Sponzorováno

Přírodní a domácí léčba seboroické dermatitidy – jak na to? 4.83/5 (12)

Seboroická dermatitida je zánětlivé kožní onemocnění.

Nejčastěji postihuje pokožku hlavy a způsobuje, že se na pokožce objevují šupinaté, červené skvrny. Tyto skvrny často hodně svědí se mohou objevit také na obličeji a horní části těla. Jsou to oblasti s mnoha mazovými žlázami, které produkují maz.

Seboroická dermatitida není nakažlivá. Místo toho je to výsledek alergie nebo autoimunitní reakce. Je to chronický stav, což znamená, že léčba jej může pomoci lépe zvládnout – ale ne – úplně vyléčit.

Zbavit se příznaků může trvat několik cyklů léčby. Konvenční léčba je celkem účinná, ale může také obsahovat silné chemikálie a látky, které pleť dráždí.

Domácí metody léčby mohou omezit tuto expozici a můžete zaznamenat znatelně méně vedlejších účinků. Pokud se používají spolu s léčbou, mohou vám pomoci rychleji najít úlevu.

1. Přírodní nebo alternativní doplňky jako léčba seboroické dermatitidy

Seboroická dermatitida může být způsobena různými faktory v závislosti na typu a citlivosti vaší pokožky. Neexistuje tedy žádná univerzální alternativní léčba. Váš dermatolog vám může pomoci najít ten způsob léčby, který je vhodný.

Vhodná alternativní léčba seboroické dermatitidy je:

Rybí tuk

Doplňky rybího tuku mohou pomoci potlačit vzplanutí dermatitidy, které alergie spouští, a také poskytnout další nutriční výhody. Omega-3 mastné kyseliny v rybím tuku mohou pomoci posílit celkovou imunitu a kardiovaskulární zdraví.

Aloe vera

Aloe vera je rostlina s protizánětlivými vlastnostmi. Výzkum ukázal, že extrakt z aloe vera je účinný při léčbě seboroické dermatitidy.

Doplňky obsahující gel nebo výtažky z aloe vera mohou pomoci potlačit vzplanutí seboroické dermatitidy. Mohou také pomoci zmírnit závažnost vzplanutí, ke kterému dochází.

Probiotika

Probiotika mohou pomoci léčit různé druhy dermatitidy, zejména u dětí. Existuje však jen málo výzkumů, které by spojovaly probiotika s účinnými výsledky u seboroické dermatitidy.

Přesto mohou probiotika podporovat zdravější trávicí systém. To může snížit zánětlivé problémy v celém těle.

2. Olej z čajovníku

Tea tree oil (česky tedy čajovníkový olej) byl studován pří léčbě několika kožních onemocnění. Jeho antibakteriální, protiplísňové a protizánětlivé účinky z něj činí ideální alternativní léčbu seboroické dermatitidy.

Šampon, kondicionéry a další produkty, které můžete použít, mohou pomoci zmírnit svědění, pokud obsahují olej z čajovníku. Potvrzuje to například tato studie.

3. Domácí metody léčby na seboroickou dermatitidu

Mnoho lidí doma zkouší:

Jablečný ocet

Namáčení jablečným octem uvolní šupiny na pokožce hlavy. Může také zmírnit zánět v oblasti vzplanutí problému.

Chcete-li použít jablečný ocet na seboroickou dermatitidu, postupujte takto:

  1. Umyjte si vlasy šamponem jako obvykle.
  2. Naneste na místo zředěný roztok jablečného octa s vodou.
  3. Nechte ocet a vodu několik minut působit na pokožce hlavy.
  4. Pořádně opláchněte.

Olivový olej

Další možností domácího léčby seboroické dermatitidy je potřít pokožku hlavy olivovým olejem.

Následujte tyto kroky:

  1. Naneste olivový olej na pokožku hlavy.
  2. Nechte olej působit asi hodinu.
  3. Důkladně kartáčujte vlasy, abyste odstranili šupiny z pokožky hlavy.
  4. Umyjte a šamponujte si vlasy jako obvykle.

4. Strava a jídelníček

Seboroická dermatitida není přímo spojena s žádnými stravovacími návyky. Ale to neznamená, že vaše strava nemá žádný vliv na vaše vzplanutí. Jezte potraviny, které podporují váš imunitní systém a zaměřte se na ty s protizánětlivými vlastnostmi. Možná zjistíte, že se vaše příznaky pomalu snižují.

Chcete-li bojovat proti zánětu, dodržujte jídelníček, který obsahuje:

  • dostatek zelené, listové zeleniny
  • rajčata
  • olivový olej
  • čerstvé ovoce, které obsahuje antioxidanty, jako jsou třešně, jahody a borůvky
  • potraviny s vysokým obsahem vitamínu C, jako jsou citrusy a papriky
  • mandle
  • potraviny s dostatkem vitamínu E, jako jsou pšeničné klíčky a avokádo

5. Dobrá péče o pleť

U seboroické dermatitidy na těle, zejména na obličeji, je rozumné a hodně vhodné udržovat postižená místa v čistotě každodenním mytím mýdlem a vodou.

Dostatek slunečního záření může také zastavit růst kvasinek, které zanítí kůži během vzplanutí seboroické dermatitidy.

Sponzorováno

Při symptomech u pokožky hlavy mohou dospělí používat volně prodejné šampony proti lupům, které obsahují uhelný dehet, kyselinu salicylovou, sulfid selenu nebo pyrithion zinečnatý.

6. Další esenciální oleje

Pupalkový esenciální olej, brutnákový olej a olej ze semen černého rybízu mají vlastnosti, které mohou pomoci léčit symptomy seboroické dermatitidy. Mohou pomoci snížit svědění a zarudnutí. Tyto oleje musí být před aplikací zředěny nosným olejem, na to určitě nezapomeňte.

Použití esenciálních olejů u malých dětí, kojenců, těhotných žen a kojících matek nebylo do hloubky studováno. Éterické oleje u kojenců by měl používat jen odborník a pouze s vážnou opatrností a po konzultaci s lékařem. Esenciální oleje by se neměly polykat a měly by se používat pouze lokálně nebo z difuzéru.

Konvenční moderní léčba seboroické dermatitidy

Lokální léčba je nejčastěji doporučovaným řešením pro léčbu (utlumení vzplanutí) seboroické dermatitidy. Konvenční léčba je následující:

Kortikosteroidy. Krémy a šampony obsahující kortikosteroidy nebo hydrokortison mohou pomoci snížit závažný zánět. Ty jsou však vhodné pouze pro krátkodobé užívání, protože mohou způsobit nežádoucí účinky.

Keratolytika. Produkty obsahující kyselinu salicylovou, kyselinu mléčnou, močovinu a propylenglykol mohou pomoci odstranit šupinky. Keratolytika jsou vlastně látky změkčující rohovou vrstvu pokožky

Antibakteriální gely nebo antimykotické krémy. Ty mohou pomoci v případě plísňové nebo bakteriální infekce.

Světelná terapie. Vystavení postižené oblasti ultrafialovému světlu může pomoci zklidnit pokožku a snížit svědění a zarudnutí. Této metodě léčby se také říká fototerapie.

Uhelný dehet. Krém z kamenouhelného dehtu může pomoci zpomalit proces odumírání a odpadávání kožních buněk. Aplikujte na místa, kde se lupe, nechte několik hodin působit a poté šamponem odstraňte. Asi nejzásadnější nevýhodou této terapie je zápach, proto lékaři radí aplikovat dehet na noc.

Léčivé šampony. Používejte přípravky obsahující ketokonazol, ciklopirox, sulfid selenu, pyrithion zinečnatý, černouhelný dehet a kyselinu salicylovou dvakrát týdně po dobu jednoho měsíce nebo déle. V případě potřeby je můžete používat neomezeně dlouho.

Prevence seboroické dermatitidy

Ačkoli není jasné, co způsobuje seboroickou dermatitidu, zdá se, že existují některé běžné spouštěče.

Tak třeba klasicky stres může zhoršit vzplanutí mnoha kožních onemocnění, včetně seboroické dermatitidy. Zkuste si uvědomit, co u vás problém konkrétně spouští.

Poznejte své spouštěče

Je možné, že vaše vzplanutí souvisí s alergickou reakcí, takže se snažte zdokumentovat, zda je ve vašem prostředí něco neobvyklého nebo nového, když k vzplanutí dojde.

Aby nedošlo ke spuštění vzplanutí, nenoste vlněné čepice a svetry. Místo toho se rozhodněte pro látky, jako je bavlna a hedvábí.

Následující může pomoci:

  • Postižená místa pravidelně myjte jemným šamponem (bez dráždivých látek!).
  • Během vzplanutí se vyhněte stylingovým gelům a sprejům na vlasy.
  • Vyhněte se produktům na bázi alkoholu, protože mohou vyvolat reakci.
  • Podpořte svůj imunitní systém
  • Oslabený imunitní systém může také přispět k tomu, jak závažné jsou vaše příznaky. Dávejte na sebe pozor a dbejte na stravu bohatou na vitamíny E, C a K. Vyhýbejte se stresu.

Výhled pacientů se seboroickou dermatitidou

Mezi osvědčené způsoby, jak zvládnout seboroickou dermatitidu, patří domácí léčba a lokální krémy. Jejich kombinace se ukázala jako účinná.

S pomocí dermatologa můžete najít léčbu, která vám dokonale vyhovuje.

Různé alternativní léčebné metody vám mohou pomoci vyhnout se možným dlouhodobým vedlejším účinkům krémů na předpis a volně prodejných krémů.

Sponzorováno

A jaká alternativní metoda léčby seboroické dermatitidy se osvědčila u vás? Napište nám do komentářů.

A dále si o seboroické dermatitidě přečtěte

Zdroje článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva