Sponzorováno

Zamrzlé rameno – jak se vyhnout operaci? 4.77/5 (30)

 • Zamrzlé rameno, známé také jako adhezivní kapsulitida, je stav charakterizovaný bolestí a omezeným pohybem ramene. Jedná se o zánět a ztuhnutí kloubního pouzdra, které obklopuje ramenní kloub.
 • Přesná příčina zamrzlého ramene není zcela známa, ale může se vyvinout po zranění ramene, dlouhodobé neaktivitě, metabolických onemocněních nebo jako reakce na jiné zdravotní problémy.
 • Léčba zamrzlého ramene je obvykle kombinací různých terapeutických přístupů.
 • Fyzioterapii: Fyzioterapeut vám může předepsat cvičení a rozsah pohybu, které pomáhají zlepšit pružnost a sílu ramenního kloubu. Mohou také provádět různé terapeutické postupy, jako je masáž, ultrazvuk nebo elektrickou stimulaci, aby pomohli uvolnit svaly a zlepšili průtok krve v oblasti.
 • Léky proti bolesti a zánětu: Nensteroidní protizánětlivé léky, jako je třeba klasicky ibuprofen, mohou být předepsány ke snížení bolesti a zánětu v rameni. Případně mohou být podávány injekce kortikosteroidů přímo do kloubu.
 • Zamrzlé rameno může být v některých případech také léčena pomocí manipulace nebo mobilizace ramenního kloubu prováděné odborníkem (např. ortopedem nebo fyzioterapeutem). Tím se usiluje o obnovení pohyblivosti a rozsahu pohybu v ramenním kloubu.
 • V extrémních případech, kdy konzervativní metody selhávají, může být zvážena operace. Operace se provádí za účelem uvolnění ztuhlého kloubního pouzdra nebo odstranění zánětlivých tkání.
 • Je určitě důležité vyhledat odbornou lékařskou pomoc, pokud se u vás objeví příznaky zamrzlého ramene, abyste dostali správnou diagnózu a příslušnou léčbu. Každý případ je individuální a léčba by měla být přizpůsobena konkrétním potřebám a stavu pacienta.

Zamrzlé rameno - jak se vyhnout operaci?Silná bolest, kvůli které neusnete a neschopnost zvednout ruku – to jsou signály, že máte zamrzlé rameno. I sebemenší pohyb tehdy člověku způsobuje velké problémy a léčba je často dlouhodobá. Přečtěte si pár tipů, jak operaci lze předejít.

Bolest ramene může způsobit:

 • úraz
 • prudký náraz
 • mozková mrtvice
 • dlouhodobé přetížení ramene
 • časté řízení auta
 • průvan
 • klimatizace

V důsledku výše zmíněných důvodů se může rameno zanítit, vytvoří se v něm vápenaté usazeniny nebo srůsty, následuje velmi intenzivní bolest a ramenní kloub je zcela nepohyblivý. K přetížení může dojít například i mletím masa, tak, jak naší čtenářce Zuzaně: „Připravovala jsem karbanátky a ani jsem netušila, co mi jeden oběd způsobí. V noci jsem se budila s bolestí, i oblékání mi dělalo velké problémy.“ Zamrzlé rameno a bolest několik měsíců nakonec vedli k operaci.

Pomoci může cvičení

Pokud se chcete operaci vyhnout, zkuste rameno rozcvičovat. Jde sice o běh na dlouhé tratě, nejednou však postiženým pomůže a cesta pod skalpel již není nezbytná. Držte se přitom několika pravidel:

Sponzorováno

 • cvičte pravidelně
 • vyhýbejte se prudkým pohybům
 • cvičit můžete před i po operaci
 • důležité je dýchání, musí být pomalé a hluboké
 • svaly se při cvičení dobře prokrví
 • DŮLEŽITÉ: cvičte velmi pomalu
 • při zvedání rukou se nadechujete, při jejich skládání dolů vydechujete
 • pokud mačkáte míč, při stisknutí vydechujete

Vsaďte na ty správné pohyby

Cviky na ramena, které vám pomohou před i po operaci, opakujte nejméně 10 krát (všechny jsou vleže):

 • vleže zvedáte ruku v lokti a dotýkáte se podložky nahoru i dolů
 • vleže natáhněte ruku před sebe (nadechněte se) a otáčejte v rameni, jako kdybyste šrobovali žárovku, i do opačné strany. Nejdříve s jednou, pak s druhou rukou.

Cviky s holí:

 • vleže držte v obou rukou hůl a pomalu vzpažte a připažte
 • hůl držte v jedné ruce před sebou a otáčejte ji v zápěstí, pak ruce vyměňte

Cviky s míčem (můžete použít i polštář):

 • předpažte ruce a mačkejte míč dlaněmi (musí být mírně vyfouknutý)
 • pokrčte ruce v loktech a opět stiskněte míč dlaněmi
 • natáhněte ruce směrem dolů a tiskněte míč dlaněmi
 • použijte dva míče, ruce položte na podložku vedle těla, pod oběma dlaněmi mějte jeden míč. Tiskněte svrchu míče dlaní na podložku.
 • chyťte míč do ruky a dělejte co největší oblouk, nejdříve desetkrát doleva, pak desetkrát doprava

Co kromě cvičení na zamrzlé rameno pomáhá?

Kromě cvičení mohou vašemu ramenu ulevit studené obklady. Zkusit můžete ledový obklad, který na 10 minut přiložíte na kloub. Dobré jsou i mentolové masti, které bolest utlumí, či různé gely s podobným účinkem. Zlepšit stav může i magnetoterapie, elektroléčba či terapeutický laser. Operace je až poslední možností a je třeba si uvědomit, že vaše problémy nevyřeší okamžitě – následuje totiž po ní zdlouhavá a také poměrně bolestivá rehabilitace.

A jaké zkušenosti se zamrzlým ramenem máte vy? Napište nám do komentářů.

A dále si přečtěte

VIDEO: Magnetoterapie – zmrzlé rameno

VIDEO: Pro zamrzlé rameno – Mobilizačni techniky s Václavem Moravcem

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

6 Komentářů u článku “Zamrzlé rameno – jak se vyhnout operaci?”

 1. […] krve: tím se odstraní místní stagnace krve, dojde k významnému zlepšení stavu např. u tzv. zamrzlého ramene. Kromě toho se upravuje i lymfatický […]

  • Petr Hrubý napsal:

   Chtěl bych nabídnout zajímavou radu:
   Odstranění problému s bursitidou, tedy zmrzlým ramenem, za 2-3 dny pouhým zvedáním činky anebo několika kilové tyče bez závaží za hlavou. Stačí 3 série po 10ti opakováních.
   Už asi 5x v životě jsem měl epizodu frozen shoulder, tedy zamrzlého ramene. Mám sice HLA-B27 tkáně, ale pro ostatní lidi by to nemělo hrát roli, naopak protože já bych měl právě mít větší problémy díky této náchylnosti na problémy s klouby a vazy, které mají obecně Bechtěrevici.
   Mezi věkem 19-23 jsem posiloval, takže jsem určitou techniku s cvičením s činkami už měl. Ve věku asi 27 let jsem měl frozen shoulder poprvé, napřed nenápadná bolest, když jsem se opíral lokty o stůl, potom asi půl roku obtížná bolest, na niž jsem neměl lék, ale nestála mi za to, abych s tím šel k lékaři. Pak jsem nějakou dobu opět posiloval a bolest zmizela. Vždycky jsem musel skončit s posilováním kvůli tenisovým/golfovým loktům díky mé HLA-B27.
   Potom když jsem měl asi 35 let, jsem znovu asi rok a půl pravidelně posiloval a uvědomil jsem si souvislost se zamrzlým ramenem a zvedáním obouručné činky nad hlavou, protože mne opět začalo bolet. Velmi překvapivě, i když to zpočátku trochu bolelo (ale samozřejmě jsem podle toho upravil váhu, případně zvedal jen 7kg prázdnou tyč bez závaží), během 2-3 dnů cvičení zmrzlé rameno přestalo bolet. Potom se mi to stalo kolem roku 2000, to jsem měl 43 let, když jsem bydlel v USA, a to už jsem cíleně použil činku na odstranění problému – opět 2-3 dny cvičení a bylo po problému. Na několik let.
   Opět se to přihlásilo asi před 3 lety, to už jsem měl 56 let, a stále tento dobrý a jednoduchý recept funguje.
   Zvedání činky za hlavou je jednoduchý cvik, který zvládne kdokoliv – podle mého názoru to okamžitě zpevní svalový tonus v kloubu, tím pádem se odstraní tlak na bursu, a co je zajímavé, bez bolesti to vydrží i bez posilování třeba několik let.
   Je to paradoxní, když vás bolí rameno, tak ještě něco zvedat – já jsem k tomu naštěstí díky posilování nikdy neměl daleko, a jako člověk se sklonem k Bechtěrevovi jsem zvyklý na to, že neustále něco bolí, takže…

   • David Benedikt napsal:

    Problem je ovsem v tom,ze pri zmrzlem rameni ruku nad hlavu nezvednete , natožpak s cinkou a to ani nerikam ze zvedani rukou nad hlavu je jednim z spoustecich mechanismu tohoto problemu.

   • Romana napsal:

    Díky Petře.
    Hned po prvním dni zvedání tyče (5 kg) za hlavu jsem druhý den měla nejméně 70% pohyblivosti ruky zpátky. Samozřejmě jsem to mohla provést až po akutní bolesti, která trvala 24 hodin a kdy jsem nebyla schopna oddálit ruku od těla ani o 5 cm a to žádným směrem. Nejvíce mi před rozcvičením pomohlo rameno 10 min. ledovat a pak vmasírovat mast Traumaplant – jedinou mast z mnoha vyzkoušených, která mne zbavila bolesti, což nezvládl ani tolik proklamovaný Voltaren forte. Další den po cvičení byla bolest a ztuhlost ramene prakticky pryč. Takže ještě jednou, i po těch letech, kdy jste to psal ;-), díky.
    Romana

  • Barbora napsal:

   Souhlasím se zprávou, jak můžete se zmrzlým ramenem zvedat činku za hlavou? Já tam nezvednu ani hřeben!!

 2. Miroslav Hnilička napsal:

  Vysvětlení k tomu nemám, ale pronikavě se mi potíže se zamrzlým ramenem, nemám to poprvé, zlepšily po několika tabletách „Milgammy N“ (velmi silné dávky B1,B6,B12). Současně často jím játra a kvasnice..

 3. CO MÁ DĚLAT MOJE MAMKA KDYŽ JÍ BOLÍ RAMENO UVNITŘ

Zanechat komentář ke článku

Zpráva