Kyselina gallová a její účinky na zdraví 4.74/5 (19)

Sponzorováno

Kyselina gallová je organická kyselina, která se nachází v duběnkách, ořeších, dubové kůře, čajových lístcích a v dalších rostlinách.

Kyselina gallová je organická kyselina, která se nachází v duběnkách, ořeších, dubové kůře, čajových lístcích a v dalších rostlinách.

Kyselina gallová je organická kyselina, která se nachází v různých potravinách a bylinkách, jež jsou dobře známé jako silné antioxidanty. Například potraviny a bylinky, jako jsou borůvky, vlašské ořechy, jablka, lněné semínko a čaje (zejména oolong a zelený čaj), obsahují kyselinu gallovou.

Kyselina gallová se také vyskytuje ve škumpě, vilínu, řeřiše, dubové kůře a řadě dalších rostlin a bylin. A konečně se tato kyselina také vyskytuje jako součást tříslovin, což jsou adstringentní, hořké rostlinné polyfenoly.

K získání kyseliny gallové v čisté formě je třeba ji získat extrakcí z duběnek – duběnky rostoucí na žaludech tureckého dubu mají největší obsah kyseliny gallové. Nejprve se získá jemný prášek. Ten se pak smísí s destilovanou vodou, aby se vytvořila jemná pasta. Pasta se pak uschová v porcelánovém nebo skleněném obalu, čímž se zabraňuje použití železa, protože železo nebo přítomnost solí železa dává výrobku barvu, kterou je obtížné odstranit. Po vystavení směsi vzduchu po požadovanou dobu se pasta jakoby vysuší a zbytek se krátce vaří s destilovanou vodou. Vroucí voda a pasta jsou filtrovány. Po ochlazení se vytvoří krystaly kyseliny gallové. Někdy je nutné další čištění.

Použití kyseliny gallové v historii

Mnoho potravin, které obsahují kyselinu gallovou, se již léta používá jako přírodní léčiva – na jejich léčivé vlastnosti se spoléhají různé kultury. Borůvky, například, byly používány domorodými Američany a časnými americkými osadníky. Původní Američané používali borůvky k tomu, aby vytvořili aromatický čaj, který byl používán jako relaxační prostředek během narození dítěte – to bylo oblíbené použití pro plody (jsou hodně bohaté na kyselinu gallovou). Borůvky byly nadále takto používány ženami časných amerických osadníků. Čaj z borůvkových listů byl byl brán jako tonikum pro čištění krve.

Další rostlina (také bohatá na kyselinu gallovou), která se již dlouho používá pro své léčivé vlastnosti, je vilín. Kmeny domorodých Američanů z kůry vilínu vyráběly různé balzámy, z listů pak dělali čaj. Balzám a čaj následně byly aplikovány na řezy a rány, aby se zabránilo infekci. Samotný čaj byl používán k léčbě menstruačních problémů, nachlazení a jiných nemocí.

Seznam by takto mohl pokračovat s každou potravinou a bylinkou, kde je přítomna kyselina gallová. Je vidět, že staré kultury se rychle dozvěděly o příznivých vlastnostech rostlin a bylin, které je obklopovaly, a mnoho z těchto bylin a zdravých potravin obsahuje kyselinu gallovou. Starobylé kultury možná nepochopily roli kyseliny gallové, nebo spíš ani nevěděly, že nějaká kyselina gallová v potravinách a bylinkách existuje. Věděly však, že jejich léky fungují. A to je to hlavní.

Starověké kultury často věřily v léky a metody, které se později ukázaly jako neúčinné. Například se v minulosti obecně věřilo, že odstranění velkého množství krve nemocného vyléčí, nebo že se zabrání nemoci. Víme však nyní, že odstranění velkého množství krve ve skutečnosti oslabuje jedince a podporuje nemoc. Nicméně používání potravin a bylin bohatých na kyselinu gallovou ve starých kulturách často fungovalo (i když ne se 100% přesností). Například zmíněný vilín zabraňuje infekci ran a funguje jako přísada ke stažení tkání a k zastavení krvácení – toto je využívání rostliny efektivní způsobem, jakým ji používali domorodí Američané.

Nicméně musíme také přidat malé upozornění – vilín byl stanoven jako nebezpečný pro užívání v těhotenství.

Použití kyseliny gallové v dnešní době

V dnešní době předpokládáme, že kyselina gallová má příznivé účinky na zdraví, které jsou zvláště důležité pro ty, kteří jsou ohroženi určitými formami rakoviny nebo nervových poruch. Studie ukázaly, že kyselina gallová je účinná při zpomalování odumírání neuronů. Studie rovněž ukazují, že kyselina gallová má protinádorové vlastnosti proti leukemii, určitým buňkám rakoviny prostaty, tlustého střeva a plic.

Ukázalo se, že kyselina gallová má obrovský zdravotní přínos a může se ukázat jako účinná léčba určitých nádorů a nervových poruch.

Ukázalo se, že kyselina gallová zabraňuje buněčným mutacím a je toxická pro rakovinné buňky, aniž by měla negativní vliv na zdravé buňky. To samozřejmě znamená, že kyselina gallová se může ukázat jako účinná léčba některých forem rakoviny a že zvýšení množství spotřebované kyseliny gallové může pomoci těm, kteří trpí rakovinou, v boji proti této nemoci.

Sponzorováno

Je to antioxidant + má antivirové a protiplísňové vlastnosti

Vedle přínosů pro zdraví pro osoby ohrožené určitými formami rakoviny nebo nervových poruch má kyselina gallová také antivirové a protiplísňové vlastnosti. Je to silný antioxidant, který pomáhá předcházet oxidačnímu poškození. Je zde také možnost terapeutické aplikace kyseliny gallové pro zánětlivé alergické nemoci, jako je astma, alergická rýma, sinusitida vzhledem ke své schopnosti inhibovat uvolňování histaminu a expresi prozánětlivého cytokinu.

A konečně, kyselina gallová může být použita jako astringent, neboť slouží ke stáhnutí tkání a k zastavení krvácení (má astringentní vlastnosti). Vnitřně podávaná kyselina gallová se ukázala jako účinná přísada, která je přínosná při léčbě děložních a plicních hemoragiích, stejně jako u všech hemoragií pasivního charakteru.

Její adstringentní vlastnosti se také ukázaly jako účinné při léčbě pravidelných, neobvykle těžkých a prodloužených menstruačních obdobích (také známých jako menoragie). Ve skutečnosti kyselina gallová prokázala, že tlumí příznaky menoragie.

Formy a zdroje kyseliny gallové

Jak jsme si už v tomto článku řekli, kyselina gallová je prospěšná pro celkové zdraví – je tak důležité vědět, jak můžeme zvýšit příjem tohoto antioxidantu. Neexistují doplňky specificky jen s kyselinou gallovou. Existuje však spousta snadno dostupných vitaminových a výživových doplňků, které obsahují kyselinu gallovou a pomohou vám poskytnout výhody této látky. Většina těchto doplňků je speciálně navržena tak, aby byla bohatá na antioxidanty.

Některé příklady tabletových doplňků, které obsahují kyselinu gallovou, jsou extrakt z hroznových semen, extrakt z čaje Rooibos, Amla. Je také možné zvýšit příjem kyseliny galové pomocí přírodních šťáv, jako je džus z granátového jablka, borůvek a hroznová šťáva nebo konzumací potravin, které jsou přirozeně bohaté na kyselinu gallovou.

Vitamínové doplňky obsahující kyselinu gallovou ve formě pilulky jsou k dispozici v místních výživových a zdravotních prodejnách, stejně jako prostřednictvím různých maloobchodních prodejců. Ceny se liší v závislosti na zakoupené značce a prodejci, kde je výrobek zakoupen.

Je důležité si uvědomit, že mnoho z těchto doplňků obsahuje řadu dalších vitamínů a bylin, které jsou považovány za prospěšné pro zdraví. Cena zakoupeného produktu bude ovlivněna i dalšími složkami obsaženými v doplňku, stejně jako množství kapslí v každé láhvi.

Při užívání doplňků nebo jiných léků je důležité dodržovat pokyny lékaře nebo pokyny na štítku léku nebo doplňku. Předpokládá se, že kyselina gallová je bezpečná v jakékoli dávce. Kyselina gallová se však nejčastěji vyskytuje v doplňcích obsahujících další složky. Proto je třeba pečlivě dodržovat pokyny na lahvičce.

Nežádoucí účinky kyseliny gallové

Ve studiích na zvířatech vyvolala kyselina gallová kontraktivní odpovědi a inhibovala pokles cévního tlaku v hrudní aortě. Ukázalo se také, že kyselina gallová interferuje s léky užívanými pro vysoký krevní tlak. Proto jestliže užíváte léky na vysoký krevní tlak nebo jste vystaveni riziku srdečních problémů, měli byste se poradit s lékařem, než zvýšíte příjem kyseliny gallové pomocí výživových doplňků.

Pamatujte: Nicméně, stejně jako u všech výživových doplňků, není náhradou za celkový zdravý životní styl se zdravou výživou a pravidelným cvičením. Stejně jako u všech plánů cvičení a výživy, měli byste si poradit se svým lékařem o doplnění stravy. To nejenže zajistí správné užívání doplňku, ale také zajistí, aby nedocházelo ke konfliktu mezi užívanými léky a tímto doplňkem.

Části těla, které mají rády kyselinu gallovou

Antivirové a antifungální vlastnosti kyseliny gallové, stejně jako její schopnost zlepšit funkci leukocytů eliminujících patogeny, přispívají ke zdravějšímu a silnějšímu imunitnímu systému.

Kyselina gallová může vhodně působit i na srdce, zvláště srdce pacientů trpících diabetem typu 1. Bylo zaznamenáno, že doplňky kyseliny gallové snižují pravděpodobnost vzniku srdečně podmíněných onemocnění u těchto jedinců.

Pravidelný příjem potravin s kyselinou gallovou může být super i pro mozek. Kyselina gallová může chránit nervy a tkáně mozku před poškozením způsobeným neurodegenerativními onemocněními.

Sponzorováno

A co vy? Máte s kyselinou gallovou nějaké zkušenosti? Budeme moc rádi za komentáře.

Zdroje článku a studie o kyselině gallové

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva