Sponzorováno

Šťáva z granátového jablka a její účinky pro zdraví 4.76/5 (34)

Jak může pomáhat šťáva z granátového jablka?

Jak může pomáhat šťáva z granátového jablka?

Granátová jablka prý patří mezi nejzdravější ovoce na Zemi. Obsahují celou řadu užitečných a zdravých rostlinných sloučenin. Různé studie prokázaly, že konzumace granátového jablka může pro vaše tělo mnoho výhod – třeba může snížit riziko různých nemocí (zdroj zde). My se však v dnešním článku nebudeme bavit přímo o granátových jablkách, ale o šťávě z nich vyrobené. Jak může ta prospět našemu tělu a zdraví? Pokud vás to zajímá, čtěte dál.

Čerstvá šťáva nemusí být zelená nebo plná špenátu, aby byla zdravá. Šťáva z granátového jablka obsahuje více než 100 fytochemikálií, které jsou pro naše tělo fakt super. Dávné generace dokonce granátové jablko a šťávu z něj používaly jako lék – a to po tisíce let. Dnes se šťáva z granátového jablka hodně zkoumá a studuje z hlediska možných zdravotních výhod. Může pomoci s prevencí rakoviny, imunitní podporou a možná i s plodností.

Šťáva z granátového jablka je přirozeně sladká a nabitá antioxidanty, vlákninou, vitamíny, minerály a flavonoidy.

Jaké jsou možné účinky a benefity šťávy z granátového jablka?

Pojďme si účinky této šťávy představit podrobněji:

1. Čistí ucpané tepny?

Šťáva z granátového jablka je bohatá na antioxidanty a polyfenoly. Výzkum ukazuje, že tyto organické sloučeniny mají antiaterogenní vlastnosti – brání akumulaci esterů cholesterolu v makrofágách, což je považováno za předstupeň plaku cév. A třeba ateroskleróza je onemocnění, které způsobuje zúžení krevních cév v cévách kvůli hromadění plaku. Takže proti tomu tato šťáva pomáhá.

Studie (třeba tato) ukazují, že šťáva z granátového jablka zvyšuje syntázu oxidu dusnatého a brání oxidu dusnatému v oxidační destrukci, čímž pomáhá zvrátit aterosklerózu.

A jiný výzkum ukazuje, že u pacientů s již pokročilou aterosklerózou se stenózou karotidy (zúžení krkavice je postižení cévy odpovědné za zásobování mozku krví), bylo prokázáno významné zlepšení zdraví, pokud jim byla pravidelně podávána šťáva z granátového jablka.

2. Funguje jako prevence kardiovaskulárních problémů

Granátové jablko a jeho silné složky se používají ke zmírnění ischemické choroby srdeční, hypertenze a onemocnění periferních tepen. A právě arteriální hypertenze zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění. Vědci toto zkoumali a věří, že šťáva z granátového jablka snižuje stres v endotelových buňkách koronární tepny.

Kardiovaskulární onemocnění mohou být také způsobena drogami nebo chemikáliemi. Další experimenty ukazují, že výtažky z granátového jablka poskytují ochranu proti kardiotoxicitě (zdroj zde).

3. Může pomoci při léčbě erektilní dysfunkce

Antioxidanty ve šťávě z granátového jablka snižují oxidační stres a zánět, které ve finále mohou vést k erektilní dysfunkci.

Při pokusném experimentu bylo zjištěno, že šťáva z granátového jablka zlepšuje mírnou až středně erektilní dysfunkci (zdroj zde).

A v další klinické studii vědci dokázali, že fytochemikálie ve šťávě z granátového jablka snižují oxidační stres. Pak navrhli, že budoucí studie mohou odhalit více přínosů této šťávy při léčbě různých urologických problémů u mužů (spolu s erektilní dysfunkcí).

4. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi

Granátové jablko obsahuje vysoké množství polyfenolů a dalších antioxidantů – dokonce jich je 3x více, než kolik jich najdeme v zeleném čaji a červeném víně. Tyto antioxidanty mohou pomoci snižovat hladinu LDL cholesterolu.

Údaje shromážděné ve studii s některými pacienty ukázaly významné snížení plazmatického LDL po konzumaci šťávy z granátového jablka (zdroj zde). Dále bylo rovněž zjištěno, že fytosteroly přítomné v granátovém jablku mohou snižovat sérové LDL (v plazmě).

5. Může pomoci léčit rakovinu prostaty

Různé testy zahrnující zvířecí i lidské modely ukazují, že šťáva z granátového jablka může zlepšit rakovinu prostaty (zdroj zde).

Klinické důkazy naznačují, že extrakt z granátového jablka snižuje hladiny antigenu v séru, a proto může mít jak chemoterapeutické, tak chemopreventivní účinky proti rakovině prostaty (zdroj zde).

Vědci navíc nedávno odhalili, že kyselina ellagová, luteolin a kyselina puniková přítomná v šťávě z granátového jablka inhibují růst rakoviny prostaty (zdroj zde). To znamená, že šťáva z granátového jablka může také prodloužit přežití pacientů s rakovinou prostaty.

6. Snižuje krevní tlak

Studie ukazují, že šťáva z granátového jablka může snížit krevní tlak. Pravidelnou konzumací šťávy z granátového jablka lze snížit jak systolický, tak diastolický krevní tlak.

Zjištění shromážděná z klinických studií naznačují, že pití šťávy z granátového jablka může krátkodobě i dlouhodobě snížit krevní tlak.

7. Může zvýšit plodnost a zvýšit hladiny testosteronu

V mytologii je granátové jablko považováno za afrodiziakum. Klinické studie uvádějí, že pití přírodní šťávy z granátového jablka pravidelně snižuje stres, snižuje hladinu kortizolu, podporuje pohodu a zvyšuje sexuální pohodu u mužů i žen (zdroj zde).

Šťáva z granátového jablka také zlepšuje kvalitu a pohyblivost spermií, zvyšuje hladinu testosteronu, zvyšuje koncentraci epididymálních spermií a snižuje míru výskytu abnormálních spermií u mužů (zdroj zde).

Sponzorováno

A další studie pak ukazuje, jak může extrakt šťávy z granátového jablka ovlivnit pohlavní hormony u žen se syndromem polycystických vaječníků. Studie dále objasňuje, jak extrakt z granátového jablka zvyšuje hladiny testosteronu.

8. Může pomoci s léčbou ledvinových kamenů

Několik studií spojilo oxidační stres s tvorbou ledvinového kamene. A jak již bylo řečeno, šťáva z granátového jablka bojuje proti oxidačnímu stresu.

Experiment na zvířecích modelech ukázal ochranné účinky šťávy z granátového jablka na tvorbu krystalů v ledvinách (zdroj zde).

9. Prevence cukrovky

Vědci zjistili, že šťáva z granátového jablka snižuje oxidační stres a peroxidaci lipidů v buňkách, které ovlivňují diabetes 2. typu. Bylo zjištěno, že některé organické sloučeniny v granátovém jablku jsou antidiabetické. Patří sem kyseliny gallová, ursolová a oleanolová (zdroj zde).

10. Může pomoci bojovat s Alzheimerovou chorobou

Jedna 15 měsíční studie odhalila, že dlouhodobé doplňování stravy o šťávu z granátového jablka zvyšuje autofagii (jeden z mechanizmů udržení buněčné homeostázy), inhibuje zánět a snižuje mozkové agregáty amyloidu beta (odborný zdroj zde). Bylo také zjištěno, že šťáva zlepšuje paměť a zabraňuje také ztrátě paměti.

11. Může bojovat proti rakovině prsu

Pití šťávy z granátového jablka může mít potenciální přínos pro zpomalení nebo dokonce zabránění růstu rakoviny prsu. Laboratorní testy naznačují, že ellagitaniny, které se nacházejí ve šťávě z granátového jablka, mohou zastavit produkci estrogenu – a to může pomoci zabránit rakovině prsu (která obvykle reaguje na estrogen) (zdroj zde).

Bylo také prokázáno, že granátové jablko má antiproliferativní vlastnosti.

12. Může zlepšit zdraví ústní dutiny

Nedávné studie prokázaly, že granátová jablka skvěle fungují při posilování dásní a upevňování volných zubů. Jsou také účinné proti bakteriím v ústech, protože mají antimikrobiální vlastnosti. Výzkum ukázal, že semena granátového jablka mohou mít pozitivní účinek na mikroorganismy zubního plaku (zdroj zde).

V jiné studii byl gel z tohoto ovoce dokonce shledán jako účinný při léčbě gingivitidy, neboli zánětu dásní.

13. Může posílit imunitní systém

Silné antioxidanty v semenech granátového jablka posilují imunitní systém. Studie ukazují, že mohou účinně bojovat proti bakteriím a virům, které jinak negativně ovlivňují lidské zdraví.

A nejen to, granátová jablka také pomáhají léčit několik dalších nemocí spojených s oslabeným imunitním systémem. Jedna předběžná studie hovoří o tom, jak může granátové jablko pomoci při léčbě obstrukční plicní nemoci (zdroj zde).

Takže vidíte sami. Důvodů, proč si dát krásně červenou šťávu z granátového jablka, jednoznačně existují.

Granátová jablka obsahují cca 77 % vody, vápník, fosfor, železo, hořčík, velké množství sodíku, draslíku, cukrů, organické kyseliny (zejména kyselinu citrónovou), z vitamínů jsou významně zastoupeny vitamín B (B1, B2 a B3) a C, v menší míře pak i vitamín A ve formě provitamínu (karotenoidů); obsahují také 6 esenciálních a 9 neesenciálních aminokyselin.

Jak si vyrobit šťávu z granátového jablka?

Výroba šťávy z granátového jablka není tak obtížná, jak si možná myslíte. Než začnete, ujistěte se, že granátová jablka, která jste si koupili, jsou čerstvá a v perfektním stavu. Zdravá slupka zralého granátového jablka je červená nebo tmavě červená a vždy hladká a lesklá.

Co budete na šťávu potřebovat

  • 6-8 granátových jablek
  • Nůž
  • Středně velkou mísu
  • Vodu
  • Mixér
  • 2 sklenice

A jak na přípravu?

  1. Granátová jablka umyjte pod tekoucí vodou.
  2. Ukrojte korunku a jejich spodní část.
  3. Udělejte jen mírně hluboké řezy na slupce od shora dolů, nejlépe proveďte čtyři nebo pět takových menších řezů.
  4. Postupujte podle jednotlivých částí a takto jemně odstraňte slupku.
  5. Pak nalijte vodu do středně velké mísy.
  6. Vezměte granátové jablko a rozdělejte ho pod vodou – tak se vyhnete nepořádku.
  7. Opláchněte kousky dužiny a dejte je do mixéru a mixujte.
  8. Podáváme chlazené.

Jak vidíte, výroba šťávy z granátového jablka je jednoduchá. Tímto způsobem můžete mít čerstvou šťávu každý den a využívat tak množství výhod, které nabízí.

Jaké jsou vedlejší účinky šťávy z granátového jablka?

Pití šťávy z granátového jablka je bezpečné, pokud je v rozumných a předepsaných mezích. Pro zjištění jeho vedlejších účinků je nutný další výzkum.

  • Jak jsme ve článku uvedli, šťáva z granátového jablka může snížit krevní tlak. Nadměrný příjem šťávy proto může příliš snížit krevní tlak. Pacienti, kteří již užívají léky ke snížení krevního tlaku, by se měli šťávě vyhýbat.
  • Šťáva granátového jablka je bohatá na draslík a nadměrný příjem může vést k hyperkalémii (vysoká hladina draslíku). Takže u rizikových osob na toto pozor (včetně lidí s onemocněním ledvin).
  • Šťáva z granátového jablka může interagovat s určitými léky. Podle dostupných údajů jde ale spíše o zanedbatelné riziko.

A co vy? Pijete tuto šťávu? Jak na vás působí? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Co si ještě o granátovém jablku přečíst?

VIDEO: Jak udělat šťávu z granátového jablka doma?

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva