Zmrazení avokáda – jak na to? A můžete zmrazit avokádo a měli byste to dělat? 4.83/5 (12)

Sponzorováno

Takto vypadá zmrazené avokádo

Takto vypadá zmrazené avokádo

Avokádo je velmi chutné a oblíbené ovoce, které je hodně bohaté na zdravé tuky, vitamíny a minerály.

Když je avokádo zrovna v sezóně (jasně, nebo v akci), je lákavé udělat si zásoby. Zralé avokádo se však celkem rychle kazí, zhnědne a není už dobré. Takže, co s tím?

Chcete-li, aby vám zralé avokádo vydrželo déle, můžete ho zkusit zmrazit. Mražení má však určité mírné negativní účinky na kvalitu ovoce.

Tento článek vysvětluje účinky zmrazení avokáda a jak to nejlépe udělat. Pojďte si ho přečíst.

Účinky zmrazení na avokádo

Při zmrazování avokáda je důležité vzít v úvahu účinky na obsah živin, texturu, barvu a chuť.

Obsah živin

Avokádo je bohaté na živiny, má hodně zdravých tuků a vlákniny, stejně jako je bohaté na měď, draslík, folát, niacin a vitamíny B6, C, E a K.

Samotné zmrazování avokáda významně neovlivňuje obsah kalorií, vlákniny nebo minerálů v potravinách, ale může v nich snížit hladinu vitamínů rozpustných ve vodě, jako je vitamín B6 a folát.

Žádný výzkum přesně neanalyzoval, k jaké ztrátě živin dochází při zmrazení avokáda, ale měli byste počítat s určitými mírnými ztrátami – zejména v případech delší doby skladování. Ztráta ale nebude nijak vysoká. Živiny v průběhu času klesají i v čerstvých produktech. Ztráty živin při zmrazování by tedy neměly představovat významný problém. Naprosto v pohodě.

Textura avokáda

Zmrazení avokádo narušuje jeho charakteristickou hladkou, krémovou texturu.

Když se avokádo zmrazí, voda z ovoce se rozšíří a naruší jeho strukturu – účinek je pozorovaný také u jiného zmrazeného ovoce, jako je papája. Po rozmrazení se avokádo stává slizkým, vodnatým a kašovitým.

I když ho možná nebudete chtít jíst samotné, můžete tuto nepříjemnou texturu napravit tím, že avokádo přimícháte do svého smoothie nebo z ní uděláte pyré a připravíte guacamole nebo dresink na salát. Tam je textura jedno.

Barva

Avokádo hnědne, když je vystaveno vzdušnému kyslíku. Když jsou avokáda zmrazené, jsou často rozmělněny nebo nakrájeny na poloviny nebo kousky, čímž jsou vystaveny vzduchu během zmrazování i rozmrazování. Rozmražené avokádo může rychle zhnědnout, proto jsou nezbytné správné způsoby přípravy a skladování.

Zatímco hnědnutí je přirozený proces a nemusí nutně ovlivnit chuť, některým lidem může připadat neatraktivní. Pro omezení hnědnutí můžete dužinu před zmrazením potřít malým množstvím citronové šťávy nebo octa. Komerční výrobky z mraženého avokáda obvykle mají do sebe obvykle přidány kyselinu askorbovou nebo citrónovou. Takže nezhnědnou.

Kromě toho byste se měli ujistit, že jste ovoce úplně uzavřeli v nádobě nebo v sáčku. Při nesprávné ochraně může dojít k popálení avokáda mrazem, což může způsobit změnu barvy a vysušení.

Chuť zmraženého avokáda

I když samotné zmrazení výrazně neovlivňuje chuť, různé způsoby zpracování mohou.

Pokud použijete ocet nebo citronovou šťávu, abyste zabránili zhnědnutí, mohou mírně změnit chuť. Tyto chutě však nebudou tak výrazné, pokud avokádo přimícháte do dipu, jako je guacamole.

Sponzorováno

Komerčně zmrazené avokádové produkty mohou obsahovat různé další přísady, takže pokud máte obavy o chuť, měli byste zkontrolovat štítek na daném produktu. Obecně chuť u zmrazeného avokáda není nijak ovlivněna.

Jak vlastně zmrazit avokádo?

Celé avokádo má tendenci zhnědnout a po rozmrazení je velmi kašovité. Jako takové byste měli ovoce před zmrazením nakrájet, rozmačkat nebo rozmixovat.

Zmrazené avokádo má trvanlivost 4–6 měsíců, ale komerčně prodávané produkty mohou vydržet ještě déle díky přidaným konzervantům. Dejte však přednost domácí výrobě. Je zdravější. A víte co v avokádu máte.

Zmrazené poloviny nebo kusy avokáda

Začněte tím, že zralé avokádo rozkrojíte napůl, poté odstraníte pecku a oloupete. Pokud chcete, můžete avokádo nakrájet na menší kousky.

Odkrytou dužninu avokáda potřete nebo nastříkejte trochou citronové šťávy, abyste zabránili zhnědnutí, a poté vše zabalte do plastové fólie nebo vložte do uzavíratelného sáčku. Máte-li vakuovou těsnicí misku, můžete ji určitě použít.

Je důležité, aby se dužiny dotýkalo co nejméně vzduchu, aby se zabránilo zhnědnutí a spálení mrazem.

Pokud chcete, avokádo označte datem a poté jej zmrazte na -18 °C.

Zmrazená kaše nebo pyré z avokáda

Stejně tak můžete zmrazit rozmačkané avokádo nebo pyré z avokáda – nebo dokonce domácí guacamole.

Po oloupání a vypeckování ovoce rozmačkejte v mixéru nebo rozmačkejte ručně.

Pokud připravujete guacamole, přidejte citronovou nebo limetkovou šťávu a jakékoli další koření – v této fázi se však vyhněte přidávání jiné zeleniny, jako jsou rajčata nebo cibule, protože mají tendenci uvolňovat vodu během rozmrazování. A to nechcete.

Umístěte pyré do nádoby, tácku na led nebo znovu uzavíratelného sáčku a vytlačte z něj co nejvíce vzduchu – ručně nebo pomocí vakuového zařízení. Sáčky označte a označte datem a zmrazte na -18 °C.

Jak rozmrazit a použít mražené avokádo

Jakmile jste připraveni použít zmrazené avokádo, vyjměte ho z mrazničky a rozmrazte v lednici nebo při pokojové teplotě. Rozmrazování obvykle trvá asi 1 hodinu při pokojové teplotě.

Rozmražené avokádo je nejvhodnější do salátových dresinků, smoothies a dalších jídel, jako je guacamole, dipy a pomazánky. Mnoho lidí považuje za neatraktivní jíst obyčejné nebo v salátech kvůli změnám ve struktuře, ale pokud vám to nevadí, je to naprosto bezpečné. Jen už rozmražené avokádo nevypadá tak dobře.

Koření a další přísady mohou pomoci maskovat kašovitost a další změny spojené se zmrazením.

Sponzorováno

A co vy? Dáváte avokádo mrazit? Napište nám vaše zkušenosti do komentářů pod článkem.

A dále si o avokádu přečtěte

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva