Sponzorováno

Rehabilitace po operaci prsu 4.83/5 (12)

Rehabilitace po operaci prsuJe zcela přirozené, že se po operaci prsu cítíte bezbranná, poražená a nevíte, jak znovu nalézt odvahu a radost ze života. Váš zdravotní stav se sice změnil, ale pro Vaši rodinu, přátele a životního partnera zůstáváte stejnou ženou, kterou jste byla doposud. Tisíce žen před Vámi se dokázaly brzy po operaci znovu cítit dobře a bez ostychu se pohybovat ve společnosti. Dokážete to i Vy!

Budete však potřebovat čas, abyste se se ztrátou vyrovnala. Vaše zdrženlivost a uzavřenost jsou zcela pochopitelné, stejně jako Vaše pochybnosti o tom, zda-li se ještě někdy budete cítit jako žena, jestli se s tím vyrovná a smíří Váš partner a bude Vás i nadále milovat. Budete-li skutečně chtít, aby Váš šarm a přitažlivost zůstaly zachovány, musíte na svém sebevědomí pracovat. Je velmi důležité, abyste si uvědomila svou cenu a především své dobré vlastnosti.

Dokonalá postava není v životě to nejdůležitější

Změnami projdou také Vaše vztahy k okolí. Pokud byly dobré a stabilní, zesílí a vše zůstane jako dřív. Pokud ne, musíte si sama položit otázku, co nebylo mezi Vámi a Vašimi blízkými v pořádku již před operací. Pomozte také partnerovi lépe se s novou situací vyrovnat. Neobklopujte se tajemstvím. Fantazie bývá horší, než skutečnost. Ukažte mu své jizvy, epitézu a neskrývejte, že jsou Vám jeho blízkost, pochopení a útěcha milé. Muži bývají daleko citlivější a méně šokovaní, než si ženy představují. Často se u nich objevují ochranářské sklony, které přinášejí něhu a více lásky. Většina lidí se bohužel stále vyhýbá otevřenému rozhovoru o nádorových onemocněních. Důvodem bývají většinou obavy, aby svými otázkami neranili, nebo nepřivedli do rozpaků.

Po operaci karcinomu prsu je nutná rehabilitace pacientek, která umožňuje odstranění či zmírnění bolesti a dosažení psychické pohody, zajišťuje kostní stabilitu zejména v oblasti dlouhých kostí a páteře, zlepšuje svalovou dysbalanci a udržuje maximální možný rozsah hybnosti v oblasti ramenního kloubu a horní končetiny na postižené straně a v neposlední řadě poskytuje podporu, edukaci a návrat k maximální soběstačnosti a sociálním aktivitám.

Psychologická rehabilitace po operaci prsu

Psychologická rehabilitace by měla být zahájena ihned po stanovení diagnózy, kdy je vhodná spolupráce terapeuta s klinickým psychologem. Nemocné je třeba srozumitelně sdělit informace o diagnóze, důvod i rozsah léčby. Psychologická rehabilitace je v rukou prakticky celé společnosti. Součástí psychologické rehabilitace je i kosmetická rehabilitace, tedy obnovení původního vzhledu prsu adekvátní náhradou (mamární epitézy a vhodné doplňky), nebo plastická rekonstrukce prsu včetně areoly. Operace je prováděna na plastické chirurgii a je hrazena ze zdravotního pojištění.

Sponzorováno

Ženy, které přišly o prs, svůj stav velmi často nesou psychicky těžce, obávajíce se, že jim ubylo na ženskosti. V současné době existuje na trhu široká škála typů, tvarů a velikostí epitéz, velký výběr prádla a plavek s úpravou pro prsní epitézu všech cenových kategorií, a tak se mohou ženy po ablaci prsu bez ostychu či pocitu méněcennosti pohybovat ve společnosti, sportovat a plnohodnotně žít, aniž by si jejich handicapu někdo všiml.

Sociální rehabilitace

V rámci sociální rehabilitace se snažíme o zařazení ženy zpět do společnosti. Měli bychom respektovat povahové rysy pacientky, její psychický a fyzický stav a další aspekty, které souvisejí s nádorovým onemocněním.

Fyzikální rehabilitace po operaci prsu

Fyzikální rehabilitaci cvičením zahajujeme již v prvním pooperačním dni, čímž předcházíme syndromu zmrzlého ramene, otoku horní končetiny a její omezené hybnosti nebo vertebrogenním obtížím. K návratu do původní fyzické i psychické kondice přispívá i plavání a cvičení ve vodě. Nepříznivý stav lze ovlivnit také pomocí analgetické terapie a metodami fyzikální terapie. Horní končetina na operované straně má být rozcvičena do 2-3 týdnů od operace. Čím později pacientka začne cvičit, tím bude rozcvičování namáhavější a bolestivější. Fyzikální rehabilitace je prováděna pod odborným vedením fyzioterapeuta nejdříve za hospitalizace a následovně pokračuje v ambulantní péči.

Epitézy

Měli bychom doporučit možnost nosit epitézu (prsní náhradu) a informovat o další variantě náhrady – rekonstrukci prsu.

Epitézy slouží ženám po částečné nebo úplné mastektomii a jsou hrazeny zdravotní pojišťovnou, pouze u luxusních epitéz si musí žena rozdíl mezi úhradou pojišťovny a skutečnou cenou doplatit sama. Prsní epitézy jsou vyrobeny ze silikonového gelu pokrytého polyuretanovou fólií. Jsou zdravotně nezávadné a svými vlastnostmi připomínají lidskou tkáň a chovají se přirozeně jako vlastní prs.

Sponzorováno

Možnost nošení epitéz společně se zdravotním prádlem přispívá ke zlepšení psychiky ženy. V současné době jsou k dispozici různé typy epitéz, takže není obtížné vybrat si prsní náhradu odpovídající tvarem i velikostí zdravému prsu.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva