Sponzorováno

Piniové oříšky a zdraví – dejte si je, jsou zdravé! 4.78/5 (27)

Piniové oříšky jsou vynikajícím zdrojem vitamínů skupiny B-komplex...

Piniové oříšky jsou vynikajícím zdrojem vitamínů skupiny B-komplex…

Chutné piniové oříšky jsou malá jedlá semena borovice. Tato jadérka jsou opravdu velmi dobrým zdrojem rostlinných živin, základních minerálních látek, vitamínů a pro srdce přátelských mono-nenasycených mastných kyselin, které pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi.

Kde rostou?

Borovice roste ve volné přírodě a nejlépe se jí daří v chladných oblastech severní polokoule, zejména na Sibiři a Kanadě. Strom roste vzpřímeně až do výšky 25 metrů.
Dva nejznámější druhy borovice známé pro své velká jedlá jadérka jsou Pinus sibirica a Pinus koraiensis. Piniové oříšky mají tvrdou tmavohnědou skořápku a uvnitř se nachází jádra se smetanovo bílou barvou, které má jemnou máslovou chuť.
 

Zdravotní výhody piniových oříšků

Obsahují antioxidanty i vitamíny

– Piniové oříšky jsou jedněmi na kalorie bohatých jedlých ořechů. 100 g suchých jadérek poskytuje 673 kalorií. Jejich zdravotní přínos spočívá v tom, že obsahují mnoho látek podporujících zdraví, jako jsou fyto-chemikálie, vitamíny, antioxidanty a minerály.

Obsahují zdravé tuky

Vysoký obsah kalorií pochází hlavně z tuků. Jsou bohaté na mono-nenasycené mastné kyseliny, jako je kyselina olejová (18: 1 nerozlišena tuk), který pomáhá snižovat hladinu LDL nebo „špatný“ cholesterol a zvyšuje HDL neboli „dobrý cholesterol“ v krvi. Výzkumné studie naznačují, že středomořská strava, která obsahuje dobré množství mono-nenasycených mastných kyselin, vitamínů a antioxidantů, pomáhá zabránit ischemické chorobě srdeční a mrtvice tím, že zvýhodňují zdravý krevní lipidový profil.

Omezují chuť k jídlu

Tyto oříšky obsahují esenciální mastné kyseliny (ω-6 tuky), kyselina pinolenová. Nedávný výzkum ukázal její potenciální využití v hubnutí tím, že omezuje chuť k jídlu. Pinolenová kyselina spouští uvolňování hlad potlačujících enzymů, cholecystokinin a glukagonu podobný peptid-1 (GLP-1), ve střevech. Navíc, kyselina pinolenová snižuje cholesterol.

Sponzorováno

Zdroj vitamínu E

Stejně jako mandle, borovice je výborným zdrojem vitaminu E, obsahuje asi 9,33 mg na 100 g (asi 62% DDD). Vitamin E je silný antioxidant rozpustný v tucích, potřebný k zachování integrity buněčné membrány sliznic a kůže, chrání ji před škodlivými volnými radikály kyslíku.

Vhodné i pro celiatiky

Také stejně jako mandle a arašídy, piniové oříšky neobsahují gluten, a proto jsou vhodné i při přípravě bezlepkových potravin. Jsou tak dobrou a zdravou alternativou pro lidi s celiakií.

Zdroj vitamínů skupiny B-komplex

Piniové oříšky jsou vynikajícím zdrojem vitamínů skupiny B-komplex, jako thiamin, riboflavin, niacin, kyselina pantotenová, vitamin B-6 (pyridoxin) a foláty. Tyto vitaminy v těle působí jako kofaktory enzymů v buněčném metabolismu uvnitř lidského těla.

Obsahují spoustu minerálů

Piniové oříšky obsahují zdravé množství základních minerálů, jako je mangan, draslík, vápník, železo, hořčík, zinek a selen. Až 8,802 mg na 100 g (cca 383% denního doporučeného příjmu), borovice je jedním z nejbohatších zdrojů manganu. Mangan je důležitý kofaktor pro antioxidační enzym, superoxiddismutázy. Konzumace borovicových jadérek pomáhá tělu vyvinout odolnost proti infekčním činitelům a odstraňovat škodlivé kyslíkové radikály.

Zdravý piniový olej

Olej z piniových oříšků má jemnou vůni a sladkou chuť a je používán při přípravě mnoha tradičních léčivech. Hlavní chemické složky v piniovém oleji jsou borneol, bornylacetát, α a β-phellandren, α-pinen a β-pinen. Jeho změkčující vlastnosti pomáhají udržet pleť dobře chráněnou před suchem. Také se používá ve studené kuchyni a přípravě tradičních léků v aromaterapii, ve farmaceutickém a kosmetickém průmyslu.

VIDEO: Zdravý recept – Ananas plněný kuřecím masem a piniovými ořechy

Sponzorováno

Zdroj obrázku: „KoreanPineSeeds“ by GFDL. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva