Sponzorováno

Med je to pravé pro vaše zdraví – proč? 4.75/5 (20)

Med má pro naše zdraví opravdu hodně přínosů.

Med má pro naše zdraví opravdu hodně přínosů.

Med je pro lidi cenný už od pradávna

Med je již tisíciletí vyhledávanou složkou potravy člověka, přírodním léčivem, kosmetickým přípravkům, a někde stále platidlem …. Je vskutku zázračným přírodním elixírem a takovým i zůstane. Vedle reálných a vědecky podložených faktech o medu a jeho účincích však ve veřejnosti kolují i ​​různé polopravdy, fámy, ba i lži. Nejednou k nim přispěly i marketingové triky samotných včelařů a obchodníků s medem.

Svět plný dokonalých syntetických přípravků doslova baží po zdravých a čistých přírodních potravinách. Stále více lidí usiluje o návrat k přírodě, cíleně vyhledává produkty, ze kterých čerpali zdraví a sílu naši předkové … Sladký zlatavý lektvar z včelího úlu je sice cenný produkt, ale ne natolik vzácný, aby se na Vašem stole objevil pouze jednou v roku – třeba na vánočním stole. Důvodů je několik.

Pamatujte: není med jako med!

Med je přírodní sladká látka, která obsahuje zejména glukózu a fruktózu v různých poměrech. Čím je med tekutější, tím více fruktózy obsahuje. Je produkován včelami z nektaru rostlin nebo výměšků živých částí rostlin nebo z výměšků hmyzu sajícím živé části rostlin, které včely sbírají, svými vlastními specifickými látkami a ukládají, zahušťují a ponechávají v plástech, aby vyzrál. I laikovi je z toho zřejmé, že recept na zhotovení tohoto produktu je výlučným vlastnictvím obyvatel včelího úlu a jen velmi těžko lze je produkt znormovat a napodobit bez újmy na kvalitě. To je důvod, pro který včelaři tak velmi odsuzují snahy obchodníků s medem a překupníků o různá vylepšení medu. Norma totiž zakazuje cokoliv do medu přidávat, či z něj odebírat, bez výrazného označení.

Kdy může med pomoci?

Osvedčených a prověřených receptů je známých hodně. Směs jednoduchých cukrů a vody zkoncentrovaná v objemu jedné polévkové lžíce medu je pohotovostní zásobou pro všechny příležitostné případy.

Ocení to sportovci, studenti, ale i ostatní lidé po celodenní námaze. Účinek se dostaví téměř okamžitě, protože výživa prochází bez úprav do cév a nervů.

Méně známé látky obsažené v medu se podílejí na posilování imunitního systému člověka, čímž výrazně snižují riziko onemocnění, podporují aktivitu srdečního svalu, jater, ledvin, stabilizují krevní tlak, zvyšují vitalitu organismu … Zaručeným lékem na nervy je medovicový med s vysokým obsahem minerálů.

Sponzorováno

 • Vzhledem k obsahu některých přírodních látek patří med do sortimentu racionální výživy, kde při rozumném užívání může plnit funkci vhodného sladidla.
 • Medový nápoj před spaním vám zaručí hlubší a klidnější spánek.
 • Medovicový med pomáhá i při chudokrevnosti, nedostatku krevního barviva a očistě organismu – obsahuje totiž i vysoký podíl přírodních antioxidantů.
 • Při nachlazení je zase vhodný vlažný čaj s citronem a květovým medem s vyšším obsahem pylových zrn.
 • Med má významné místo v jídelníčku rekonvalescenta po těžkých operacích a dlouhodobých onemocněních.
 • Při onemocnění (třeba nemoci dýchacích cest) je med nedocenitelný. Nejen že dodává tělu dostatek důležitých látek, energii, … ale na rozdíl od rafinovaného cukru, nezatěžuje náš organismus.
 • Ať je med jakkoli sladký, pokud se konzumuje v rozumných dávkách jako lék, nemůže uškodit ani diabetickým pacientům.

Co byste o mědu měli určitě vědět?

 • Každý kvalitní med po čase zkrystalizuje! Doba krystalizace závisí na vzájemném poměru glukózy a fruktózy, na teplotě skladování a podobně. Podezřelým z padělání je med, který ani po delší době nekrystalizuje. Tuhý med snadno rozpustíme ve vodní lázni, teplota medu však nesmí překročit 40 °C.
 • 100g medu obsahuje: sacharidy (cukry) 81,0g; tuky 0,0g; bílkoviny 0,3g, což představuje 324 kcal (1360 kJ).
 • Je monosacharid s vysokým GI (glykemický index) – až 92
 • Konzumace větších dávek medu přináší stejné výsledky jako příjem cukru.
 • Mikrovlny a vysoké teploty ohřevu nás připraví o množství zdraví prospěšných enzymů. Proto med nikdy nerozpouštějte v mikrovlnce, ale ani v horkém čaji, či mléce. Pro vysvětlení – enzymy jsou biologicky aktivní látky, produkované žlázami trávicí soustavy. Mají významnou úlohu v chemickém procesu trávení potravy – jednoduše řečeno čistí a léčí naše buňky, podporují tvorbu nových zdravých buněk.

Zdravá kombinace – med a skořice

Sponzorováno

Superkombince medu a skořice pomáhá léčit spoustu nemocí.

 • 1 lžička skořice a 2 lžíce medu před jídlem zabraňuje zvýšení kyselosti žaludku i u nejtěžších jídel.
 • Obdobě 2 lžíce medu a 1 lžička skořice rozpuštěné ve vlažné vodě pomáhají odstranit infekci měchýře a močových cest.
 • Med se skořicí úspěšně léčí i bolesti žaludku a chrání žaludek od vzniku žaludečních vředů.
 • Vy, kteří trpíte častým nachlazením, užívejte 3x denně velkou lžíci vlažného medu s 1/4 lžičky skořice po dobu 3 dnů. Vyléčí se tím nachlazení, chronický kašel a pročistí se i průdušky.
 • Med a skořice vracejí cévám a žilám jejich pružnost.

Máme i pár medových tipů pro ženy

 • Každý den ráno, cca 1/2 hodiny před snídaní na lačný žaludek a večer před spaním vypijte šálek čaje nebo vody (čaj je lepší) s medem a skořicí. Pravidelné užívání pomáhá snížit váhu i u mimořádně obézních lidí.
 • Smíchejte 3 lžíce medu a 1 lžičku skořice. Tuto směs (pastu) aplikujte na pupínky na pokožce před spaním a ráno je omyjte teplou vodou. Pokud to budete aplikovat denně, pupínky do týdne zmizí.

Co si o medu ještě přečíst?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva