Proanthokyanidiny a jejich účinky na zdraví – kdy mohou pomoci? 4.5/5 (2)

Sponzorováno

Dobrým zdrojem proantokyanidinů jsou semena hroznů.

Dobrým zdrojem proantokyanidinů jsou semena hroznů.

Látky s antioxidačními vlastnostmi jsou třeba vitamíny A, C a E, beta-karoten a minerály selen, zinek, měď a mangan. Méně známým, ale extrémně silným antioxidantem je pak komplex proanthocyanidinu, který je v borové kůře a v extraktu ze semen hroznů.

Rozsáhlý výzkum* ukázal, že proanthokyanidiny jsou jedny z nejsilnějších antioxidantů, a mohou hrát důležitou roli při prevenci nemocí. Tento komplex je tak silný, protože je to směs několika typů antioxidantů, které účinně působí v různých oblastech těla.

Má také schopnost překonat hematoencefalickou bariéru (je označení pro bariéru, která odděluje vnitřní prostředí mozku obratlovců od cévního systému v těle a umožňuje jen omezený transport látek mezi mozkovou tkání a krví) a přímo chrání mozkové buňky před volnými radikály. Jen málo dietních antioxidantů má tuto schopnost.

Další výhody proanthokyanidinů jsou:

 • Pomáhají posílit imunitní systém a stimulovat tvorbu T-buněk.
 • Pomáhají předcházet koronárním (srdečním) onemocněním, protože pomáhají posilovat stěny arterií a zabraňují ateroskleróze (zánětlivé postižení cévní stěny).
 • Mají protizánětlivé vlastnosti a mohou přinést úlevu od bolesti způsobené artritidou.
 • Z proanthokyanidinů mohou mít prospěch diabetici, protože pomáhají zlepšovat krevní oběh (také kapiláry), které chrání oči před poškozením.
 • Pomáhají stabilizovat hladinu cukru v krvi.

Skutečnost, že komplex proanthocyanidinu je tak silný a všestranný, neznamená, že je to jediný doplněk, na který byste se měli zaměřit. Antioxidační živiny spolupracují jako tým a pro dostatečnou ochranu potřebujeme v naší stravě celou řadu vitaminů a minerálů, abychom si udrželi pevné zdraví.

V jedné in vitro studii proanthocyanidin v patentovaném extraktu z borové kůry prodloužily životnost vitaminu C o 400 procent. [1]

Další studie in vitro ukázala, že vystavení výstelky krevních cév proanthocyanidinům z borové kůry posílilo jejich obsah vitaminu E o 15 procent. [2]

Sponzorováno

Nedávná studie na myších provedená Debasisem Bagchiem a jeho spolupracovníky na farmaceutické fakultě Univerzity Creighton v Omaha v Neb. také zjistila, že patentovaný výtažek z hroznového extraktu chrání tkáň před oxidací lépe než antioxidanty vitamíny C a E nebo beta -karoten.

A ještě jeden test na zvířatech. Zvířata ošetřená 100 mg / kg extraktu z hroznů vykazují až 70% ochranu před volnými radikály, zatímco ta zvířata, která byla léčena jinými antioxidanty, vykázala ochranu v rozmezí od 15 do 47%.

Proanthokyanidiny a ochrana před rakovinou

Studie in vitro naznačují, že proanthokyanidiny také poskytují ochranu před rakovinou. Oligomerní proanthokyanidiny v bobulích, včetně borůvek a brusinek, blokují růst nádorů tím, že brání syntéze bílkovin v nádorových buňkách, což jim zabraňuje v množení. Další in vitro studie zjistila, že patentovaný extrakt z hroznů zabíjí rakovinné buňky – inhiboval růst buněk prsu, plic, žaludku a myelogenní leukémie až o 73 procent; inhiboval také zvýšený růst normálních buněk. [3]

Dále lidé vystavení tabákovému kouři požívají vysoce karcinogenní nitrosaminy. Nedávný výzkum naznačuje, že oligomerní proanthokyanidiny zabraňují tvorbě nitrosaminů a blokuje jejich schopnost mutovat DNA. [4]

Zdroje proanthokyanidinů

Proanthokyanidiny jsou třídou flavonoidů. Borová kůra a hroznové semeno obsahují tyto flavonoidy, které nabízejí antioxidační ochranu proti srdečním chorobám a rakovině.

Obecně se vyskytují v mnoha dřevinách. Dva nejčastější zdroje proantokyanidinů jsou semena hroznů (Vitis vinifera – Réva vinná) a bílé borovice (Pinus maritima, P. pinaster – Borovice přímořská) z jižní Evropy. Semena hroznů mohou mít o 7 až 15 procent více těchto látek, než borovice a mohou být mnohem účinnější. Jejich dobrým zdrojem je také brusinka.

Studie na zvířatech a studie in vitro, doplněná o epidemiologické důkazy a předběžné studie na lidech, odhalila řadu zdravotních přínosů spojených s těmito sloučeninami.

* Proantokyanidiny jsou dobře zdokumentovány ve výzkumu dr. Richarda Passwortha, dr. Jacquesa Masqueliera, dr. Mortona Walkera, v instituci Pasteura a Huntingtona a několika v předních univerzitách – bylo zjištěno, že jsou užitečné při zmírnění mnoha zdravotních problémů.

Zdroje:

1. Cossins E, et al.
ESR studies of vitamin C regeneration, order of reactivity of natural source phytochemical preparations.
Biochem Mol Biol Int 1998 Jul;45(3):583-97.

2. Virgili F, et al.
Procyanidins extracted from pine bark protect alpha-tocopherol in ECV 304 endothelial cells challenged by activated RAW 264.7 macrophages: role of nitric oxide and peroxynitrite.
FEBS Lett 1998 Jul 24;431(3):315-8.

3. Ye X, Krohn RL.
The cytotoxic effects of a novel IH636 grape seed proanthocyanidin extract on cultured human cancer cells.
Mol Cell Biochem 1999 Jun;196(1-2):99-108.

Sponzorováno

4. Dauer A, et al.
Proanthocyanidins from the bark of Hamamelis virginiana exhibit antimutagenic properties against nitroaromatic compounds.
Planta Med 1998 May;64(4):324-7.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva