Sponzorováno

Antioxidanty v zeleném ječmeni a zelených nápojích 4.9/5 (10)

V zeleném ječmenu najdete antioxidanty.

V zeleném ječmenu najdete antioxidanty.

Význam antioxidantů pro naše zdraví je pro odbornou veřejnost známý fakt již několik desetiletí. Dokážou chránit buňky před poškozením volnými radikály, které se v našem těle objevují v procesu metabolismu, tedy přeměny látek nebo vlivem vnějšího prostředí.

Významným zdrojem antioxidantů jsou mnohé zdravé potraviny, ale hlavně čerstvá zelenina a ovoce.

Denně si dejte 5-9 porcí zeleniny a ovoce

Podle doporučení Světové zdravotnické organizace bychom měli denně sníst 5-9 porcí zeleniny a ovoce. Toto množství si snadno můžeme představit. Jedna porce ovoce je například středně velké jablko, hruška nebo banán, přičemž jedna porce zeleniny je cca. 100g zeleninového salátu nebo např. dvě růžičky brokolice.

Náš tip: zkuste tyto zelené potraviny

I klinické studie prokázaly, že strava bohatá na zeleninu a ovoce vede ke snížení riziku mnoha nemocí. Odborníci tento vliv vysvětlují nejen obsahem antioxidantů, ale i celkovým zdravým životním stylem účastníků sledovaných v těchto studiích.

Antioxidanty a péče o pleť

Stejně důležité jsou antioxidanty v péči o pleť. Výživa ovlivňuje i zdravotní stav pokožky a pleti podobně jako používání speciálních krémů. Bez antioxidantů pleť při opalování zežloutne a vyschne stejně jako když necháte máslo na slunci.

Antioxidační aktivita a zelené nápoje

Jak vidíme je velmi důležité pravidelně zkonzumovat doporučené dávky zeleniny a ovoce, ale co nebývá vždy jednoduché, ať už z nedostatku času, vhodných a dostupných zdrojů nebo proto protože nám ovoce a zelenina jednoduše nechutnají.

Sponzorováno

I zde nám mohou pomoci zelené nápoje, které jsou bohatým zdrojem přírodních antioxidantů a dalších výživných látek v přirozené formě a hlavně ve vysoké koncentraci. Jejich antioxidační aktivita může být pro nás jednoduchou a příjemnou formou jak přijmout potřebné množství antioxidantů dennodenně.

Antioxidanty v mladém ječmeni

Mezi nejčastěji uváděné antioxidační látky patří vitaminy: C, E, karotenoidy – betakaroten, lutein, lykopen, zeaxantin či selen nebo mangan. Další známé antioxidační účinky jsou spojovány s flavonoidy, polyfenoly, fytoestrogeny a dalšími fytolátky – aktivními látkami obsažených v rostlinách.

Zelený ječmen obsahuje také flavonoidy

Šťáva z mladého ječmene je přirozeně bohatá na antioxidační vitaminy C a E. Obsah těchto antioxidantů v pozdějších fázích růstu významně klesá až o 48%. Proto je výroba zeleného nápoje vázána na dobu jejich maximálního obsahu v listech, když lístky ječmene dosáhnou přibližně 25-35 cm.

Nicméně zelený ječmen obsahuje i celou řadu významných flavonoidů, které se vyznačují antioxidačními vlastnostmi. Tzv. saponarin a lutonarin izolované z mladých ječných listů prokázaly srovnatelné antioxidační výsledky jako vitamín E.

Obsah antioxidantů měřte pomocí ORAC stupnice

Pro možnost porovnání antioxidační schopnosti různých potravin vyvinuli vědci jednotný ukazatel – ORAC hodnotu (Oxygen radical absorbance capacity) – tedy kapacitu absorpce volných radikálů.

Zelený ječmen se vyznačuje vyšší ORAC hodnotou jako například hořká čokoláda, borůvky či ostružiny, tedy potraviny, které jsou vyzdvihovány právě pro vysoký obsah antioxidantů.

Sponzorováno

A co vy? Dáte si někdy zelený ječmen? Budeme moc rádi za komentáře.

Co si dále o zeleném ječmenu a zelených produktech přečíst?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: , ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva