Sponzorováno

Onemocnění periferních tepen – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.8/5 (10)

Co je onemocnění periferních tepen?

Onemocnění periferních tepen – také známé jako onemocnění periferních cév, ateroskleróza nebo kornatění tepen – je porucha, která se vyskytuje v tepnách oběhového systému. Tepny jsou krevní cévy, které přenášejí kyslík a krev bohatou na živiny ze srdce do všech oblastí těla. Onemocnění periferních tepen se vyskytuje v tepnách, které přivádějí krev do paží a nohou.

Zdravé tepny mají hladkou výstelku, která zabraňuje srážení krve a podporuje stálý průtok krve. U onemocnění periferních tepen se tepny pomalu zužují nebo ucpávají, když se uvnitř stěn tepny postupně tvoří plak. Plak se skládá z nadměrného tuku, cholesterolu a dalších látek plovoucích krevním řečištěm, jako jsou zánětlivé buňky, bílkoviny a vápník. Pokud se tepny zúží nebo ucpou, krev se nemůže dostat skrz, aby vyživovala orgány a další tkáně, což způsobuje poškození tkání a nakonec odumření tkáně.

Rychlost, jakou onemocnění periferních tepen postupuje, se u každého jednotlivce liší a závisí na mnoha faktorech, včetně toho, kde v těle se plak vytvořil a na celkovém zdraví člověka.

Jaké jsou problémy spojené s onemocněním periferních tepen?

Pokud se neléčí, mohou se u pacientů s onemocněním periferních tepen rozvinout vážné zdravotní problémy, včetně těchto:

  • Infarkt: trvalé poškození srdečního svalu způsobené nedostatečným zásobováním srdce krví po delší dobu
  • Cévní mozková příhoda: přerušení průtoku krve do mozku
  • Přechodný ischemický záchvat (TIA): dočasné přerušení přívodu krve do mozku.
  • Onemocnění nebo stenóza renální tepny: zúžení nebo ucpání tepny, která zásobuje ledviny krví.
  • Amputace: odstranění části nebo celé nohy (zřídka paže), zejména u lidí, kteří mají také cukrovku.

Onemocnění periferních tepen označuje onemocnění krevních cév umístěných mimo srdce a mozek. Nejčastěji jsou způsobeny nahromaděním tukových usazenin v tepnách. Onemocnění periferních tepen je také známá jako onemocnění periferních cév.

Vývoj onemocnění periferních tepen

Vaše tepny mají tvar dutých trubic. Uvnitř jsou hladké a elastické, takže krev může volně proudit.

Uvnitř jsou tepny hladké a elastické

Uvnitř jsou tepny hladké a elastické

 

Onemocnění periferních tepen začíná, když se na stěnách krevních cév začnou objevovat tukové usazeniny. Tuková hmota se hromadí. To způsobí lehké poškození stěn vašich cév. Ve snaze samy se vyléčit buňky uvolňují chemikálie, díky nimž jsou stěny lepkavější. Další látky plovoucí vaším krevním řečištěm se začnou držet na stěnách cév, jako jsou zánětlivé buňky, bílkoviny a vápník. Tuk a další látky se spojí a vytvoří materiál zvaný plak nebo ateroskleróza. Plak se hromadí a zužuje tepnu.

V průběhu času se uvnitř tepen vyvinou plaky různých velikostí. Mnohé z usazenin plaku jsou zvenčí tvrdé a uvnitř měkké a kašovité. Tvrdý povrch může prasknout nebo se roztrhnout a odhalit měkký, mastný vnitřek. Když k tomu dojde, krevní destičky (částice ve tvaru disku, které napomáhají srážení krve) přicházejí do oblasti a kolem plaku se tvoří krevní sraženiny. Tepna se dále zužuje. Objevují se příznaky.

Tepna se může úplně ucpat plakem nebo krevní sraženinou

Tepna se může úplně ucpat plakem nebo krevní sraženinou

 

Tepna se může úplně ucpat plakem nebo krevní sraženinou, která se usadí v zúžené tepně. Pokud k tomu dojde, tkáň pod blokádou je trvale poškozena a může odumřít (gangréna). Nejčastěji se to vyskytuje na prstech a chodidlech.

Jaké jsou příznaky onemocnění periferních tepen?

Onemocnění periferních tepen se může hromadit v průběhu života a příznaky se mohou projevit až později v životě. U mnoha lidí se vnější příznaky neobjeví, dokud se tepna nezúží o 60 procent nebo více.

Prvním patrným příznakem onemocnění periferních tepen může být intermitentní klaudikace – nepohodlí nohou, bolest nebo křeče, které se rozvíjejí při aktivitě, uvolňují se odpočinkem a po obnovení aktivity se opakují. Bolest je často zaznamenána v lýtku, ale může být také pociťována v hýždích nebo stehnech.

Přerušované klaudikační příznaky mohou také zahrnovat necitlivost, slabost, tíhu nebo únavu svalů nohou při chůzi, které se v klidu uvolňují. Bolest může být natolik závažná, že narušuje normální chůzi. Tento typ cyklické bolesti je způsoben sníženým průtokem krve do svalů nohou a v klidu mizí, protože svaly vyžadují menší průtok krve v klidu. Další příznaky pokročilého onemocnění periferních tepen mohou zahrnovat:

  • Pálivá nebo bolestivá bolest chodidel a prstů při odpočinku, zejména v noci, když ležíte
  • Chladná kůže na chodidlech
  • Zarudnutí nebo jiné barevné změny kůže
  • Zvýšený výskyt infekce
  • Boláky prstů a nohou, které se nehojí
  • Mnoho lidí s onemocněním periferních tepen nemá žádné příznaky.

Jak se onemocnění periferních tepen diagnostikuje a hledá?

Poraďte se se svým lékařem, pokud máte příznaky onemocnění periferních tepen, aby mohla být identifikována příčina vašich příznaků a léčba mohla být zahájena co nejdříve. Včasná detekce onemocnění periferních tepen je důležitá, aby mohla být poskytnuta správná léčba dříve, než se onemocnění stane natolik závažným, že povede ke komplikacím, jako je srdeční infarkt nebo mrtvice.

Bude provedeno fyzické vyšetření a bude přezkoumána vaše anamnéza a rizikové faktory. Váš lékař může nařídit určité testy, které pomohou diagnostikovat onemocnění periferních tepen a určit závažnost onemocnění.

Sponzorováno

  • Index kotník-paže je měření krevního tlaku v dolních končetinách ve srovnání s krevním tlakem v pažích. Během tohoto testu jsou na ruce a nohy umístěny manžety na měření krevního tlaku. Manžety jsou nafouknuté, zatímco ruční zařízení (nazývané Doppler) se používá k poslechu průtoku krve. ABI screening pomáhá vyhodnotit množství průtoku krve do nohou a chodidel, které je u osoby s PAD sníženo. Je to vysoce přesná metoda pro detekci onemocnění periferních tepen.
  • Záznam objemu pulsu (PVR) je neinvazivní test, který měří změny objemu krve, ke kterým dochází v nohou. Během tohoto testu je na paži umístěna manžeta na krevní tlak a na nohy je umístěno několik manžet. Manžety se mírně nafouknou, zatímco pacient leží. Jak krev pulzuje tepnami, krevní cévy se rozšiřují, což způsobuje zvýšení nebo snížení objemu vzduchu v manžetě. Záznamové zařízení zobrazuje tyto změny objemu pulzu jako křivku na monitoru. Krevní tlak se měří před a po cvičení na běžeckém pásu a pomáhá určit, zda je bolest způsobena onemocněním periferních tepen nebo jinými příčinami. PVR test také pomáhá lokalizovat oblast blokád v nohách.
  • Cévní ultrazvuk je neinvazivní test používaný k vyšetření krevního oběhu. Během ultrazvuku cév je na kůži nad vyšetřovanou tepnou umístěn snímač (malý ruční přístroj). Převodník vysílá zvukové vlny, které se odrážejí od tepny. Tyto zvukové vlny se zaznamenají a vytvoří se obraz a zobrazí se na monitoru. Tento test lze použít k detekci ucpání tepny.

Jak se onemocnění periferních tepen léčí?

Změny životního stylu, medikace a intervenční postupy jsou léčby dostupné pro onemocnění periferních tepen.

Změny životního stylu. Počáteční léčba onemocnění periferních tepen zahrnuje změny životního stylu, aby se snížily vaše rizikové faktory. Změny, které můžete provést ke správě svého stavu, jsou:

  • Přestaňte kouřit. Zeptejte se svého lékaře na programy pro odvykání kouření dostupné ve vaší komunitě.
  • Jezte vyváženou stravu s vysokým obsahem vlákniny a nízkým obsahem cholesterolu, tuku a sodíku. Omezte množství tuku na 30 procent z celkového denního příjmu kalorií. Nasycené tuky by neměly tvořit více než 7 procent vašich celkových kalorií. Vyhněte se trans-tukům, včetně produktů vyrobených z částečně hydrogenovaných a hydrogenovaných rostlinných olejů. Pokud máte nadváhu, hubnutí vám pomůže snížit celkový cholesterol a zvýšit HDL (hodný) cholesterol. Dietolog vám může pomoci se správnými dietními změnami.
  • Cvičení. Začněte s pravidelným cvičebním programem, jako je chůze. Chůze je velmi důležitá a může pomoci při léčbě onemocnění periferních tepen. Pacienti, kteří chodí pravidelně, mohou očekávat výrazné zlepšení vzdálenosti, kterou jsou schopni ujít, než pociťují bolest nohou.
  • Zvládejte další zdravotní stavy, jako je vysoký krevní tlak, cukrovka nebo vysoký cholesterol.
  • Dodržujte správnou péči o nohy a pokožku, abyste zabránili infekci a snížili riziko komplikací.
  • Léky lze doporučit k léčbě stavů, jako je vysoký krevní tlak (antihypertenzní léky) nebo vysoký cholesterol (statinové léky).

Protidestičkové léky, jako je aspirin nebo klopidogrel (Plavix), mohou být předepsány ke snížení rizika srdečního infarktu a mrtvice.

Lze onemocnění periferních tepen vyléčit?

Na onemocnění periferních tepen neexistuje žádný lék. Přestat kouřit, pravidelně cvičit, omezovat tuky a dodržovat zdravou stravu a spravovat své rizikové faktory – jako je cukrovka, vysoký cholesterol a vysoký krevní tlak – může pomoci snížit progresi onemocnění. To je cestou, kterou je třeba se vydat.

Pokyny pro péči o nohy

Každý den si prohlédněte nohy a také horní a spodní části chodidel a oblasti mezi prsty. Hledejte nějaké puchýře, řezy, praskliny, škrábance nebo jiné vředy. Zkontrolujte také zarudnutí, zvýšenou teplotu, zarostlé nehty na nohou, kuří oka a mozoly. V případě potřeby použijte zrcadlo k zobrazení nohy nebo chodidla nebo požádejte člena rodiny, aby se podíval na oblast za vás.

Jednou nebo dvakrát denně aplikujte hydratační krém nebo pleťové mléko na nohy a chodidla a horní část chodidel, abyste zabránili suché kůži a popraskání. Nenanášejte krém mezi prsty na nohou nebo na místa, kde je otevřená rána nebo řezná rána. Pokud je pokožka extrémně suchá, používejte častěji hydratační krém. Pravidelně pečujte o nehty na nohou. Nehty na nohou si stříhejte po koupání, když jsou měkké. Nehty na nohou ostříhejte rovně a uhlaďte je pilníkem.

Pokud máte cukrovku, je důležité navštívit podiatra. Neošetřujte si kuří oka, mozoly nebo jiné problémy s nohou. Jděte k podiatrovi, aby tyto stavy vyléčil. Nečekejte s ošetřením drobného problému s nohou nebo pokožkou. Dodržujte pokyny svého lékaře.

Další testy mohou zahrnovat angiografie, CT nebo MRI. Během angiografie (také nazývané arteriografie) se do vyšetřovaných krevních cév vstříkne kontrastní látka (barvivo) a vytvoří se rentgenové snímky vnitřku cév, aby se vyhodnotil průtok krve a zjistila se možná ucpání.

CT sken je technika, při které je pořízeno více rentgenových snímků z různých úhlů ve velmi krátkém časovém období. Obrazy jsou shromažďovány počítačem a na monitoru jsou zobrazeny průřezové „řezy“ krevní cévy.

MRI využívá silné magnety k vytváření obrazů vnitřních orgánů a krevních cév.

Prevence onemocnění periferních tepen

Řešení následujících rizikových faktorů může pomoci předejít nebo oddálit onemocnění periferních tepen:

Rodinná anamnéza – pokud vy nebo někdo z vaší rodiny máte nebo měl onemocnění periferních tepen, určitě to sdělte svému lékaři.

Kouření – kouření souvisí s rozvojem srdečního onemocnění více než jakýkoli jiný rizikový faktor. Pravidelní kuřáci mají čtyřikrát vyšší pravděpodobnost vzniku onemocnění periferních tepen než celoživotní nekuřáci. Promluvte si s lékařem o programech a produktech, které vám mohou pomoci přestat kouřit.

Sponzorováno

Dieta – dodržujte plán zdravé výživy, který má nízký obsah celkového tuku, nasycených tuků, trans-tuků, cholesterolu a sodíku. Jezte hodně ovoce, zeleniny a nízkotučných mléčných výrobků. Pacienti s nadváhou a obézní by měli spolupracovat s lékařem na vytvoření rozumného plánu na hubnutí.

Zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva