Sponzorováno

Vyšší hladiny antioxidantů jsou spojeny s nižším rizikem demence 4.82/5 (11)

  • Vysoké hladiny antioxidantů v krvi byly spojeny s nižším rizikem demence.
  • Odborníci doporučují jíst potraviny bohaté na antioxidanty, včetně tmavé, listové zeleniny a oranžového ovoce.
  • Vědci varují, že však je zapotřebí více výzkumu, než s určitostí zjistíme, které z těchto antioxidantů mají největší vliv na snížení rizika demence.

Nová studie ukazuje, že lidé s vyššími hladinami určitých antioxidantů v krvi mohou mít později menší pravděpodobnost rozvoje demence.

Studie tak přispívá k rostoucím důkazům, že konzumace široké škály ovoce a zeleniny bohaté na tyto fytonutrienty může mít dlouhodobé výhody pro mozek.

Výzkumníci upozorňují, že je zapotřebí více výzkumů, než zjistíme, kolik a které z těchto antioxidantů mají největší vliv na snížení rizika demence.

„Tato studie může naznačovat, že pouze určité typy karotenoidů mohou být účinné při snižování rizika demence, ty mohou zahrnovat lutein + zeaxanthin a beta-kryptoxantin,“ řekla autorka studie May Beydoun, PhD.

„Bez důkazů z randomizovaných kontrolovaných studií je však příliš brzy radit lidem, aby provedli změny ve své stravě,“ dodala.

Některé antioxidanty jsou spojené s nižším rizikem demence

Výzkumníci použili údaje od více než 7 200 účastníků. Lidé byli při své první studijní návštěvě ve věku 45 až 90 let a byli sledováni v průměru 16 až 17 let a až 26 let.

Všichni účastníci byli bez demence při první návštěvě, během níž podstoupili pohovor, fyzickou prohlídku a odběr krve pro měření hladin antioxidantů. Výzkumníci se pak dívali, kolik lidí bylo diagnostikováno s demencí během následného období, včetně Alzheimerovy choroby a dalších typů.

Lidé ve věku 65 let nebo starší na začátku studie s nejvyššími hladinami luteinu a zeaxantinu v krvi měli nižší riziko rozvoje jakéhokoli typu demence během období sledování ve srovnání s lidmi s nižšími hladinami těchto antioxidantů.

Vysoké hladiny beta-kryptoxantinu ve srovnání s nižšími hladinami souvisely s nižším rizikem jakéhokoli typu demence jak u 45–64letých, tak u 65letých a starších na začátku studie.

Tyto specifické antioxidanty jsou typem známým jako karotenoidy, které dodávají ovoci a zelenině žlutou, oranžovou a červenou barvu.

Lutein a zeaxanthin se nacházejí ve vysokém množství v tmavě zelené zelenině, jako je kapusta, špenát a brokolice. Beta-kryptoxantin se hojně vyskytuje v ovoci, jako jsou pomeranče, papája, broskve a mandarinky.

TIP: Antioxidanty snižují riziko druhého srdečního záchvatu či mrtvice

Zjevný ochranný účinek těchto antioxidantů se poněkud snížil, když výzkumníci zvážili další faktory, jako je příjem, vzdělání a fyzická aktivita. To naznačuje, že i tyto další faktory ovlivňují riziko rozvoje demence.

Sponzorováno

Nebyla pozorována žádná jasná souvislost mezi rizikem demence a lykopenem, alfa-karotenem, beta-karotenem nebo vitamíny A, C nebo E.

Studie byla zveřejněna online 4. května v magazínu Neurology, v lékařském časopise Americké akademie neurologie.

Hladinu antioxidantů v krvi ovlivňuje mnoho faktorů

Některé dřívější studie nalezly souvislost mezi vyšším příjmem karotenoidů nebo flavonolů v potravě a sníženým rizikem Alzheimerovy demence. Jiné studie však byly méně průkazné.

Flavonoly se nacházejí v široké škále ovoce a zeleniny a také v některých čajích.

Rozdílné výsledky mezi studiemi mohou být způsobeny způsobem, jakým byly provedeny, rozdíly mezi lidmi zahrnutými do studie, typy potravin, které obecně jedí, spolu s několika dalšími faktory.

Kromě toho mnoho studií pouze měří hladiny antioxidantů na základě potravin, které lidé jedí. To vyžaduje, aby lidé sledovali svou stravu po určitou dobu nebo se snažili zapamatovat si, co během této doby jedli.

Naproti tomu současná studie měřila hladiny antioxidantů ve vzorku krve, což poskytuje přesnější obraz o těchto živinách – alespoň pro daný okamžik.

Jedním z omezení studie je, že výzkumníci hodnotili hladiny antioxidantů pouze jednou. V ideálním případě by výzkumníci sledovali lidi ve více bodech jejich života, aby zjistili, zda došlo k posunu.

Potraviny bohaté na antioxidanty mohou prospívat mozku

Stejně jako většina předchozích výzkumů je nová studie observační studií, takže nemůže úplně prokázat souvislost mezi hladinami antioxidantů a rizikem demence.

K tomu budou zapotřebí randomizované klinické studie, například se specifickou dietou nebo antioxidačními doplňky. Výzkumníci pak sledovali lidi v průběhu času, aby zjistili, u kolika účastníků se vyvinula demence.

Jsou také zapotřebí další studie, aby se zjistilo, kolik potravin musí lidé každý den konzumovat, aby dosáhli hladiny antioxidantů, které podporují zdraví mozku.

Jedna randomizovaná kontrolovaná studie zveřejněná letos zjistila, že středomořská strava zlepšila duševní výkonnost a strukturu mozku u zdravých žen s obezitou.

Sponzorováno

Takže konzumuje antioxidanty, prospějete svému tělu, mozku a snížíte zřejmě i riziko demence.

A o demenci a antioxidantech si ještě přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva