Sponzorováno

Kaempferol a jeho účinky a přínosy pro naše zdraví 4.67/5 (15)

Kaempferol a jeho účinky a přínosy pro naše zdravíV roce 1938 objevil maďarský biochemik Albert Szent-Györgyi silný antioxidant, který pomáhá předcházet oxidačnímu poškození buněk, lipidů a DNA deoxyribonukleové kyseliny.

Čistý kaempferol je žlutý prášek. Je jedním z nejdůležitějších a nejrozšířenějších flavonoidů (obsahující typickou strukturu C6-C3-C6).

Kaempferol je flavonoid přítomný v různých přírodních zdrojích, včetně jablek, cibule, pórku, citrusových plodech, hroznech, červeném víně, gingko bilobě či třezalce tečkované.

Zdravotní přínosy Kaempferolu

Keampferol je silný antioxidant a pomáhá předcházet oxidačnímu poškození našich buněk, lipidů a DNA. Zdá se, že Kaempferol zabraňuje arterioskleróze tím, že inhibuje oxidaci lipoproteinů s nízkou hustotou a tvorbu krevních destiček v krvi. Studie rovněž potvrzují, že kaempferol působí jako chemopreventivní látka, což znamená, že brání tvorbě rakovinných buněk.

V In vitro studii (Jan Kowalski a kol. – Pharmacological Reports, 2005) se ukázalo, že kaempferol inhibuje monocytový chemoatraktantový protein (MCP-1). MCP-1 hraje roli v počátečních krocích tvorby aterosklerotických plaků.

Flavonoidy kaempferol a kvercetin působí synergicky při snižování proliferace buněk rakovinných buněk, což znamená, že kombinované léčby kvercetinem a kaempferolem jsou účinnější než aditivní účinky každého flavonoidu zvlášť. To byl závěr ze studie ML Ackland a spol. (In Vivo, únor 2005) s názvem „Synergický antiproliferativní účinek flavonolů kvercitinu a kaempferolu v kultivovaných lidských nádorových buněčných liniích“.

Studie „Inhibice funkce P-glykoproteinu a exprese kaempferolem a kvercetinem“ provedená Univerzitou Chiang Mai v Thajsku zjistila, že kaempferol může pomoci bojovat proti rakovině, protože snižuje rezistenci rakovinných buněk na protinádorové léky, jako je vinbalstin a paklitaxel.

Výzkum týkající se kaempferolu je u lidí v doplňkové formě omezen, ale výzkum in vitro je, jak vidíme, slibný.

Sponzorováno

Použití kaempferolu v léčbě

Bylo zjištěno, že kaempferol má hypoglykemické a antioxidační účinky. Zjistilo se také, že má antimikrobiální účinky.

Snižuje také riziko kardiovaskulárních onemocnění. Studie zjistila, že změnami metabolismu lipoproteinu, oxidativního stresu a zánětlivých markerů, příjem živiny příznivě ovlivnily klíčové rizikové faktory koronárního srdečního onemocnění jak u žen před a po menopauze.

Studie také zjistila, že při zkoumání neuroprotektivních účinků kaempferolu v myším modelu Parkinsonovy nemoci, kaempferol zabránil ztrátě TH-pozitivních neuronů indukovaných MPTP, prekurzoru neurotoxinu MPP +, který způsobuje trvalé příznaky Parkinsonovy nemoci.

Bylo dále zjištěno, že přípravek Kaempferol je vhodný pro osoby trpící osteoporózou. Ve studii bylo zjištěno, že flavonoly kvercetin a kaempferol významně zvyšují aktivitu alkalických fosfátů (ALP), která pak může stimulovat osteoblastickou aktivitu.

Při výzkumu kaempferolu bylo zjištěno, že krysy léčené flavonolem vykazovaly v trabekulárních (trámčitých) oblastech výrazně vyšší kostní minerální hustotu.

Při výzkumu extraktu z listů moringa oleifera, který obsahuje kvercetin a kaempferol, bylo zjištěno, že extrakty listů z rostliny měly silnou antiproliferaci a silnou indukci apoptózy. Toto ukázalo, že rostlinné listové extrakty mají potenciál pro chemopreventaci rakoviny a mohou být nárokovány jako terapeutické činidlo proti rakovině.

Další studie zjistila, že kaempferol společně s dalšími flavonoidy, jako je apigenin a luteolin, má analgetické a protizánětlivé účinky.

Další studie rovněž ukázala, že kaempferol má potenciální klinické využití při léčbě alergického astmatu.

Kaempferol v našem těle

Sponzorováno

Kromě vlastností proti rakovině působí kaempferol jako antioxidant a chrání tělo před poškozením volných radikálů, které jsou škodlivými vedlejšími produkty reakcí na bázi kyslíku. Také působí jako antidepresivum a zlepšuje metabolismus. Dále působí jako fytoestrogen, který reguluje hladinu estrogenu v těle. Také je známo, že se předchází arterioskleróze, srdečním onemocněním a osteoporóze.

Co i dále přečíst?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva