Sponzorováno

Můžete použít kokosový olej k léčbě kvasinek a kvasinkové infekce? 4.75/5 (8)

Kokosový olej působí proti všem plísním, především proti Candida albicans.

Kokosový olej působí proti všem plísním, především proti Candida albicans.

Kvasinkové infekce jsou běžné plísňové infekce, které se mohou objevit na kůži, v ústech, na prsou kojících matek nebo v pochvě u žen. Podle výzkumů může být kokosový olej účinnou léčbou.

Kvasinkové infekce mohou být nejen nepříjemné a svědící, ale navíc je těžké se jich zbavit. Přestože se některé ženy obvykle léčí pomocí krémů bez předpisu nebo na předpis od lékaře, obracejí se často i na domácí léky. Jedním z takových léků je kokosový olej.

Kokosový olej je olej získaný z masa kokosu (z té bílé dužiny). Říká se, že kokosový olej má mnoho přínosů pro zdraví, například napomáhá trávení a je super pro pokožku a podobně. Rovněž se předpokládá, že kokosový olej má antibakteriální vlastnosti, což z něj dost možná může činit účinnou léčbu kvasinkových infekcí.

V tomto článku najdete to, co potřebujete vědět o používání kokosového oleje k léčbě kvasinkové infekce.

Kokosový olej na kvasinkové infekce a co říká výzkum

Kokosový olej je látkou, které má antifungální vlastnosti. Ačkoli je výzkum jeho použití na kvasinkové infekce omezený, existují důkazy, které naznačují, že tato léčba může fungovat.

Laboratorní studie z roku 2007 zjistila, že kokosový olej pomohl efektivně zabít druh kvasinek. Vědci zjistili, že kmen kvasinek Candida albicans je nejvíce citlivý právě na koncentrovaný kokosový olej. Ve studii bylo pro zbavení se kvasinek potřeba méně kokosového oleje než flukonazolu. Flukonazol je antifungální lék běžně doporučovaný k léčbě kvasinkových infekcí.

Studie z roku 2014 (na psech) pak přinesla podobné výsledky. Dvacet psů bylo ošetřeno směsí éterických olejů, a i kokosovým olejem. Tato směs byla aplikována lokálně po dobu jednoho měsíce. Vědci zjistili, že léčba měla dobrý klinický výsledek bez hlášených nežádoucích účinků.

K určení možných krátkodobých a dlouhodobých účinků takového užívání kokosového oleje je zapotřebí dalšího výzkumu.

Jedna studie publikovaná v roce 2015 zkoumala, zda by kokosový olej mohl snížit infekce C. albicans. Autoři uvádějí „desetinásobný pokles kolonizace infekcí u myší krmených kokosovým olejem.“

Jak používat kokosový olej na kvasinkovou infekci

Při nákupu kokosového oleje si vždy vybírejte organický a čistý kokosový olej. Olej té nejvyšší kvality. Hledejte 100% kokosový olej, ne nějaké směsi.

Kvasinkovou infekci můžete léčit aplikací kokosového oleje přímo z nádoby na postiženou oblast. Kokosový olej můžete vetřít do kůže nebo prostě tam, kde je kvasinková infekce.

Další studie, která byla provedena v Nigérii a byla publikována v roce 2007, zjistila, že v laboratoři kokosový olej účinně bojoval proti řadě druhů hub. Autoři dospěli k závěru: „Kokosový olej by měl být používán při léčbě plísňových infekcí s ohledem na objevující se druhy Candida rezistentní vůči lékům.“

Sponzorováno

Výsledky několika studií poukazují na pozitivní účinek kokosového oleje při léčbě plísňových infekcí. Také nejsou negativní vedlejší účinky spojené s kokosovým olejem, což je opět další plus.

K léčbě kvasinkové infekce v ústech použijte 1 až 2 polévkové lžíce kokosového oleje a žmoulejte (převalujte) ho v ústech po dobu 15 až 20 minut. Jakmile vyprší čas, kokosový olej vyplivněte. Následujících 30 minut byste neměli nic jíst ani pít.

U vaginálních kvasinkových infekcí některé ženy doporučují aplikovat kokosový olej na čistý tampon a poté jej zavést.

Možná rizika a varování

Kokosový olej obvykle nemá žádné negativní vedlejší účinky. Kokosový olej byste neměli používat k léčbě kvasinkové infekce, pokud:

  • nejste si jisti, jestli máte kvasinkovou infekci, nebo je to jiný problém
  • užíváte jiné léky na kvasinkovou infekci
  • máte opakující se kvasinkové infekce
  • jste alergičtí na kokosový ořech

Těhotné ženy by se před použitím tohoto domácího léku měly poradit se svým lékařem. Než vyzkoušíte tento lék u dětí, měli byste se také poradit se svým lékařem.

Jiné způsoby léčby kvasinkové infekce

Kromě vyzkoušení kokosového oleje existují i jiné způsoby, jak se můžete pokusit léčit kvasinkovou infekci přirozeně. To zahrnuje snížení cukru ve vaší stravě a konzumaci potravin bohatých na dobré bakterie, jako je kvalitní jogurt. K určení účinnosti a bezpečnosti těchto přístupů je stále zapotřebí dalšího výzkumu.

Infekce kvasinek jsou tradičně léčeny kombinací léků bez předpisu a na předpis.

Antifungální léky mohou být aplikovány lokálně, užívány orálně nebo vloženy jako čípky. Pokud aplikujete lokálně nebo vkládáte, může dojít k mírnému nepohodlí a podráždění.

Lékař může také předepsat perorální léky, jako je flukonazol. V závislosti na vašich potřebách může lékař doporučit režim jedné dávky nebo dvou dávek.

Vyberte si kokosový olej třeba zde

Pokud trpíte chronickými kvasinkovými infekcemi, měli byste navštívit svého lékaře, než léčit kvasinkovou infekci neustále doma. Váš lékař s vámi může určit příčinu a potenciálně snížit nebo eliminovat počet kvasinkových infekcí, které máte.

Sponzorováno

A co vy? Jak kvasinkové infekce léčíte vy? Budeme rádi za vaše tipy.

A dále si přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva