Sponzorováno

Granátové jablko jako superpotravina 4.71/5 (14)

Granátové jablko jako superpotravinaPřestože jsou granátová jablka součástí mnoha kultur staletí, těžko bychom hledali ovoce, které bylo v poslední době podrobeno tolika vědeckým výzkumům. Výsledky potvrdily to, co lidoví léčitelé v zemích, odkud granátová jablka pocházejí, věděli už dávno. O tom, že granátová jablka (Punica granatum) jsou pokladem pro zdraví, věřili už Peršané. Váže se k nim množství legend. Podle jedné z nich v rajské zahradě ochutnala Eva právě granátové jablko. Pro Egypťany byly symbolem nesmrtelnosti, proto mrtvé pohřbívali s těmito ovocnými plody.

Zázračné antioxidanty a granátové jablko

Antioxidanty jsou látky, které chrání lidské buňky před škodlivým vlivem volných radikálů. Volné radikály číhají v okolním prostředí nebo jsou produktem činností probíhajících v lidském těle. Výskytu těchto epřátel pevného zdraví je nemožné zabránit, ale existuje šance neutralizovat jejich vliv. Bojují proti nim právě antioxidanty.

Kalorie, vitamíny, minerály a další živiny … které jsou to?

Granátová jablka jsou plné výživných látek. Ideální čas na jejich konzumaci, podobně jako u ostatních druhů ovoce, je kvůli obsahu sacharidů dopoledne. V průměru obsahují 83 kalorií na 100 gramů. Jsou bohaté na rozpustnou i nerozpustnou vlákninu, která v našem jídelníčku stále chybí. I proto se pravidelná konzumace granátových jablíček doporučuje při problémech s trávením a střevy.

Vitamíny a minerály v granátovém jablku

100 gramů granátových jablek pokryje skoro 20-procentní potřebu vitamínu C. V hojné míře jsou zastoupeny i vitaminy skupiny B, vitamin A, E, K, draslík, železo, magnézium, mangan, fosfor, selen a zinek. Zajímavostí je obsah látky s názvem punicalagin, který se hojně vyskytuje zejména v šťávě z granátového jablka. Podle vědeckých výzkumů je tato látka spolu s taniny (neboli třísloviny) bojovníkem proti srdečním chorobám a škodlivým volným radikálům, které způsobují rakovinu prsu, prostaty a tlustého střeva.

Jaké jsou hlavní zdravotní výhody těchto exotických plodů?

Zdravotní benefity vycházejí zejména z antioxidačních vlastností granátového jablka. Mezi nejznámější patří:

Sponzorováno

  • Granátová jablka se osvědčila jako super prevence proti vysoké hladině cholesterolu v krvi a vysokému krevnímu tlaku, který způsobuje infarkt, aterosklerózu a kornatění tepen.
  • Semínka a šťáva z granátového jablka zlepšuje zásobování cév kyslíkem, což je prospěšné pro pacienty s ischemickou chorobou srdeční.
  • Vysoké dávky vitaminu C, E, draslíku a dalších antioxidačních látek chrání buňky, jsou prevencí proti rakovině prostaty a prsu.
  • Jsou nápomocné při průjmových onemocněních a žaludečních potížích.
  • Antioxidanty v granátovém jablku zabraňují vzniku oxidačního stresu, který vyúsťuje do chronických zánětů, cukrovky, revma, Alzheimerovy choroby, šedého zákalu atd.
  • Pomáhají při řešení problémů s obezitou, nadváhou i cukrovkou, protože ovlivňují metabolismus lipidů a glukózy.
  • Zlepšuje potenci u mužů i žen, kde ovlivňuje produkci hormonů.

Jak chutnají granátová jablka nejlépe?

Pokud upřednostňujete před konzumací samotných plodů čerstvé šťávy, čistý džus může být nahořklý. Jeho chuť zlepšíte, pokud přidáte několik kapek citronu a zázvoru. Tato vitamínová bomba se hodí i jako prevence v chřipkovém období. Semínka nepatří rozhodně do odpadkového koše. Jsou plné živin a svou jedinečnou chutí ozvláštní saláty.

Nemáte k dispozici denně čerstvá granátová jablka?

Přestože neexistuje 100-procentní náhrada čerstvého ovoce, dávky důležitých látek lze doplnit i formou výživových doplňků. Extrakty z granátového jablka se doporučují pro lidi se srdečními chorobami, vysokým tlakem a cholesterolem i jako účinná prevence proti civilizačním onemocněním.

Sponzorováno

A co vy? Také milujete granátové jablko?

Co více si o granátovém jablku přečíst?

Zdroj článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva