Obsah článku
Med je pro lidi cenný už od pradávna
Med je již tisíciletí vyhledávanou složkou potravy člověka, přírodním léčivem, kosmetickým přípravkům, a někde stále platidlem …. Je vskutku zázračným přírodním elixírem a takovým i zůstane. Vedle reálných a vědecky podložených faktech o medu a jeho účincích však ve veřejnosti kolují i různé polopravdy, fámy, ba i lži. Nejednou k nim přispěly i marketingové triky samotných včelařů a obchodníků s medem.
Svět plný dokonalých syntetických přípravků doslova baží po zdravých a čistých přírodních potravinách. Stále více lidí usiluje o návrat k přírodě, cíleně vyhledává produkty, ze kterých čerpali zdraví a sílu naši předkové … Sladký zlatavý lektvar z včelího úlu je sice cenný produkt, ale ne natolik vzácný, aby se na Vašem stole objevil pouze jednou v roku – třeba na vánočním stole. Důvodů je několik.
Pamatujte: není med jako med!
Med je přírodní sladká látka, která obsahuje zejména glukózu a fruktózu v různých poměrech. Čím je med tekutější, tím více fruktózy obsahuje. Je produkován včelami z nektaru rostlin nebo výměšků živých částí rostlin nebo z výměšků hmyzu sajícím živé části rostlin, které včely sbírají, svými vlastními specifickými látkami a ukládají, zahušťují a ponechávají v plástech, aby vyzrál. I laikovi je z toho zřejmé, že recept na zhotovení tohoto produktu je výlučným vlastnictvím obyvatel včelího úlu a jen velmi těžko lze je produkt znormovat a napodobit bez újmy na kvalitě. To je důvod, pro který včelaři tak velmi odsuzují snahy obchodníků s medem a překupníků o různá vylepšení medu. Norma totiž zakazuje cokoliv do medu přidávat, či z něj odebírat, bez výrazného označení.
Kdy může med pomoci?
Osvedčených a prověřených receptů je známých hodně. Směs jednoduchých cukrů a vody zkoncentrovaná v objemu jedné polévkové lžíce medu je pohotovostní zásobou pro všechny příležitostné případy.
Ocení to sportovci, studenti, ale i ostatní lidé po celodenní námaze. Účinek se dostaví téměř okamžitě, protože výživa prochází bez úprav do cév a nervů.
Méně známé látky obsažené v medu se podílejí na posilování imunitního systému člověka, čímž výrazně snižují riziko onemocnění, podporují aktivitu srdečního svalu, jater, ledvin, stabilizují krevní tlak, zvyšují vitalitu organismu … Zaručeným lékem na nervy je medovicový med s vysokým obsahem minerálů.
Sponzorováno
- Vzhledem k obsahu některých přírodních látek patří med do sortimentu racionální výživy, kde při rozumném užívání může plnit funkci vhodného sladidla.
- Medový nápoj před spaním vám zaručí hlubší a klidnější spánek.
- Medovicový med pomáhá i při chudokrevnosti, nedostatku krevního barviva a očistě organismu – obsahuje totiž i vysoký podíl přírodních antioxidantů.
- Při nachlazení je zase vhodný vlažný čaj s citronem a květovým medem s vyšším obsahem pylových zrn.
- Med má významné místo v jídelníčku rekonvalescenta po těžkých operacích a dlouhodobých onemocněních.
- Při onemocnění (třeba nemoci dýchacích cest) je med nedocenitelný. Nejen že dodává tělu dostatek důležitých látek, energii, … ale na rozdíl od rafinovaného cukru, nezatěžuje náš organismus.
- Ať je med jakkoli sladký, pokud se konzumuje v rozumných dávkách jako lék, nemůže uškodit ani diabetickým pacientům.
Co byste o mědu měli určitě vědět?
- Každý kvalitní med po čase zkrystalizuje! Doba krystalizace závisí na vzájemném poměru glukózy a fruktózy, na teplotě skladování a podobně. Podezřelým z padělání je med, který ani po delší době nekrystalizuje. Tuhý med snadno rozpustíme ve vodní lázni, teplota medu však nesmí překročit 40 °C.
- 100g medu obsahuje: sacharidy (cukry) 81,0g; tuky 0,0g; bílkoviny 0,3g, což představuje 324 kcal (1360 kJ).
- Je monosacharid s vysokým GI (glykemický index) – až 92
- Konzumace větších dávek medu přináší stejné výsledky jako příjem cukru.
- Mikrovlny a vysoké teploty ohřevu nás připraví o množství zdraví prospěšných enzymů. Proto med nikdy nerozpouštějte v mikrovlnce, ale ani v horkém čaji, či mléce. Pro vysvětlení – enzymy jsou biologicky aktivní látky, produkované žlázami trávicí soustavy. Mají významnou úlohu v chemickém procesu trávení potravy – jednoduše řečeno čistí a léčí naše buňky, podporují tvorbu nových zdravých buněk.
Zdravá kombinace – med a skořice
Sponzorováno
Superkombince medu a skořice pomáhá léčit spoustu nemocí.
- 1 lžička skořice a 2 lžíce medu před jídlem zabraňuje zvýšení kyselosti žaludku i u nejtěžších jídel.
- Obdobě 2 lžíce medu a 1 lžička skořice rozpuštěné ve vlažné vodě pomáhají odstranit infekci měchýře a močových cest.
- Med se skořicí úspěšně léčí i bolesti žaludku a chrání žaludek od vzniku žaludečních vředů.
- Vy, kteří trpíte častým nachlazením, užívejte 3x denně velkou lžíci vlažného medu s 1/4 lžičky skořice po dobu 3 dnů. Vyléčí se tím nachlazení, chronický kašel a pročistí se i průdušky.
- Med a skořice vracejí cévám a žilám jejich pružnost.
Máme i pár medových tipů pro ženy
- Každý den ráno, cca 1/2 hodiny před snídaní na lačný žaludek a večer před spaním vypijte šálek čaje nebo vody (čaj je lepší) s medem a skořicí. Pravidelné užívání pomáhá snížit váhu i u mimořádně obézních lidí.
- Smíchejte 3 lžíce medu a 1 lžičku skořice. Tuto směs (pastu) aplikujte na pupínky na pokožce před spaním a ráno je omyjte teplou vodou. Pokud to budete aplikovat denně, pupínky do týdne zmizí.
Co si o medu ještě přečíst?
- Med v kombinaci s česnekem – nejzdravější kombinace
- Med je opravdu super i na pokožku
- Jak dále můžete využít med? I na vlasy!
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Sladidla a zdraví, Zdravé medy
Přečtěte si také naše další články