Sponzorováno

Kokosový olej na zubní kámen – funguje? Jak ho používat? 4.75/5 (16)

Kokosový olej na zubní kámen - funguje? Jak používat?Znáte převalování oleje v ústech? Psali jsme o něm před pár lety v tomto článku. V posledních letech roste trend převalování oleje za účelem zlepšení zdraví ústní dutiny. Ale pozor, tento trend není nikterak nový. Převalování oleje v ústech je tu již dlouho a je to tradiční lidový lék, který je také často zmiňován v ajurvédské medicíně.

Lidé, kteří praktikují toto převalování oleje v ústech, přísahají na velké výhody této techniky – převalování oleje zlepšilo jejich ústní zdraví, přineslo jim rozjasnění zubů, vyřešení krvácení z dásní a zánět dásní.

Tato technika vlastně nepronikla do tradiční alternativní medicíny, dokud o ní nenapsal naturopat a odborník na výživu jménem Bruce Fife ve své knize Oil Pulling Therapy: Detoxifying and Healing the Body Through Oral Cleansing. Výzkum také potvrdil, že převalování oleje má velké výhody pro zdraví ústní dutiny.

Co říká výzkum?

Pojďme se na pár studií podívat.

Studie č. 1: Převalování oleje v ústech může snížit plak a zánět dásní

Gingivitida (zánět dásní) je jednou z nejčastějších nemocí v moderní evropské populaci. Ve skutečnosti jde o skutečnou epidemii – přibližně 95% dospělých trpí během svého života do jisté míry periodontálními chorobami. Zdrojem infekce jsou bakterie, které obývají ústní dutinu, infikují zuby (plak), ztvrdnou a tvoří zubní kámen.

Byla provedena studie v roce 2009, která porovnávala převalování oleje a chlorhexidin (syntetická sloučenina používaná jako mírné antiseptikum) u dospívajících s plakem vyvolanou gingivitidou. Proti zánětu dásní byly účinné oba – převalování oleje i ústní voda s chlorhexidinem.

Vědci dospěli k tomuto závěru: „Terapie pomocí oleje prokázala snížení plakového indexu, zlepšily se dásně a došlo k celkovému snížení počtu kolonií aerobních mikroorganismů v plaku dospívajících s plakem vyvolanou gingivitidou.“

Studie č. 2: Převalování oleje může snížit množství škodlivých bakterií v ústech

Streptococcus Mutans je jednou z hlavních bakterií v ústech a klíčovým hráčem při tvorbě plaku a zubním kazu.

Ve studii z roku 2008, která byla provedena na 20 chlapcích, způsobilo převalování oleje (zde konkrétně byl použit sezamový olej) snížení počtu bakterií Streptococcus Mutans v plaku už za 2 týdny. Vědci dospěli k závěru, že „převalování oleje lze použít jako účinný preventivní doplněk při udržování a zlepšování zdraví ústní dutiny“.

Převalování oleje v ústech nebylo tak účinné jako ústní voda s chlorhexidinem, ale mnohem levnější a mnohem méně nepříjemné.

Studie č. 3: Převalování oleje a onemocnění zubů

Výzkumná práce, která byla publikována v African Journal of Microbiology Research v roce 2008, dospěla k závěru: „Byl vysledován účinek převalování oleje na snížení celkového počtu bakterií. Došlo k pozoruhodnému snížení celkového počtu bakterií. Proces převalování oleje snížil náchylnost hostitele k zubnímu kazu.“

Sponzorováno

Studie č. 4: Tahání oleje pro udržování ústní hygieny

Recenze publikovaná v roce 2017 v časopise Journal of Traditional and Complementary Medicine zveřejnila informace o účinku převalování oleje na zdraví zubů. Vědci zjistili, že převalování oleje pomáhá snižovat celkový počet bakterií v ústech a může pomoci snížit množství zubního plaku. Pomáhá také řešit problém krvácení z dásní a zlepšit příznaky zápachu z úst.

Používejte za studena lisované oleje

Převalování oleje v ústech je ideální dělat za použití za studena lisovaných olejů – ty jsou nejlepší k „vytažení“ škodlivých bakterií a jiných organismů z úst, jazyka, zubů a dásní. Nejčastěji doporučovaným olejem je sezamový olej, kvalitní slunečnicový olej a také kokosový olej. Byly použity i jiné oleje, jako je extra panenský olivový olej nebo olej ze lněných semínek. Ano, i ty se dají použít.

V každém případě je použití vysoce kvalitního organického oleje do úst zásadní pro účinnost tohoto postupu. Úlohou oleje je vytahovat toxiny ze slin a chovat se jako antiseptická ústní voda. A k tomu je potřeba kvalita oleje! Tak nepoužívejte kde jaký olej, ale jen ten kvalitní a za studena lisovaný.

Samotná praxe převalování oleje je velmi jednoduchá

Vezměte si asi 2 lžíce oleje, když se ráno probudíte a než něco sníte. Převalujte olejem v ústech, přes zuby, dásně a jazyk po dobu asi 15-20 minut (ano, to není omyl – můžete to udělat, když se připravujete na nadcházející ráno, ve sprše, dívat se na televizi nebo při práci kolem domu, nemusíte u toho nutně stát v koupelně před zrcadlem).

Během této doby olej změní svou barvu na bělejší nebo nažloutlou. Olej URČITĚ NEPOLYKEJTE, protože hlavním cílem je zbavit se toxinů, takže pokud polknete jakýkoli olej, přivedete toxiny zpět do těla. A to nechcete.

Po 20 minutách vyplivněte veškerý olej (nedoporučuje se olej plivat ve výpusti dřezu nebo na toaletě, protože se olej hromadí a může ucpat potrubí). Ideální je vyplivnout olej do koše nebo do trávy.

Po vyplivnutí veškerého oleje si důkladně vypláchněte ústa vodou a zuby si vyčistěte jako obvykle a použijte nit. Poté můžete pít a jíst jako obvykle.

Otázka zda takto oleje používat je stále na stole, já už nechám na vás, abyste se rozhodli. Zkoušeli jste převalování oleje? Pomohlo vám to? Podělte se o své zkušenosti s čtenáři.

Co si o kokosovém oleji ještě přečíst?

Vyberte si kokosový olej třeba zde

VIDEO: Co je zubní plak a jak s ním zatočit?

Sponzorováno

Zdroje článku a studie na toto téma

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva