Sponzorováno

Rehabilitace po operaci pomůže lépe než léky! A nejen po operaci… 4.82/5 (17)

Bolí vás něco? Zkuste nejdříve rehabilitaci!

Bolí vás něco? Zkuste nejdříve rehabilitaci!

Rehabilitace je součást léčby podobně jako tabletky. Na rozdíl od nich však nemá negativní vedlejší účinky a pomáhá i tam, kde chemie nezabírá – zachrání vás před operací, uleví při migréně či astmatu a zkrášlí velké jizvy.
Rehabilitace vám může doporučit obvodní lékař, neurolog, ortoped nebo jiný specialista.

Pokud nevíte, jak se máte ke svému tělu po operaci chovat, riskujete bolesti, delší hojení či poškození operované oblasti. „Ukažte mi, jak umíte chodit s berlemi,“ vyzvala Martina nemocniční fyzioterapeutka. Čtyřicátník po totální endoprotéze kyčelního kloubu se jí předvedl. „Může být,“ usoudila, poučila ho, že má spát s polštářem mezi koleny a šla za dalším pacientem. Martina pustili domů, za pár dní si frajersky přeložil nohu přes nohu a musel na operaci znovu. Nikdo ho před tím pohybem nevaroval.

Jana po operaci zlomeného krčku stehenní kosti zůstala ležet. Nejprve v nemocnici, pak doma. Myslela si, že se nesmí hýbat a místo toho, aby cvičila a sílila, byla stále slabší. Proleženiny a záněty ji stály téměř život! „Lékař vás operuje, sestra pomůže zvládat dny bezprostředně po zákroku a rehabilitační pracovník vás připraví do dalšího života,“ přibližuje ideální fungování fyzioterapeutka. „Na rehabilitaci se dostanete zpravidla při problémech pohybového aparátu, ale opodstatnění má i po mozkové příhodě, infarktu, gynekologické operaci, v onkologii, pediatrii …“ doplňuje fyzioterapeut.

Rehabilitace – po úrazu i při astmatu

Pokud vám rehabilitace nepředepsali, neznamená to, že je nepotřebujete. Vždy je na místě, když ležíte. Při nečinnosti vám už po dvou dnech začnou chřadnout svaly. Potřebují pohyb. Nenáročné kmitání chodidly nahoru-dolů a kroužení zápěstími prokrví svalstvo nohou a rukou, čímž vám zlepší celkový stav. „Zejména starší lidé ztrácejí nejen sílu, ale především chuť hýbat se. Dlouhodobý pobyt na lůžku negativně ovlivňuje psychiku i mladších ročníků, proto se hýbejte, jak se dá,“ doporučují terapeuti. Fyzioterapie pomáhá i při bolestech, dýchacími technikami je překonáte. Své o tom ví každá žena, která rodila. Jiné dýchací cviky zas zvětšují kapacitu plic, což ocení astmatici. Po operaci vám fyzioterapeut poradí, jak se chovat, abyste organismus neprepínali a jednostranně nezatěžovali. Riskujete nejen zpomalení ozdravného procesu, ale po infarktu i život.

Rehabilitace a jizvy

Kolika z vás zůstala po operaci nepěkná jizva? I když jste ji natírali mastičkami, zhrubla, tahala kůži a omezovala vás v pohybu. Zbroušení laserem stojí dost peněz a řeší pouze estetickou stránku. Po čase se přidruží bolesti v operované oblasti, které však nemají žádnou zjevnou příčinu. I David si po operaci břicha vytrpěl své. „Lékaři se na mě dívali jako na hypochondra. Hledal jsem alternativní možnosti a známý mi doporučil fyzioterapii. Byl jsem skeptický, ale sestavu jsem si každý den poctivě odcvičit. Po dvou týdnech jsem měl lepší pocit, ale připisoval jsem to jen pravidelnému pohybu. Po dvou měsících jsem už byl přesvědčen, že mi cvičení pomáhá. Kůže kolem jizvy tak netáhla a i bolesti v břiše povolily. Prý to mohli být srůsty, ale aby se to potvrdilo, třeba řezat. To budu raději do konce života cvičit,“ dušuje se Andrej.

Při operaci se naruší kůže, podkoží i sval. Sešitím vzniká jizva, která potřebuje speciální péči. Nesprávné zhojená tkáň způsobuje zánět a bolesti. „Jizvu třeba otužovat, zvyšovat její elasticitu, aby byla po zhojení měkká a poddajná. I s tímto vám fyzioterapeut dokáže pomoci,“ říká odbornice. Včasným cíleným cvičením, například Pilates nebo jógou, se dá předcházet i vnitřním srůstům po operaci břicha. Dokáží způsobovat nevysvětlitelné bolesti a v těžkých případech vás uloží na operační stůl ještě alespoň jednou.

TIP: Podívejte se, co jíst před a po operaci

Sponzorováno

Rehabilitace zachrání páteř i koleno

Na bolesti zad si zaděláváte už od dětství. Špatné držení těla, jednostranné zatížení, málo pohybu a slabé zádové svalstvo jsou ideální kombinace na vznik chronických problémů. Fyzioterapeuti z praxe vědí, že první a nejednou i jediná pomoc je v těchto případech tabletka proti bolesti. Přitom jednoduchým, poctivým cvičením se můžete nejen zbavit bolestí, ale v některých případech i vyhnout operaci. Podobně je to i s klouby. Proto když vám ortoped navrhne operaci, konzultujte ji i s fyzioterapeutem.

Kdy je dobrá?

Rehabilitační postup je velmi individuální. Záleží na věku, aktuální kondici, druhu onemocnění, ale i na vašem psychickém nastavení. Zatímco vašemu známému se ulevilo po dvou týdnech, u vás to může trvat měsíce. Vhodnou terapii vám ušije na míru terapeut. Vysvětlí, co budete dělat, proč a odpoví vám na otázku, jak je možné, že váš známý se vyléčil dříve. „Prvotní rehabilitace je zaměřena zejména na tišení bolesti a posílení psychiky. Po ní se vám rychle uleví a postupně by měla přecházet do pohybové léčby. Vrátí vám kondici a zlepší pohybový rozsah.“ Pokud se problémy vracejí a terapeut vám nasadí pouze další léčbu, zkuste i jiného. „Problémy se v organismu řetězí. Svaly nefungují izolovaně.

Špatně řešený problém s páteří časem naruší nejen celé držení těla, ale i fungování vnitřních orgánů,“ vysvětluje odborník. Rehabilitace je dlouhodobý proces. Nestačí cvičit pouze pod dohledem fyzioterapeuta. „Bez domácí rehabilitace se výsledný efekt nedostaví. Po určitém čase budete cítit zlepšení a tehdy vám fyzioterapeut nastaví cviky nanovo, aby se vaše celková kondice rozvíjela a svaly posilovaly, ne přetěžovali,“ upozorňuji fyzioterapeuti a k tomu dodávají: Pozitivní myšlení je polovina úspěchu. Nezabývejte se nemocí, ale zdravím a zaměřte se na fungování vašeho těla, ne na to, co zatím nedokážete.“

TIP: Relaxace je v rehabilitaci důležitá

Zdravá rada: Terapeut bude zacházet s vaším tělem, při čemž musíte být uvolnění. Proto je při jeho výběru důležité, aby vám lidsky „sedl“.

Fyzioterapii vyhledejte při:

  • bolestech zad
  • dětské mozkové obrně
  • poruchách koordinace
  • skolióze
  • deformitách končetin
  • postiženích pohybového aparátu
  • poúrazových stavech
  • pooperačních stavech
  • haluxech
  • bolesti kloubů
  • růstových bolestech
  • artritidě
  • osteoporóze
  • migréně
  • inkontinenci
  • astmatu
  • problémech s početím
  • skleróze multiplex
  • polyneuropatii
  • parkinsonově chorobě …

TIP: Rehabilitační pomůcky vás vrátí zpět do života

Pomůže vám také:

Máte zkušenosti s rehabilitací? Napište nám do komentářů.

A co si dále přečíst?

VIDEO: Cvičení proti bolení zad

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva