Sponzorováno

Kokosové mléko pro kojence či miminka? Je to dobrý nápad? 4.83/5 (12)

 • Kokosové mléko ale není pro kojence bezpečné. Není náhradou mateřského mléka nebo umělé výživy, protože postrádá živiny přítomné v mateřském mléce.
 • Ve skutečnosti ani kravské mléko není náhradou mateřského mléka. Kravské mléko může u dětí vést k dehydrataci a nedostatku železa. Mateřské mléko nic nenahradí – to si musíte pamatovat!
 • Pro starší děti je kokosové mléko super. Kokosové mléko je bohaté na živiny. Většinou obsahuje tělu prospěšné tuky. Děti potřebují základní tuky pro vývoj mozku, izolaci a pro blaho své pokožky. Kokosové mléko také obsahuje několik vitamínů a minerálů, jako je železo, hořčík, zinek, vitamín C a E.

Kokosové mléko do kaše? Proč ne?

Kokosové mléko do kaše? Proč ne?

Kokosy jsou v dnešní době jednoduše v módě.

Celebrity investují do kokosové vody a všichni moji přátelé z jógy ji pijí. Kokosový olej se během několika málo let změnil z nezdravého jídla na „superpotravinu“. Odborníci na výživu ho nyní propagují jako úžasné zdravé jídlo, které vám může pomoci spalovat tuky.

A i kokosové mléko – ten hedvábný požitek, díky kterému jsou vaše thajské kari tak neodolatelné – je najednou také základní paleo potravinou.

Ale je kokosové mléko dobré pro vaše dítě?

Je kokosové mléko bezpečné pro dítě?

No, to záleží. Používání kokosového mléka místo mateřského mléka nebo umělé výživy je vyloučeno. Studie naznačují, že i samotné kravské mléko může u malých dětí vést k nedostatku železa a těžké dehydrataci. Kokosové mléko rozhodně nepomůže. Kompletní výživu kojenců z mateřského mléka nebo kojenecké výživy prostě nelze ničím nahradit.

Někdo by řekl, že mateřské mléko nelze ničím nahradit. Tečka. Zzhledem k jeho jedinečné ochraně imunity, odolnosti vůči alergiím a spoustě celoživotních zdravotních přínosů pro matku i dítě.

Alergie na mléko

Pokud kojení nepřichází v úvahu a používáte mléčnou výživu, dávejte pozor na příznaky alergie na mléčné výrobky (nebo na mléčnou bílkovinu) nebo intolerance u vašeho dítěte. Příznaky alergie nebo intolerance na mléčné výrobky mohou být tyto:

 • kožní vyrážky
 • průjem
 • zvracení
 • žaludeční křeče
 • potíže s dýcháním
 • krev ve stolici

Pokud má vaše dítě problémy s mléčnými výrobky, může vám pak lékař doporučit výživu na bázi sóji. Pokud je vaše dítě také alergické na sóju, můžete také najít jiná mléka, která jsou hypoalergenní.

Pediatr vás každopádně neodkáže na kokosové mléko jako alternativu. Na to zapomeňte.

Kokosové mléko pro batolata

A co kokosové mléko pro děti po prvních narozeninách? Mohlo by to nahradit kravské mléko v jejich obědových boxech?

Dávat dětem příliš mnoho konzervovaného kokosového mléka může být nebezpečné. Konzervované kokosové mléko má divoce vysoký obsah nasycených tuků. Jeden šálek tekutiny obsahuje 57 gramů tuku a 255 procent vaší denní dávky nasycených tuků. To je více než 10násobek obsahu nasycených tuků v plnotučném kravském mléce, které má celkem 8 gramů tuku. Zatímco nasycené tuky nacházející se v rostlinách se poněkud liší od nasycených tuků živočišného původu, stále je dobré omezit příjem nasycených tuků na minimum.

Sponzorováno

Komerční značky nápojů z kokosového mléka se ředí vodou a obsahují mnohem méně tuku než konzervy. Pokud jde o obsah tuku, jsou více v souladu s nízkotučným kravským mlékem. Mohou však také obsahovat sladidla a zahušťovadla, jako je guarová guma nebo karagenan, kterým se rodiče možná budou chtít vyhnout. Dobrou zprávou je, že jsou obohaceny živinami, jako je B12, železo, vápník a vitamín D.

Můžete si vyrobit vlastní kokosové mléko se strouhaným kokosem. Ale vaše domácí kokosové mléko by nebylo obohaceno o některé vitamíny a minerály, které najdete v nápoji v krabici.

Alternativy mléka

Pokud hledáte alternativu k mléčným výrobkům, odborníci mohou doporučit nutriční nabídku sójových výrobků před kokosovým mlékem (za předpokladu, že nemáte alergii na sóju). Mezi další možnosti patří lněné mléko s přidaným proteinem nebo konopné mléko. Neslazené verze jsou vždy nejlepší.

Kokosové mléko má určitou zásluhu na vysokém obsahu kyseliny laurové, mastné kyseliny, která se také nachází v mateřském mléce (i když ve zcela jiných poměrech). Kyselina laurová pomáhá chránit před infekcemi a bakteriemi. Vaše tělo je také spaluje rychleji než jiné mastné kyseliny.

Kokosové mléko je také dobrým zdrojem niacinu, železa a mědi. Pokud mají vaše starší děti rády kokosové mléko nebo kokosovou vodu, je dobré jim to dopřát. Uvědomte si však, že konzervované a studené nápojové verze kokosového mléka neobsahují bílkoviny. Nejsou rovnocennou náhradou mléčného mléka, které obsahuje 8 gramů bílkovin na šálek.

Pokud přecházíte na kokosové nápoje, protože je vaše dítě alergické na kravské mléko, sóju nebo jiná ořechová mléka, mějte se na pozoru. Kokos je také potenciální alergen, i když alergie není zdaleka tak častá.

Vaření s kokosovým mlékem je také v pořádku – dokonce chutné! Jakmile bude vaše dítě jíst pevnou stravu, pravděpodobně si vychutná sladké, jemné kokosové kari nebo tropické kokosové smoothie.

Kdy a jak zařadit kokosové mléko do jídelníčku vašeho kojence

Kokosové mléko můžete začít dávat svému dítěti, když dosáhne 1 roku věku nebo když začne přijímat pevnou stravu. Když poprvé dáte svému dítěti kokosové mléko, začněte jen s několika lžičkami, abyste zkontrolovali, zda na něj vaše dítě není alergické. Poté můžete začít tím, že místo kravského nebo kozího mléka použijete kokosové mléko pro míchání kojenecké výživy.

Kokosové mléko můžete přidat do uvařené a rozmačkané rýže nebo brambor, s trochou cukru pro sladkost. Příliš mnoho cukru však může způsobit problémy se zuby, proto jej omezte na zhruba maximálně půl lžičky. Můžete si také připravit mléčné koktejly s kokosovým mlékem a ovocem, jako jsou jahody, mango a banány. Recepty na kokosové mléko a dětskou výživu jsou v dnešní době oblíbené, protože kokosové mléko má bohatou, krémovou a lehce sladkou chuť, kterou většina dětí miluje.

Nutriční hodnota kokosového mléka

Nutriční hodnota na 100 g:

 • Bílkoviny 2,3 g
 • Železo 1,6 mg
 • Zinek 0,67 mg
 • Draslík 263 mg
 • Hořčík 37 mg
 • Vápník 16 mg
 • Fosfor 100 mg
 • Thiamin 0,03 mg

Sponzorováno

A co vy? Dáváte kokosové mléko svému dítěti? Od jakého věku? Napište nám do komentářů.

Dále si o kokosu přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva