Sponzorováno

Zánět dásní (gingivitida) – příznaky, příčiny a léčba zánětu 4.63/5 (16)

 • Gingivitida je zánět dásní, který je častým zubním onemocněním. Tento stav je způsoben hromaděním plaku, což je vrstva bakterií a zbytků potravy na zubech a dásních. Když plak zůstane na zubech a dásních příliš dlouho, může způsobit zánět dásní. Mezi příznaky gingivitidy patří zarudnutí dásní, otok, krvácení při kartáčování zubů a bolestivost.
 • Léčba gingivitidy obvykle zahrnuje následující kroky: Důkladná ústní hygiena: Pravidelné čištění zubů je klíčem k odstranění plaku. Doporučuje se čištění zubů dvakrát denně, používání zubní nitě a čištění jazyka. Profesionální čištění: Návštěva u zubaře nebo zubařské hygienistky na profesionálním čištění zubů a dásní (zubní hygienická procedura) může odstranit plak a zubní kámen, které nelze odstranit doma. Úprava stravovacích návyků: Omezte konzumaci potravin a nápojů s vysokým obsahem cukru, které mohou podporovat tvorbu plaku. Zvyšte příjem čerstvé zeleniny a ovoce. Kontrola rizikových faktorů: K tomu patří kouření, což může zhoršovat stav dásní. Pokud kouříte, je doporučeno přestat.
 • Gingivitida je obvykle reverzibilní, pokud se včas léčí a pacient dodržuje doporučenou ústní hygienu. Pokud se však neřeší, může se stát vážnějším zubním onemocněním zvaným parodontální onemocnění (parodontitida), které může vést k poškození zubů a dásní. Proto je důležité věnovat pozornost své ústní hygieně a pravidelně navštěvovat zubaře na preventivní prohlídky.

Zánět dásní (gingivitida) - příznaky, příčiny a léčba zánětuGingivitida je zánět dásní, obvykle způsobený bakteriální infekcí. Pokud se tento zánět dlouhodobě neléčí, může se stát vážnější infekcí známou jako periodontitida. Udává se, že gingivitida a parodontitida jsou hlavní příčinou vypadávání zubů u dospělých.

Co způsobuje gingivitidu (zánět dásní)?

Vaše dásně jsou ve skutečnosti připevněny k zubům níže, než jsou viditelné okraje dásní. To vytvoří malý prostor nazvaný sulcus či dásňový žlábek (dásňovým žlábkem tedy označujeme prohlubeň mezi okrajem gingivy a povrchem zubu; hloubka dásňového žlábku je nejčastěji 0,5 mm, přesto naměříme i u zdravých pacientů hloubku až 2 mm). Dásňový žlábek je ohraničen povrchem skloviny nebo cementu a epitelem dásňového žlábku a volným povrchem spojovacího epitelu.

Plak je tenký film bakterií. Neustále se tvoří na povrchu zubů. Jak plak postupuje, ztvrdne a stává se zubním kamenem. Infekce se u vás může vyvinout, pokud plak zasahuje pod linii dásní.

Neléčená gingivitida může způsobit oddělení dásní od zubů. Pokud je neléčená, může způsobit problémy měkkých tkání a kostí podporujících zuby. Zub se může uvolnit a může být nestabilní. Pokud infekce postupuje, může nakonec zub vypadnout nebo ho bude muset odstranit zubař.

Neléčená gingivitida může způsobit oddělení dásní od zubů - ilustrace

Neléčená gingivitida může způsobit oddělení dásní od zubů – ilustrace

 

Rizikové faktory pro gingivitidu (zánět dásní)

Rizikové faktory gingivitidy jsou následující:

 • kouření nebo žvýkání tabáku
 • cukrovka
 • konzumace některých léků (perorální antikoncepční přípravky, steroidy, antikonvulziva, blokátory kalciových kanálů a chemoterapie)
 • křivé zuby
 • rozbité výplně zubů
 • těhotenství
 • genetické faktory
 • nějakým způsobem ohrožená imunita (např. při HIV / AIDS)

Jaké jsou příznaky gingivitidy?

Mnoho lidí si ani neuvědomuje, že mají gingivitidu. Je možné mít onemocnění dásní bez jakýchkoli příznaků. Příznaky gingivitidy však mohou být následující:

 • dásně, které jsou hodně červené, citlivé nebo oteklé
 • dásně, které krvácí, když si čistíte zuby
 • dásně, které se odtáhly od zubů
 • uvolněné zuby
 • hnis mezi zuby a dásněmi
 • bolest při žvýkání
 • citlivé zuby
 • páchnoucí dech, který ani po čištění zubů nezmizí (vaše ústa jsou teplým a vlhkým domovem pro miliony bakterií – živí se plakem, takže čím více toho máte, tím větší je to pro mě super – bakterie pak uvolňují toxiny, které mohou dráždit dásně a zuby a mají typický nepříjemný zápach)
 • dásně se zmenšují – Pokud vaše zuby vypadají delší, než tomu bylo dříve, je pravděpodobné, že nerostou, ale vaše dásně se zmenšují.

Jak bývá diagnostikována gingivitida?

Během vyšetření u zubaře budou vaše dásně vyšetřeny sondou. Tato sonda je způsob, jak zkontrolovat zánět. Měří také všechny kapsy kolem zubů. Normální hloubka je 1 až 3 milimetry. Váš zubař může také nařídit vyšetření rentgenem, kvůli ke kontrole úbytku kostní hmoty.

Sponzorováno

Promluvte si se svým zubařem o rizikových faktorech pro onemocnění dásní a o vašich příznacích. To může pomoci diagnostikovat vaši gingivitidu. Je-li u vás přítomna gingivitida, můžete být poslání k parodontologovi. Parodontolog je zubař, který se specializuje na léčbu onemocnění dásní.

Jak je léčena gingivitida?

K léčbě gingivitidy je nutné praktikovat správnou ústní hygienu. Měli byste také omezit jakékoli kouření a pracovat se svým diabetem. Další metody léčby jsou:

 • profesionální čištění zubů lékařem – odstranění zubního kamene
 • antibiotická léčiva
 • chirurgická operace

Pojďme si metody léčby zánětu dásní projít jednu po druhé:

Čištění zubů – hloubkové, lékařem

Existuje několik technik, které lze použít k důkladnému čištění zubů bez chirurgického zákroku. Všechny tyto metody odstraňují zubní plak a zubní kámen, čímž se zabrání podráždění dásní:

 • Zubař ručně odstraňuje zubní kámen shora a pod linií dásní.
 • Zubní kámen se dá odstranit i ultrazvukem.
 • Odstranit zubní kámen se dá i pomocí chemie nebo laseru.

Na rozdíl od běžného čištění, které se obvykle provádí pouze nad linií dásní, hloubkové čištění lékařem dosáhne i pod linii dásní. Zubař bude také používat speciální nástroje, které doma nemáte.

Léky

Neexistuje žádná magická pilulka nebo krém, který by vyléčil onemocnění dásní. Přesto může váš zubař předepsat léky jako součást vaší léčby.

K léčbě gingivitidy lze použít celou řadu léků a přípravků:

 • K dezinfekci úst lze použít antiseptické ústní vody obsahující chlorhexidin.
 • Antiseptika s postupným uvolňováním obsahující chlorhexidin.
 • Perorální antibiotika lze použít k léčbě přetrvávajících oblastí zánětu dásní. Antibiotický gel: Po důkladném vyčištění nanesete tento lék, což pomáhá kontrolovat infekci.
 • Doxycyklin, antibiotikum, může pomoci chránit před poškozením zubů. Tuto tabletu užíváte po důkladném čištění, abyste zablokovali určité enzymy v ústech.
 • Kostní a tkáňové štěpy mohou být použity, pokud jsou zuby a čelisti příliš poškozené na to, aby se hojily.

Chirurgická operace

I operace může být cestou k léčbě gingivitidy. Obecně váš lékař může doporučit 2 postupy:

 1. Operace dásní: Chirurg odebírá tkáň z jiné části úst (jako je vaše patro) a zakrývá všechny odkryté kořeny zubů, aby zabránil úbytku nebo rozpadu kosti a pomohl citlivým zubům.
 2. Plastická operace: Vaše dásně budou zvednuty, takže se chirurg může dostat k zubnímu kameni hluboko pod linii dásní. Potom dá vaši dáseň zpět na místo, takže je pevně uchycena kolem zubu – tím se zabrání tvorbě dalšího zubního kamene.

Jak lze zabránit gingivitidě? Jak na prevenci?

Gingivitidě lze předcházet řádnou a důslednou ústní hygienou. Nezapomeňte jíst vyváženou stravu a pravidelně navštěvovat zubaře. Čištění zubů dvakrát denně pomocí fluoridové zubní pasty je důležité. Zubní nit používejte pro čištění zubů každý den.

Další zdravotní problémy spojené s gingivitidou

Uvádí se, že gingivitida je spojena se zvýšeným rizikem cukrovky, srdečních chorob, mrtvice a plic. Také zvyšuje riziko, že těhotná žena porodí předčasně (tj. dítě bude mít nízkou porodní hmotnost a další problémy). Ačkoli gingivitida je spojena s těmito zdravotními stavy, nebylo na 100% prokázáno, že by je přímo způsobovala. Skutečné propojení těchto problémů bude vyžadovat více výzkumu.

Sponzorováno

A co vy? Jaké máte zkušenosti se zánětem dásní?

Co si dále o dásních přečíst?

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva