Kokosové maso – co to je a co může nabídnout pro naše zdraví? 4.85/5 (13)

Sponzorováno

Jako kokosové maso bývá označován bílý vnitřek kokosu: dužina.

Jako kokosové maso bývá označován bílý vnitřek kokosu: dužina.

Kokosové stromy jsou skvělým zdrojem potravy, oleje, vlákniny a dřeva. Velké plody kokosové palmy, tedy nám dobře známé kokosy, obsahují kokosovou vodu, kokosové mléko, kokosový olej a kokosové maso.

Kokosové maso je vlastně ten bílý, masitý vnitřek kokosu. Má příjemně sladkou chuť. Vedle kokosového mléka a kokosového oleje se kokosové maso stalo oblíbenou svačinkou a přísadou při vaření, částečně kvůli jeho mnoha zdravotním výhodám. Lidé mohou jíst kokosové maso čerstvé nebo sušené. My se v dnešním článku podíváme na přínosy, které kokosové maso může nabídnout našemu zdraví.

Přečtěte si náš malý průvodce kokosovým masem, včetně jeho zdravotních výhod a zmíníme i potenciální rizika konzumace kokosového masa.

Nutriční hodnoty kokosového masa

Začněme nutričními hodnotami.

Jeden šálek kokosového masa obsahuje:

 • Kalorie – 283
 • Bílkoviny – 2,66 gramů (g)
 • Sacharidy – 12,2 g
 • Tuk – 26,8 g
 • Cukr – 4,98 g
 • Vláknina – 7,2 g
 • Selen – 8,08 mikrogramů
 • Měď – 0,35 miligramů (mg)
 • Fosfor – 90,4 mg
 • Draslík – 285 mg
 • Železo – 1,94 mg
 • Zinek – 0,88 mg
 • Mangan – 1,2 mg

Pojďme se podívat na nejzajímavější živiny v kokosovém mase:

Mangan: Jeden šálek neboli 80 g čerstvého kokosového masa obsahuje 52% doporučené denní dávky (DDD) manganu. Mangan je důležitý, protože pomáhá zlepšit funkci mnoha enzymů v těle a podporuje metabolismus cukrů a tuků. Mangan může snížit oxidační stres z volných radikálů v těle.
Měď: Měď je také důležitá v metabolických procesech a může pomoci snížit četnost infekcí, kardiovaskulárních onemocnění a osteoporózy. Šálek kokosového masa poskytuje 39 % doporučené DD.
Vláknina: Každý šálek kokosového masa obsahuje téměř 25 % doporučené DD vlákniny. Většina vlákniny v kokosovém mase je nerozpustná, což je druh vlákniny, která může pomoci zlepšit řadu různých gastrointestinálních problémů a podpořit celkové zdraví střev.
Železo: Kokosové maso také obsahuje vysoké množství železa, přičemž 1 šálek poskytuje přibližně 11 % doporučené DD.

Jaký druh tuku je v kokosovém mase?

Velká část tuku v kokosovém mase je nasycený tuk. Zde však většinou tvoří triglyceridy se středně dlouhým řetězcem (MCT) neboli mastné kyseliny se středně dlouhým řetězcem.

MCT jsou důležité, protože je tělo ve srovnání s jinými zdroji tuku snadněji přeměňuje na energii, kterou může rychle využít.

Výhody kokosového masa pro naše zdraví

S konzumací kokosového masa je spojeno mnoho potenciálních zdravotních výhod. V t0to části se na tyto zdravotní výhody podíváme podrobněji.

Kokosové maso obsahuje silné antioxidanty

Kokosové maso obsahuje mnoho antioxidačních fenolických sloučenin, které bojují proti volným radikálům a pomáhají předcházet oxidativnímu stresu v celém těle.

Studie z roku 2016 o sloučeninách a tucích přítomných v různých typech kokosu zjistila, že kokosové maso obsahuje:

Vysoké množství oxidačního stresu souvisí s řadou různých zdravotních problémů, včetně těchto:

 • rakovina
 • cukrovka
 • Alzheimerova choroba
 • Parkinsonova choroba
 • kardiovaskulární onemocnění

Antioxidanty řeší příčinu oxidačního stresu a mohou snížit riziko vzniku různých stavů.

Kokosové maso může podporovat zdravé srdce

Kokosový olej v kokosovém mase může pomoci zlepšit hladinu lipoproteinů s vysokou hustotou (HDL) neboli „dobrého“ cholesterolu a snížit hladinu lipoproteinů s nízkou hustotou (LDL) neboli „špatného“ cholesterolu.

Vědci stojící za studií z roku 2017 zahrnující 35 zdravých 18–25letých nařídili polovině účastníků konzumovat 30 mililitrů panenského kokosového oleje denně po dobu 8 týdnů. Zjistili, že hladiny HDL cholesterolu u konzumentů kokosového oleje byly významně vyšší než u kontrolní skupiny. V jejich hladinách LDL cholesterolu nebyl žádný rozdíl.

Může mírně zlepšit příznaky Alzheimerovy choroby

Jedna studie z roku 2015 poznamenala, že jen malý počet klinických studií a studií na zvířatech zkoumal účinky MCT na lidi s Alzheimerovou chorobou.

Studie dále uvedla, že tyto studie hlásily významné kognitivní zlepšení u lidí s Alzheimerovou chorobou, i když si vyžádaly další výzkum, aby bylo možné učinit pevné závěry.

A přidejme i další výhody kokosového masa

Konzumace kokosového masa může mít další výhody, včetně těch následujících:

Sponzorováno

 • Může stabilizovat hladinu cukru v krvi. Toto ovoce může snížit hladinu cukru v krvi při konzumaci nalačno a změnit vaše střevní bakterie, aby napomohlo kontrole hladiny cukru v krvi (studie zde).
 • Může pomoci zlepšit imunitu. Mangan a antioxidanty v kokosu mohou pomoci posílit váš imunitní systém a snížit zánět. MCT tohoto ovoce mohou mít také antivirové, protiplísňové a nádory potlačující vlastnosti (zdroj zde).
 • Může prospět vašemu mozku. MCT v kokosovém oleji představují alternativní zdroj paliva ke glukóze, což může pomoci lidem s poruchou paměti nebo mozkových funkcí, jako jsou lidé s Alzheimerovou chorobou.

Kokosové maso a zdravotní rizika

Kromě toho, že má konzumace kokosového masa řadu zdravotních výhod, existují i ​​některá možná rizika. Tato rizika většinou jdou však ruku v ruce s nadměrnou konzumaci, spíše než s umírněnou konzumaci kokosového masa.

Tuky

Konzumace velkého množství kokosového masa znamená, že člověk bude konzumovat hodně tuků, včetně polynenasycených, mononenasycených a nasycených tuků.

Jedna studie z roku 2018 uvedla, že konzumace kokosu by neměla překročit denní doporučený příjem nasycených tuků, a to je méně než 10 % celkového denního příjmu kalorií.

V roce 2016 vědci z Harvardské univerzity poznamenali, že vysoký příjem nasycených tuků může vést ke zvýšenému riziku srdečních chorob. Většina lidí – zejména ti, kteří jedí typickou západní stravu – však nejí dostatek kokosu, aby nasycený tuk v něm ovlivnil jejich zdraví.

Přibývání na váze

Vzhledem k tomu, že kokosové maso má vysoký obsah kalorií, může také přispět k nárůstu hmotnosti, pokud ho lidé jedí hodně a nesníží příjem kalorií jinde ve své stravě.

Cukry

Pamatujte, že výrobci mohou přidávat cukr do zpracovaných výrobků z kokosového masa během výrobního procesu. To znamená, že ačkoli si lidé mohou myslet, že si vybírají zdravou svačinku, mohli by konzumovat hodně skrytého cukru.

Lidé by proto měli vždy zkontrolovat štítek na potravinářských výrobcích.

Alergie

Stejně jako u většiny potravin je vždy malá šance, že někdo může být alergický na kokosové ořechy. Alergie na kokos jsou vzácné, ale mohou způsobit anafylaxi.

Můžete jíst kokosové maso syrové?

Ano, lidé mohou jíst kokosové maso syrové. Můžete si koupit celý kokosový ořech, otevřít ho a jíst kokosové maso. Případně mohou lidé zvolit sušený kokos, který nemusí skladovat v lednici.

Konzumace syrového kokosového masa je skvělý způsob, jak zajistit, aby člověk získal všechny jeho nutriční výhody. Pozor i na to, že zpracované kokosové produkty mohou obsahovat přidaný cukr a jejich zpracování může odstranit některé živiny a vlákninu.

Studie z roku 2016, která se zabývala antioxidačními vlastnostmi kokosového masa, také zjistila, že čím je kokos zralejší, tím vyšší je jeho obsah tuku. Také poznamenala, že většina výrobců používá zralé maso k výrobě dehydratovaného kokosu. Proto může být konzumace syrového mladého kokosu lepší volbou pro ty, kteří chtějí snížit příjem tuku.

Kokosové maso vyndané z kokosu

Kokosové maso vyndané z kokosu

Jak jíst či připravit kokosové maso

Pokud máte celý kokosový ořech, měli byste propíchnout otvor jedním ze tří „oček“ v horní části ovoce. Poté byste měli úplně vypustit kokosovou vodu a poté na kokos lehce zatlouct nožem, aby skořápka praskla. Poté můžete kokosové maso vyjmout lžící nebo nožem, v závislosti na struktuře masa.

Lidé mohou kokosové maso využít mnoha způsoby, například:

 • rozmixováním do smoothies – to je fakt super, to je můj oblíbený způsob – DOPORUČUJI
 • přidáním do ovesné kaše
 • vmícháme do dipů a pomazánek
 • vmíchání čerstvých kousků do kari, dušeného masa nebo smažených hranolků
 • přidává se do ovocných salátů
 • jeho dehydratací vznikne kokosová kaše
 • posypat kokosovým masem můžete na jiné potraviny
 • na pečení
 • k obalování tofu, masa nebo ryb v kombinaci se strouhankou

Kokosové maso je všestranná potravina, kterou může mnoho lidí snadno přidat do svého jídelníčku. A je to velmi zdravá potravina, jak jsme si ukázali v dnešním článku.

Sponzorováno

A co vy? Také milujete kokosové maso jako já? Napište mi to pod článek do komentářů. Díky!

Dále si o kokose přečtěte

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva