Proanthokyanidiny a jejich účinky na zdraví – kdy mohou pomoci? 4.89/5 (9)

Sponzorováno

 • Proanthokyanidiny, také označované jako OPC (oligomerní proanthokyanidinové komplexy) nebo procyanidiny, jsou polyfenolové sloučeniny, které patří do skupiny flavonoidů. Tyto sloučeniny se nacházejí v různých potravinách a rostlinných zdrojích, včetně hroznů, borůvek, jablek, kakaa, červeného vína a jiných ovoce a zeleniny.
 • Proanthokyanidiny mají řadu potenciálních zdravotních účinků a výhod.
 • Jsou to silné antioxidanty: Proanthokyanidiny jsou silnými antioxidanty, což znamená, že mohou chránit buňky těla před poškozením volnými radikály. Volné radikály mohou přispět k procesům stárnutí a rozvoji různých chronických onemocnění, včetně srdečních chorob, rakoviny a neurodegenerativních onemocnění.
 • Super podpora zdraví cév: Proanthokyanidiny mohou podporovat zdraví cév tím, že pomáhají udržovat pružnost cévní stěny a snižují zánět. To může přispět k prevenci onemocnění srdce a snížení krevního tlaku.
 • Mají antimikrobiální účinky: Některé studie naznačují, že proanthokyanidiny mohou mít antimikrobiální účinky a pomáhat bojovat proti infekcím.
 • Pro podporu zdravé pokožky: Díky svým antioxidantním vlastnostem mohou proanthokyanidiny pomáhat chránit kůži před poškozením slunečním zářením a přispívat k udržení zdravé pokožky.
 • Podpora dobrého zraku: Proanthokyanidiny byly spojeny s podporou zraku a prevencí očních onemocnění, jako je degenerace sítnice.
 • Antiinflamatorní účinky: Proanthokyanidiny mohou pomáhat snižovat zánět v těle, což má potenciální výhody pro lidi trpící chronickými zánětlivými onemocněními.
 • Účinky proanthokyanidinů se mohou lišit v závislosti na konkrétním druhu a dávce. Jejich potenciální zdravotní přínosy byly zkoumány v různých studiích, ale další výzkum je stále potřebný k potvrzení jejich účinků a optimálních dávkovacích režimů.
 • Proanthokyanidiny jsou často přítomny v potravinových doplňcích, ale můžete je také získat konzumací ovoce a zeleniny, které jsou bohaté na tuto látku. Před začleněním potravinových doplňků do vaší stravy se však vždy konzultujte s lékařem.

Dobrým zdrojem proantokyanidinů jsou semena hroznů.

Dobrým zdrojem proantokyanidinů jsou semena hroznů.

Látky s antioxidačními vlastnostmi jsou třeba vitamíny A, C a E, beta-karoten a minerály selen, zinek, měď a mangan. Méně známým, ale extrémně silným antioxidantem je pak komplex proanthocyanidinu, který je v borové kůře a v extraktu ze semen hroznů.

Rozsáhlý výzkum* ukázal, že proanthokyanidiny jsou jedny z nejsilnějších antioxidantů, a mohou hrát důležitou roli při prevenci nemocí. Tento komplex je tak silný, protože je to směs několika typů antioxidantů, které účinně působí v různých oblastech těla.

Má také schopnost překonat hematoencefalickou bariéru (je označení pro bariéru, která odděluje vnitřní prostředí mozku obratlovců od cévního systému v těle a umožňuje jen omezený transport látek mezi mozkovou tkání a krví) a přímo chrání mozkové buňky před volnými radikály. Jen málo dietních antioxidantů má tuto schopnost.

Další výhody proanthokyanidinů jsou:

Sponzorováno

 • Pomáhají posílit imunitní systém a stimulovat tvorbu T-buněk.
 • Pomáhají předcházet koronárním (srdečním) onemocněním, protože pomáhají posilovat stěny arterií a zabraňují ateroskleróze (zánětlivé postižení cévní stěny).
 • Mají protizánětlivé vlastnosti a mohou přinést úlevu od bolesti způsobené artritidou.
 • Z proanthokyanidinů mohou mít prospěch diabetici, protože pomáhají zlepšovat krevní oběh (také kapiláry), které chrání oči před poškozením.
 • Pomáhají stabilizovat hladinu cukru v krvi.

Skutečnost, že komplex proanthocyanidinu je tak silný a všestranný, neznamená, že je to jediný doplněk, na který byste se měli zaměřit. Antioxidační živiny spolupracují jako tým a pro dostatečnou ochranu potřebujeme v naší stravě celou řadu vitaminů a minerálů, abychom si udrželi pevné zdraví.

V jedné in vitro studii proanthocyanidin v patentovaném extraktu z borové kůry prodloužily životnost vitaminu C o 400 procent. [1]

Další studie in vitro ukázala, že vystavení výstelky krevních cév proanthocyanidinům z borové kůry posílilo jejich obsah vitaminu E o 15 procent. [2]

Nedávná studie na myších provedená Debasisem Bagchiem a jeho spolupracovníky na farmaceutické fakultě Univerzity Creighton v Omaha v Neb. také zjistila, že patentovaný výtažek z hroznového extraktu chrání tkáň před oxidací lépe než antioxidanty vitamíny C a E nebo beta -karoten.

A ještě jeden test na zvířatech. Zvířata ošetřená 100 mg / kg extraktu z hroznů vykazují až 70% ochranu před volnými radikály, zatímco ta zvířata, která byla léčena jinými antioxidanty, vykázala ochranu v rozmezí od 15 do 47%.

Proanthokyanidiny a ochrana před rakovinou

Studie in vitro naznačují, že proanthokyanidiny také poskytují ochranu před rakovinou. Oligomerní proanthokyanidiny v bobulích, včetně borůvek a brusinek, blokují růst nádorů tím, že brání syntéze bílkovin v nádorových buňkách, což jim zabraňuje v množení. Další in vitro studie zjistila, že patentovaný extrakt z hroznů zabíjí rakovinné buňky – inhiboval růst buněk prsu, plic, žaludku a myelogenní leukémie až o 73 procent; inhiboval také zvýšený růst normálních buněk.

Dále lidé vystavení tabákovému kouři požívají vysoce karcinogenní nitrosaminy. Nedávný výzkum naznačuje, že oligomerní proanthokyanidiny zabraňují tvorbě nitrosaminů a blokuje jejich schopnost mutovat DNA.

Zdroje proanthokyanidinů

Proanthokyanidiny jsou třídou flavonoidů. Borová kůra a hroznové semeno obsahují tyto flavonoidy, které nabízejí antioxidační ochranu proti srdečním chorobám a rakovině.

Obecně se vyskytují v mnoha dřevinách. Dva nejčastější zdroje proantokyanidinů jsou semena hroznů (Vitis vinifera – Réva vinná) a bílé borovice (Pinus maritima, P. pinaster – Borovice přímořská) z jižní Evropy. Semena hroznů mohou mít o 7 až 15 procent více těchto látek, než borovice a mohou být mnohem účinnější. Jejich dobrým zdrojem je také brusinka.

Studie na zvířatech a studie in vitro, doplněná o epidemiologické důkazy a předběžné studie na lidech, odhalila řadu zdravotních přínosů spojených s těmito sloučeninami.

Sponzorováno

* Proantokyanidiny jsou dobře zdokumentovány ve výzkumu dr. Richarda Passwortha, dr. Jacquesa Masqueliera, dr. Mortona Walkera, v instituci Pasteura a Huntingtona a několika v předních univerzitách – bylo zjištěno, že jsou užitečné při zmírnění mnoha zdravotních problémů.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva