Enzym Superoxid dismutáza (SOD) – silný antioxidant, chrání naše tělo 4.86/5 (7)

Sponzorováno

Enzym Superoxid dismutáza - silný antioxidant, chrání naše těloMnoho vědců se domnívá, že volné radikály jsou hlavní příčinou při stárnutí a u nemocí spojených se stárnutím. Množství buněk, které jsou v průběhu let zničeny volnými radikály, je obrovské. Volné radikály doslova „pojídají“ hlavní orgány těla. Použitím antioxidačních doplňků na můžete tělu poskytnout ochranu před předčasným stárnutím a narušeným imunitním systémem. Na terapeutických úrovních mohou antioxidanty skutečně hrát významnou roli při zvrácení mnoha účinků stárnutí a onemocnění.

Takže co jsou antioxidanty? Antioxidanty jsou prostě sloučeniny, které činí volné radikály neškodné a zastavují tvorbu řetězových reakcí nových volných radikálů.

Superoxid dismutáza (také se používá zkratka SOD) je přirozeně se vyskytující enzym (důležitý, přirozený, tělu vlastní antioxidant), který chrání tělo před aktivními volnými kyslíkovými radikály. Superoxid dismutáza má zvláštní význam jako antioxidant, který může pomoci k ochraně proti destrukci buněk (počátek bujení). Má výraznou schopnost neutralizovat superoxidový radikál, který je jedním z nejvíce škodlivých volných radikálů a přeměňuje ho na méně toxický peroxid vodíku. Jeho množství, stejně jako mnoho dalších ochranných látek, které se přirozeně vyskytují v těle, se s postupujícím věkem a v závislosti na genetických dispozicích bohužel snižuje.

Superoxid dismutáza je také důležitý v mnoha dalších aspektech zdraví a dlouhověkosti.

O tomto antioxidantu víme, že jde o enzym, který regeneruje buňky, chrání je od rozpadu a neutralizuje nejběžnější a nejnebezpečnější volný radikál peroxid. Kromě toho podporuje využití zinku, mědi a manganu. S přibývajícím věkem význam tohoto enzymu roste.

Sponzorováno

Superoxid dismutáza a jeho typy

Existují dva typy SOD:

 • superoxiddismutáza s mědí a zinkem (Cu / Zn-SOD), která chrání cytoplazmu a metabolické činnosti v ní,
 • superoxiddismutáza s manganem (Mn soda), která chrání mitochondrie, které obsahují genetické informace buňky a jsou něco jako mikroelektrárny na výrobu energie.

Při léčení se Cu / Zn – SOD využívá při revmatické artritidě, osteoartritidě, gonartritídě, cystitidě a při léčení různých sportovních nemocí. Obsah glukózy stabilizuje PEROXINORM, který obsahuje Cu / Zn – SOD nebo EPUROX s obsahem Cu / Zn – SOD a katalázy. Tyto přípravky mají vedlejší účinky, zejména vyvolávají alergie, proto je neupřednostňujeme.

Nejúčinnější a bez vedlejších účinků je Superoxid dismutáza v přírodní formě, a to v brokolici, růžičkové kapustě, zelí, a v mnoha druzích zeleniny.

A co ještě umí?

Kromě toho, že pomáhá držet na uzdě volné radikály, Superoxid dismutáza se také používá v pomoci při:

 • problémech s vráskami,
 • prodloužení délky života
 • léčbě bolesti a otoku (zánět)
 • intersticiální cystitidě
 • dně
 • otravami způsobené herbicidem nazývaným paraquat
 • rakovině
 • plicních problémech u novorozenců
 • zlepšení tolerance k radiační terapii
 • snížení počtu rejekcí při transplantaci ledvin
 • minimalizuje poškození srdce způsobené infarktem.

Sponzorováno

A co vy? Máte nějaké zkušenosti s enzymem Superoxid dismutáza? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Zdroj článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

1 komentář u článku “Enzym Superoxid dismutáza (SOD) – silný antioxidant, chrání naše tělo”

 1. Daniel napsal:

  Dobrý den,
  tento článek mne velmi zaujal. Mohu poprosit zdroj, ze kterého informace pochází? Chtěl bych jej použí pro svoji práci.
  Děkuji.
  Daniel.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva