Sponzorováno

Katechiny – jaký mají vliv na naše zdraví? 4.92/5 (13)

Meruňky jsou dobrým zdrojem katechinů...

Meruňky jsou dobrým zdrojem katechinů…

Strukturou jsou katechiny podobné flavonoidům. Obecně mají tyto látky významnou antioxidační aktivitu a brání peroxidaci tuků. Jsou také schopny inhibovat tvorbu tromboxanu a snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Za základní stavební jednotky této široké skupiny se považují čtyři jednoduché látky: katechin a epikatechin, gallokatechin a epigallokatechin. Společně například s flavonoidy patří mezi polyfenoly. Jednotlivé molekuly se spojují a dochází tak ke vzniku oligomerních a polymerních kondenzátů, z nichž velká většina je biologicky účinná hlavně jako antioxidanty, zpomalovače volných kyslíkových radikálů, protektorů cévní stěny, střevní sliznice, jaterních funkcí atd.

Katechiny a zdraví

V současnosti jsou tyto látky komerčně získávané ve velkých množstvích a jejich dosažitelnost není problémová. Z hlediska cizorodých zátěže organismu a jejich toxicity jsou to látky prakticky netoxické (jejich toxicita je na úrovni kuchyňské soli, většinou ještě nižší). Jedním z nejvýznamnějších zdrojů katechinů a oligomerních procyanidů je čajovník čínský (Camellia sinensis). Jejich dlouhodobé pití v tradičních oblastech (Čína, Japonsko, určitá oblast Ruska), pozitivně působí v prevenci onemocnění srdce a cév, vývoje žaludečních vředů a rakoviny tlustého střeva.

Sponzorováno

Katechiny a rakovina

Konzumenti zeleného čaje mají ve stáří podstatně nižší srdečně-cévní komplikace s nižším počtem náhlých příhod. Čaj fermentovaný (černý) obsahuje sice tyto katechiny také, nedisponuje však tak významnými biologickými účinky, protože v procesu jeho zpracování (zapaření – fermentování a rychlé sušení) se velké množství těchto látek rozloží, případně kondenzuje na jiné, neúčinné produkty. Čajové katechiny v některých vědeckých studiích inhibují vývoj karcinomu prsní žlázy u krys, které byly intoxikované vyvolávající rakovinu. Tyto látky mají schopnost inhibovat tvorbu sloučeniny tromboxanu a snižovat hladinu cholesterolu k krvi.

Při používání zeleného čaje bylo také zaznamenáno při studiích určité snížené riziko vývoje rakoviny jícnu, dále snižují nebezpečí mutace v organismu (i při současném podávání léčiv) a tlumí aktivitu prvoků v ústech, které způsobují vývoj zubního kazu člověka. Jsou to takové látky, které podporují činnost ochranné střevní mikroflóry a zamezují rozvoji hnisavého procesu v trávicím traktu. Také bylo zjištěno, že katechiny zeleného čaje a semínek hroznů zajišťují přísun živin do vlasového váčku, kde se tvoří vlas. Vědci přišli na to, že působí až stokrát více antioxidačně než vitamin C nebo E! Jeden šálek čaje se může vyrovnat například porci brokolice, špenátu nebo mrkve. Stejně katechiny, které efektivně štěpí tuky, mají pozitivní vliv na hubnutí při pravidelném pití zeleného čaje. Napomáhají spalování tuků, chrání buňky v lidském těle a působí proti ukládání cholesterolu v cévách.

Zdroje katechinů

Zdravotní benefity katechinů zeleného čaje jsou již dobře prostudované. Spojují se s nižším krevním tlakem, lepší funkcí cév a nižším krevním cholesterolem.

Sponzorováno

Katechiny se nacházejí v mnoha ovoci či nápojích. Bohatými zdroji jsou meruňky, jablka, hruška, hrozny, broskve, čaj, kakao a červené víno.

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva