Sponzorováno

7 TOP účinků kokosové vody na naše zdraví 4.75/5 (8)

 • Kokosová voda je tekutina, kterou lze nalézt uvnitř mladých zelených kokosů. Ve článku najdete několik potenciálních zdravotních výhod kokosové vody.
 • Hydratace: Kokosová voda je přirozený zdroj elektrolytů, jako je draslík, sodík a hořčík, což ji činí skvělou volbou pro hydrataci. Je často používána jako přirozený nápoj pro obnovu tekutin po fyzické aktivitě.
 • Nízkokalorická alternativa: Kokosová voda je nízkokalorický nápoj, což z ní činí lepší volbu než mnoho komerčních nápojů s přidaným cukrem.
 • Zdroj vitamínů a minerálů: Kokosová voda obsahuje vitamíny (zejména vitamín C) a minerály, které mohou podporovat zdraví. Draslík je zejména důležitý pro fungování svalů a nervů.
 • Antioxidanty: Kokosová voda obsahuje antioxidanty, které mohou pomoci bojovat proti volným radikálům a ochránit tělo před poškozením.
 • Podpora trávicího systému: Někteří lidé používají kokosovou vodu k podpoře trávicího systému, zejména při zažívacích problémech.
 • Účinky kokosové vody na zdraví mohou být individuální a závisí na mnoha faktorech, včetně množství konzumované kokosové vody a celkové stravy. Kokosová voda je obecně považována za bezpečnou a zdravou volbu nápoje, ale neměla by nahradit vyváženou stravu a jiné zdroje živin.
 • Pokud máte zájem o konkrétní účinky kokosové vody na vaše zdraví, je vždy dobré konzultovat se svým lékařem nebo odborníkem na výživu, zejména pokud máte nějaké zdravotní problémy nebo specifické potřeby.

Kokosová voda má zajímavé účinky na zdraví

Kokosová voda má zajímavé účinky na zdraví

V tomto článku najdete 7 vědecky podložených zdravotních přínosů kokosové vody. V posledních letech se kokosová voda stala docela trendovým nápojem. A je pro to celkem hodně důvodů. Kokosová voda je přirozeně sladká (má výbornou chuť) a je skvěle hydratační, dále je nabitá několika důležitými živinami, včetně minerálů, kterých mnoho lidí nepřijímá dost.

Nízký obsah kalorií, přirozeně bez tuku a cholesterolu, více draslíku než čtyři banány a super hydratace – to je jen několik z mnoha výhod, které jsou připisovány kokosové vodě.

V tomto článku si tedy ukážeme 7 přínosů kokosové vody pro naše zdraví.

1. Kokosová voda je dobrý zdroj několika skvělých živin

Kokosové ořechy rostou v tropickém podnebí na stromech známých jako Cocos nucifera, česky je to Kokosovník ořechoplodý, a jsou botanicky považovány za ovoce.

Kokosová voda je kapalina nacházející se uprostřed mladého zeleného kokosu. Pomáhá vyživovat ovoce. Jak kokos dozrává, což trvá přibližně 10–12 měsíců, část tekutiny zůstane, zatímco zbytek dozrává v pevné bílé maso známé jako kokosové maso.

Kokosová voda obvykle pochází z mladých kokosových ořechů ve věku 6–7 měsíců, ačkoli se vyskytuje také ve zralém ovoci. Průměrný zelený kokosový ořech poskytuje asi 1/2 šálku – 1 šálek kokosové vody.

Kokosová voda obsahuje 94% vody a velmi málo tuku. Nesmí se zaměňovat s kokosovým mlékem, které se vyrábí přidáním vody do strouhaného kokosového masa. Kokosové mléko obsahuje asi 50% vody a má poměrně vysoký obsah tuku.

Jeden šálek (240 ml) obsahuje 60 kalorií a tyto zajímavé živiny:

 • Sacharidy: 15 gramů
 • Cukr: 8 gramů
 • Vápník: 4% doporučené denní hodnoty (DDD)
 • Hořčík: 4% DDD
 • Fosfor: 2% DDD
 • Draslík: 15% DDD

2. Kokosová voda může mít antioxidační vlastnosti

Volné radikály jsou nestabilní molekuly produkované ve vašich buňkách během metabolismu. Jejich produkce se zvyšuje v reakci na stres nebo zranění.

Když je volných radikálů příliš mnoho, vaše tělo se dostane do stavu oxidačního stresu, který může poškodit vaše buňky a zvýšit riziko různých onemocnění.

Výzkum ukázal, že kokosová voda obsahuje antioxidanty, které mohou pomoci upravit volné radikály tak, aby již v těle neškodily. Ve studii z roku 2012 byli krysy rezistentní na inzulín na dietě s vysokým obsahem fruktózy ošetřeny kokosovou vodou. Aktivita volných radikálů se snížila, stejně jako krevní tlak, triglyceridy a hladiny inzulínu.

Další studie z roku 2014 zjistila, že poškozená krysí játra vykazovaly významné zlepšení oxidačního stresu, když byly ošetřeny kokosovou vodou ve srovnání s játry, které nebyly ošetřeny.

Třetí studie z roku 2016 zdůraznila výhody extraktu z kokosové vody pro krysy krmené dietou s vysokým obsahem tuku. Kokosová voda nejenže pomohla snížit markery cholesterolu, ale také ukázala silnou „antioxidační účinnost“.

I když jsou tyto studie zajímavé, je důležité poznamenat, že dosud nebyly provedeny žádné studie zahrnující lidi a antioxidační sílu kokosové vody a každá ze studií na zvířatech používala jiné dávky a parametry. I tak jsou to ale slibné a zajímavé výsledky studií.

Podle nedávné studie má zpracovaná a tepelně pasterizovaná kokosová voda méně antioxidantů. Takže se zaměřte zejména na čerstvou a nezpracovanou kokosovou vodu.

3. Kokosová voda může pomoci snížit hladinu cukru v krvi u lidí žijících s diabetem

Výzkum ukázal, že kokosová voda může snižovat hladinu cukru v krvi a zlepšovat další zdravotní ukazatele u zvířat s diabetem.

Ve studii z roku 2015 si krysy s diabetem, které byly léčeny kokosovou vodou, udržovaly lepší hladinu cukru v krvi než kontrolní skupina. Stejná studie také zjistila, že krysy, kterým byla podána kokosová voda, měly nižší hladiny hemoglobinu A1c, což naznačuje lepší dlouhodobou kontrolu hladiny cukru v krvi.

Sponzorováno

Novější studie z roku 2021 na krysách s diabetem také zjistila, že kokosová voda snižuje hladinu glukózy v krvi.

K potvrzení těchto účinků u lidí je ale zapotřebí více studií.

Další výhodou kokosové vody z hlediska hladiny cukru v krvi je však to, že je dobrým zdrojem hořčíku, který může zvýšit citlivost na inzulín a snížit hladinu cukru v krvi u lidí s diabetem 2. typu a prediabetem .

S ohledem na to vše je důležité si uvědomit, že kokosová voda obsahuje sacharidy (které se v těle rozkládají na cukry), takže pokud žijete s diabetem nebo prediabetem, promluvte si se svým lékařem nebo dietologem, než kokosovou vodu přidáte do svého jídelníčku.

4. Kokosová voda může pomoci předcházet ledvinovým kamenům

Pít dostatek tekutin je důležité pro prevenci ledvinových kamenů.

Ačkoli je obyčejná voda určitě dobrou volbou, dvě malé studie naznačují, že kokosová voda může být ještě lepší.

Ledvinové kameny se vytvářejí, když se vápník, oxalát a další sloučeniny spojí a vytvoří ve vaší moči krystaly. Tyto krystaly pak mohou tvořit drobné kamínky. Někteří lidé jsou na tento problém náchylnější než jiní, ledvinové kameny postihují asi 12% světové populace.

Ve studii z roku 2013 na potkanech s ledvinovými kameny zabraňovala kokosová voda přichytávání krystalů na ledviny a další části močových cest. Rovněž se snížil počet krystalů vytvořených v moči.

Ve studii z roku 2018, do které bylo zapojeno osm lidí, vědci zjistili, že kokosová voda zvyšuje močení draslíku, chloridů a citrátů u jedinců bez ledvinových kamenů, což znamená, že kokosová voda vás může pomoci pročistit a udržet pravděpodobnost vzniku kamenů na nízké úrovni.

Protože jedna studie zahrnovala zvířata a druhá je tak malá, je třeba udělat mnohem více výzkumu o výhodách kokosové vody při snižování možnosti vzniku ledvinových kamenů.

5. Kokosová voda může také podporovat zdraví srdce

Pití kokosové vody může pomoci snížit riziko srdečních chorob.

Ve starší studii z roku 2008 vědci krmili potkany stravou bohatou na tuky a cholesterol. Krmili také jednu skupinu vysokými dávkami kokosové vody (4 ml na 100 gramů tělesné hmotnosti). Po 45 dnech měla skupina s kokosovou vodou snížení hladiny cholesterolu a triglyceridů podobné účinkům statinového léčiva používaného ke snížení hladiny cholesterolu.

Mějte na paměti, že to byla velmi vysoká dávka. Z lidského hlediska by to odpovídalo osobě o hmotnosti 68 kg, která denně spotřebuje 91 2,7 litru kokosové vody.

Studie z roku 2005 naznačuje, že kokosová voda může být také prospěšná pro snížení krevního tlaku u jedinců žijících s vysokým krevním tlakem, ale v této oblasti je třeba provést více výzkumu.

Jedním z důvodů, proč může být kokosová voda spojena se sníženým krevním tlakem, je vysoký obsah draslíku (500 mg draslíku na 230g kokosové vody). Bylo prokázáno, že draslík snižuje krevní tlak u lidí s vysokým nebo normálním krevním tlakem.

6. Je skvělá po delším cvičení – podporuje hydrataci

Kokosová voda může být dokonalým nápojem pro obnovení hydratace a doplnění elektrolytů ztracených během cvičení.

Elektrolyty jsou minerály, které ve vašem těle hrají několik důležitých rolí, včetně udržování správné rovnováhy tekutin. Mezi několik životně důležitých elektrolytů patří draslík, hořčík, sodík a vápník.

Protože kokosová voda obsahuje elektrolyty, jako je draslík a hořčík, několik studií zjistilo, že pro rehydrataci po cvičení může být prospěšnější než voda (třeba tato studie).

Jedna malá studie z Brazílie z roku 2014 ve skutečnosti zjistila, že kokosová voda zlepšovala cvičební kapacitu lépe než voda nebo sportovní nápoj během velmi horkého dne.

7. Kokosová voda je skvělá a zároveň lahodná hydratace – super náhrada za přeslazené drinky

Přírodní kokosová voda je mírně sladká s jemnou, oříškovou chutí. Má také poměrně málo kalorií a sacharidů.

Je nejčerstvější přímo z ovoce – dnes si můžete kokosovou vodu koupit i online nebo ve vašem obchodě, to už dnes není problém.

Nezapomeňte si přečíst přísady, abyste si ověřili, že dostáváte 100% kokosovou vodu. Některé značky kokosové vody mohou dále obsahovat přidaný cukr nebo ochucovadla. A to nechcete.

Tuto tropickou tekutinu můžete použít jako základ pro smoothie, pudink z chia semínek, zálivku nebo jím nahradit obyčejnou vodu, kdykoli chcete trochu přírodní sladkosti.

Kokosová voda s pouhým 45 kaloriemi v jednom šálku skvělou náhražkou nápojů s vyšším obsahem kalorií, jako jsou limonády nebo džusy. Kokosová voda má méně cukru a sacharidů než většina šťáv. A to je super. Má také více minerálů a elektrolytů, jako je sodík a draslík.

Pití kokosové vody má určité zdravotní výhody. Je to zcela přirozený způsob, jak hydratovat, omezit sodík a přidat draslík do stravy.

Sponzorováno

A jak pomáhá kokosová voda vám? Budeme moc rád za komentáře pod článkem.

A dále si o kokosu a jeho produktech přečtěte

Studie a zdroj článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva