Obsah článku
Sponzorováno

Koenzym Q10 si můžete doplnit tabletami i s pomocí krému
Koenzym Q10 pomáhá
Koenzym Q10 (vitamin Q) je látka přirozeně obsažená v buňkách lidského těla, zejména v aktivních a zatěžovaných buňkách srdečního svalu, mozku a játrech. Hraje klíčovou roli při produkci energie a v ochraně buněk před poškozením a předčasným stárnutím. Organismus si ho částečně vytváří sám, ale jeho spotřeba je velmi vysoká.
Co když je koenzymu Q10 nedostatek?
Mladý zdravý člověk udržuje normální hladinu koenzymu Q10 příjmem z potravy a vlastní produkcí. K jeho úbytku v organismu dochází po dvacátém roce věku tak, že po čtyřicítce ho máme jen polovinu. Pak se buňky stávají náchylnější k poškození, hůře využívají energii na svou existenci a činnost. Pokud dojde v organismu k poklesu koenzymu Q10 pod potřebnou úroveň, může se to projevit sníženou výkonností, horší tolerancí zátěže, sníženou pracovní aktivitou a výkonností, únavou a sníženou schopností regenerace.
Nedostatek Q10 může vést k narušení energetické rovnováhy, což má za následek různé funkční poruchy organismu, s největším vlivem na srdce a posílení jeho činnosti. Dalšími důsledky jsou celkové oslabení organismu, ztráta vitality, snižování schopnosti koncentrace a urychlování stárnutí nejen tělesných orgánů, ale i kůže, protože dochází k poklesu schopnosti regenerace buněk v organismu.
TIP: Přečtěte si o konopném oleji
Sponzorováno
Plusové body „qéčka“
Podporuje tvorbu energie v těle a dodávku kyslíku do všech důležitých orgánů. Zvyšuje účinnost antioxidačních vitaminů C a E, zabraňuje únavě, působí proti stresu a stimuluje imunitní systém. Velký význam udržování normální hladiny koenzymu Q10 má ty, jejichž organismus se musí vyrovnávat s některými z dlouhodobě zatěžujícími onemocněními, např. cukrovkou, vysokým tlakem, anginou pectoris, srdeční nedostatečností, léčbou vysokého cholesterolu a pod. Prospěšný je při různých alergiích, onemocněních dýchacích cest, astmatu. Působí také při léčbě obezity, posiluje tělo v boji s roztroušenou sklerózou, onemocněním zubů, při paradentóze, užívá se při léčení poruch mozkové činnosti, související se schizofrenií nebo Parkinsonovou či Alzheimerovou chorobou. Účinný je při chronické únavě a příznivě ovlivňuje mužskou i ženskou plodnost. Dostatečné množství koenzymu Q10 v každé buňce zabezpečuje také rychlý růst vlasů, nehtů, obnovu kůže a lepší sílu svalstva.
Koenzym Q10 – Brzda stárnutí kůže
Péče o pleť se mění s přibývajícím věkem. Její přirozené stárnutí se začne projevovat asi od 25. roku života, kdy se objevují první vrásky. Současně se snižuje i vlastní tvorba kolagenu, elastinu a lipidů v kůži, které jí zajišťují pružnost a pevnost. Navíc je stárnutí pleti ovlivňováno vnějšími faktory, např. UV zářením, tabák, alkohol, barviva ve stravě, přehřátí organismu a všechny zánětlivé reakce, které vyvolává vznik volných radikálů, poškozující kožní buňky a způsobující poškození pleti s následky jako dehydratace či tvorba vrásek. Volné radikály dokáží neutralizovat antioxidanty, např. vitamín E a Q, čili koenzym Q10 ve formě pleťových krémů. Trh nabízí nepřeberné množství léčivých dermatologických výrobků, ale před jejich použitím byste se měli raději poradit s odborníkem.
Zdroje koenzymu Q10
Běžná léčiva dávka koenzymu Q10 v tabletách je 100 mg denně, udržovací a preventivní pak 30 mg denně. Podává se nalačno, půl hodiny před jídlem. Vedlejší účinky nejsou známy, ale těhotné ženy by se měly pro jistotu poradit s lékařem. Jeho účinky se však začnou projevovat po delším čase, asi několika týdnech. Nejúčinněji se jeví tobolky, kde je účinná látka rozpuštěna v oleji. Pokud nechcete užívat koenzym Q10 v tabletách, jeho přirozenými zdroji jsou makrely, losos, sardinky a mořské produkty vůbec, hovězí maso, srdce, játra, ledviny, olivový olej, arašídy, ze zeleniny zejména brokolice, luštěniny, vajíčka. Jeho množství však klesá skladováním a tepelnou úpravou jídla. Pokud byste chtěli v potravě přijmout 30 mg koenzymu Q10, museli byste sníst např. půl kila sardinek, kilo hověziny, nebo více než kilogram arašídů.
VIDEO: O koenzymu Q10
Sponzorováno
Autorem článku je naše redakce
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Antioxidanty, Zdravé látky