Sponzorováno

Jak jíst granátové jablko? A pár receptů k tomu 4.86/5 (14)

Granátové jablko je ideální ovoce do slaných i sladkých receptů

Granátové jablko je ideální ovoce do slaných i sladkých receptů

Granátové jablko je tropické ovoce, které se vyskytuje převážně v oblastech Středního východu, Středomoří a Asie. Granátové jablko je kulovitého tvaru a velikosti menšího až středního jablka. Granátové jablko se skládá z kulatého plodu s kůrou, který má vnitřek plný drobných semínek obalených sladkou a kyselou šťávou. Semena jsou jedlá a mají vysokou koncentraci antioxidantů, vitamínů a minerálů, jako jsou vitamín C, draslík a železo.

Granátové jablko se často používá jako ingredience v salátech, dezertech, nápojích a omáčkách a jeho chuť je kombinací příjemně sladké a kyselé. Granátové jablko má také dlouhou historii v tradiční medicíně, kde se používá jako lék na různé nemoci, jako jsou cukrovka, vysoký krevní tlak a záněty.

Jak jíst granátové jablko?

Granátové jablko je ovocem s bohatou a sladce-kyselou chutí, které je plné vitamínů a antioxidantů. Někdy je ale potíž s tím, jak vůbec granátové jablko rozdělat a jak ho jíst. Můžete to udělat následovně:

Rozpulte granátové jablko na půl: Před otevřením granátového jablka ho umyjte, položte na řezací prkno a nožem ho nařízněte kolem středu. Pak opatrně oddělte obě půlky od sebe. Držte půlku granátového jablka a druhou rukou udeřte do slupky silněji, aby semena vypadla na talíř. Opakujte. Ano, dá se to tak udělat. S každým úderem se semínka budou uvolňovat a padat.

Vyklopte semena: Nožem se dá oloupat nebo propíchnout slupka na několika místech a pomalu vyklepat semena z granátového jablka. Můžete jablko i klasicky rozčtvrtit a semínka vydlabávat (pozor na tuhou světlou slupku, ta se nejí…).

Odeberte semena prsty: Po rozpůlení granátového jablka můžete také odebrat semena granátového jablka jednoduše prsty. Semena jsou v malých skořepinách, které se snadno oddělují od bílého vnitřku. Připravené semena můžete konzumovat přímo, přidat do salátu, smoothie nebo jako ozdoba do dortů a dezertů. Dají se pěkně vyndat rukou nebo nožem nebo také lžičkou.

Je třeba si uvědomit, že granátové jablko může zbarvit vaše oblečení nebo kuchyňské vybavení. Doporučujeme proto při konzumaci granátového jablka chránit své oblečení a povrch, na kterém pracujete, kuchyňským papírem nebo plastovým obalem.

Co obsahuje granátové jablko?

Granátové jablko obsahuje mnoho živin, vitaminů a minerálů, což ho činí velmi zdravým ovocem.

Mezi jeho hlavní složky patří:

 • Vitamin C: Granátové jablko obsahuje vysoké množství vitaminu C, což pomáhá posilovat imunitní systém a chrání tělo před volnými radikály.
 • Antioxidanty: Granátové jablko je bohaté na polyfenolické antioxidanty, které chrání tělo před poškozením volnými radikály a mohou pomoci snížit riziko vzniku některých typů rakoviny a dalších chronických onemocnění.
 • Vláknina: Granátové jablko obsahuje velké množství rozpustné a nerozpustné vlákniny, což pomáhá udržovat zdraví trávicího systému a snižuje riziko srdečních onemocnění.
 • Draslík: Granátové jablko obsahuje také vysoké množství draslíku, který pomáhá udržovat zdraví srdce a cév a podporuje správnou funkci svalů a nervů.
 • Kyselina ellagová: Granátové jablko obsahuje také kyselinu ellagovou, což je silný antioxidant, který může pomoci snížit riziko vzniku některých typů rakoviny.
 • Kyselina listová: Tato vitamín B pomáhá udržovat zdravou krvetvorbu a podporuje zdravý vývoj plodu v těhotenství.

Celkově granátové jablko obsahuje řadu zdraví prospěšných složek, což ho činí velmi zdravým ovocem.

Sponzorováno

Kromě těchto živin obsahuje granátové jablko samozřejmě také mnoho dalších látek, které mají potenciální zdravotní přínosy.

Recepty z granátového jablka

Opravdu velmi často na granátové jablko narazíte v receptech z Egypta, Turecka, Izraele a dalších blízkovýchodních zemí. Ač je to sladkokyselé ovoce, semínka z granátového jablka se velmi často využívají nejen na dezerty, ale překvapivě i jako doplněk slaných jídel. Nakyslá chuť dodá báječný šmrnc jídlům z ryb, bílého masa nebo zeleniny.

Rozhodně neopomeňte semínka z granátového jablka při přípravě salátů, báječně si rozumí i se sýry, například s mozzarellou nebo gorgonzolou.

Výborný detoxikační čaj z granátového jablka

Připravte si tento skvělý očišťující čaj z granátového jablka.

Budete potřebovat:

 • 2 lžičky sušené přesličky
 • 1 lžička sušené máty
 • 1 a 1/2 šálku vody
 • 1 granátové jablko
 • 1 středně velký citrón, nakrájený na tenké plátky

Při přípravě čaje postupujte takto:

 1. Uvařte vodu ve varné konvici, vařící vodu nalijte do džbánku.
 2. Přidejte přesličku a mátu, pak nechte vyluhovat asi 10 minut.
 3. Přeceďte přes sítko.
 4. Semena z granátového jablka nasekejte a pomačkejte tak, abyste z nich získali všechnu šťávu.
 5. Šťávu přidejte k odvaru z bylinek a dobře promíchejte.
 6. Do sklenic dejte plátky citrónu a nalijte do nich čaj.
 7. Podávejte příjemně teplé.

Granátové jablko je skvělým ingrediencí do mnoha receptů, zejména do salátů, omáček, dezertů a nápojů. Následující jsou některé způsoby, jak použít granátové jablko v receptech:

Do salátu: Granátové jablko může být rozdrceno nebo rozděleno na semena a přidáno do salátů pro jiskřivou chuť a krásnou barvu. Perfektně se hodí do salátů s listovým salátem, ořechy a sýrem.

Do omáčky: Granátové jablko může být přidáno do omáček jako přísada, která dodává jemně kyselou chuť a barvu. Suprově se hodí do omáček na maso, například k jehněčímu masu, do kuřecího nebo rybího masa.

Do dezertů: Granátové jablko může být použito v dezertech, jako jsou třeba pečená jablka s granátovým jablkem, cheesecake s granátovými semínky.

Do nápojů: Granátové jablko může být použito v nápojích, jako jsou džusy, smoothie nebo koktejly. Může být také použito k vytvoření osvěžujícího ledového nápoje.

Je důležité si uvědomit, že granátové jablko je velmi kyselé, takže je třeba používat s mírou a chutě přizpůsobit tak, aby kyselá chuť neovládla ostatní chutě v jídle.

Sponzorováno

A jak používáte granátové jablko vy? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

A dále si o granátovém jablku přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva