pro krvetvorbu.

Kvalitní čokoláda a superpotravina? ANO!

ANO, čokoláda je superfood! Ale nemluvíme o sladké, balené čokoládové tyčince, kterou najdete v supermarketu. Mluvíme o skutečném, původním, syrovém a čistém kakau. Můžete ho užívat každý den do zdravých, bez cukru dělaných dezertů nebo koktejlů. A ještě jednou dokola – čokoláda je bohatá na antioxidanty, hořčík, železo, chrom, mangan, zinek, měď, vitamín C, fosfor a další prvky. Je také bohatá na tryptofan, který zlepšuje náladu a je zásadní při výrobě serotoninu, který snižuje úzkost a má stejný dopad jako láska v našem mozku. To je důvod, proč je čokoláda často spojována s láskou. Přidejte kvalitní (fakt kvalitní) čokoládu s kakaem do svého jídelníčku a začnete cítit úžasné efekty.

A co vy? Jakou milujete čokoládu vy?

Co si o čokoládě ještě můžete přečíst?

VIDEO: Tabulková RAW ČOKOLÁDA – tradiční recept

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva