Sponzorováno

13 tipů, jak se připravit na operaci – toto vám pomůže s regenerací 4.53/5 (15)

jak se připravit na operaci? Pár rad pro vás máme.

jak se připravit na operaci? Pár rad pro vás máme.

Operace nebývá pro tělo jednoduchá. Jde každopádně o zásah do těla. Proto bychom se na operaci měli dostatečně připravit. Jak na to? Máme pro vás několik tipů.

1. Nehubněte

Pokud vám to výslovně nedoporučí lékař, sami rozhodně před zákrokem nehubněte. Tělo tímto procesem ztrácí důležité živiny.

2. Zajistěte si pomoc

Bezprostředně po operaci se stávají i běžné úkony, jako podání si sklenice vody nebo obstarání osobní hygieny, problémem. Část pomoci samozřejmě obstarají sestřičky v nemocnici, ale i tak je dobré domluvit si ještě další pomoc. Nebojte se zeptat svých blízkých nebo přátel, zda by vám v tomto období nevypomohli.

3. Myslete dopředu na zásobu potravin

Ještě než absolvujete operativní zákrok, zeptejte se svého lékaře, co budete smět posléze jíst. Pokud to jde, udělejte si menší zásoby potravin dopředu. V době rekonvalescence vám tak ubude další starost. I v tomto případě můžete samozřejmě využít blízké osoby, aby vám s tímto úkolem pomohly. Zejména při obstarání potravin, které se rychle kazí. Mohou vám je domů donést hned, jak vás lékaři propustí z nemocnice.

4. Zvolte pohodlné oblečení

Zeptejte se také lékaře, jaký dopad bude mít plánovaný zákrok na vaši tělesnou hmotnost. Pokud budete muset po operaci držet dietu
a strávíte v nemocnici třeba dva týdny, je pravděpodobné, že zhubnete. Dobrou volbou tedy mohou být variabilní části šatníku (kalhoty v pase na gumu, elastické tričko atd.). Také je dobré pamatovat na výběr příjemného a volnějšího oblečení dobře umožňujícího pohyb.

5. Dbejte na dostatek bílkovin

Strava před operací je stejně důležitá jako po ní. Při operaci totiž dochází k největším ztrátám právě bílkovin. Ty jsou nezbytné pro hojení rány, imunitu a rehabilitaci. Jednoduše řečeno, vytvořením bílkovinových zásob pomůžete svému organismu lépe zvládat zotavení se po zákroku.

Tip: Bílkoviny najdete zejména v rybách, netučném bílém mase, vejcích, tvarohu nebo tvrdých sýrech. Doplnit tyto látky lze také speciálními přípravky, například ve formě enterální výživy.

Konzumace dostatečného množství bílkovin před operací pomůže podpořit vaši imunitu, podporuje hojení ran a pomáhá udržovat svalovou hmotu, což vám může po zákroku pomoci dostat se zpět na nohy. Pacienti čekající na operaci by měli přijmout alespoň 1,2 až 2 gramy bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti denně.

6. Naplánujte si do jídelníčku dostatečné množství vlákniny

Kombinace léků proti bolesti a pooperační redukce fyzické aktivity může často způsobit zácpu,. Zácpa může zvýšit pravděpodobnost opětovného návratu do nemocnice. A to jistě nechcete. Zotavování z chirurgického zákroku je již obvykle poněkud nepříjemnou situací, takže je nejlepší se vyhnout zvyšování úrovně nepohodlí tam, kde je to možné. Konzumujte stravu s vysokým obsahem vlákniny, aby se trávení pravidelně udržovalo v kondici.

7. Jezte hodně rostlinných potravin

Kromě vlákniny se zaměřte i na zeleninu a ovoce – ty obsahují spoustu zdravých živin, včetně sloučenin zvaných fytochemikálie, které snižují riziko zánětu. Rostlinná strava je bohatá na protizánětlivé sloučeniny, které pomáhají vašemu tělu léčit se po chirurgickém zákroku. Například potraviny s vysokým obsahem vitamínu C pomohou obnovit kolagen, který je stavebním kamenem naší pokožky. Patří sem potraviny jako mango, jahody, jakékoli citrusové plody, brambory a papriky. Dejte si je.

Sponzorováno

8. Bezprostředně před operací se vyhněte sladkým a vysoce zpracovaným potravinám

Protože způsobují zácpu. A kromě zácpy mohou sladká a vysoce zpracovaná jídla zhoršovat kontrolu hladiny cukru v krvi. Výzkum naznačuje, že vyšší předoperační hladiny cukru v krvi jsou spojeny se zvýšenými komplikacemi po operaci, jako jsou infekce. Pokud se tedy připravujete na chirurgický zákrok, je nejlepší se těmto druhům potravin vyhnout. Místo toho zkuste jíst zeleninu, která může posílit váš imunitní systém, jako je brokolice, špenát nebo papriku.

9. Přestaňte kouřit (nebo alespoň přestaňte na čas kouřit těsně před operací)

Podle studie zveřejněné v roce 2017 v magazínu JAMA Surgery, měsíčním odborném lékařském časopise, mají lidé, kteří kouří těsně před operací, mnohem větší šanci na rozvoj infekce v místě chirurgického zákroku (v místě řezu) než nekuřáci. A další podobná studie zjistila, že lidé, kteří v den jejich operace kouřili, měli mnohem větší šanci na rozvoj infekce v místě chirurgického zákroku než nekuřáci. Kouření snižuje průtok krve v těle, což může také zvýšit pravděpodobnost pooperačních komplikací, jako je srdeční infarkt, šok, mrtvice a dokonce i smrt. Nekuřte, a pokud kouříte, zkuste přestat kouřit nejméně dva týdny před operací. Každá cigareta se počítá. Pokud nemůžete přestat kouřit dva týdny před operací, alespoň nekuřte den předtím a v den operace.

10. Popřemýšlejte o užívání doplňků stravy

Podstupující chirurgický zákrok vede pacienty k imunitní dysfunkci a vystavuje je vyššímu riziku infekce. Užívání doplňků výživy v týdnech před operací může pacientům pomoci nahromadit výživné látky, které potřebují. Na trhu najdete řadu doplňků pro výživu, které obsahují omega-3 mastné kyseliny získané z rybího oleje a aminokyselinu arginin, o níž výzkum naznačuje, že je pro podvyživeného pacienta velkým přínosem. Výzkum naznačuje, že omega-3 jsou prospěšné pro zmírnění zánětu během období zotavení a arginin je důležitý, protože zvyšuje imunitu a pomáhá podporovat metabolické procesy, které jsou důležité při regeneraci tkání.

11. Zvyšte svou fyzickou aktivitu

Lékaři obecně doporučují, aby všichni pacienti zvýšili úroveň fyzické aktivity týden před operací. Fyzická nečinnost po operaci může způsobit, že někteří pacienti budou náchylní k potenciálně smrtícím krevním sraženinám. V týdnu před operací je vhodné ujít každý den alespoň 30 minut chůze. Pokud máte oblíbenou formu cvičení, jako je plavání nebo tenis, pokračujte v obvyklém režimu (pokud to jde samozřejmě). Někdy si lidé myslí, že by se měli být spíše neaktivní, protože se chystají na operaci. Ale tak to není. Doporučujeme pacientům, kteří jsou aktivní, aby byli i nadále aktivní, a těm, kteří mají nízkou úroveň aktivity, aby ji mírně zvýšili. Udržování těla ve formě a zvyknutí si na fyzickou aktivitu vám může pomoci při regeneraci. O tomto si promluvte se svým lékařem. Záleží na jakou operaci jdete.

12. Pokud máte nadváhu, shoďte pár kilo

Pokud nemáte optimální hmotnost, ztráta pár kilo před operací zlepší možnosti – lékaři umožní mu pracovat rychleji a efektivněji. Záleží ale na druhu operace.

13. Dodržujte pokyny a doporučení svého lékaře

Před (a po) chirurgickém zákroku se řiďte pokyny svého lékaře ohledně výživy a toho, co byste měli jíst a dělat. Mohou existovat určitá omezení na základě vašeho zdravotního stavu nebo operace, kterou jste podstoupili. Například někdo, kdo prodělal operaci v oblasti břicha, může být po určitou dobu omezen co do příjmu tekutin, nebo někdo, kdo je diabetik, může mít zvláštní dietní omezení. Jakékoli obecné zdravotní tipy by neměly nahrazovat doporučení vašeho lékaře. Jeho doporučení je vždy svaté.

Sponzorováno

Máte nějaké svoje doporučení, které se vám před nebo po operaci vyplatilo dodržovat? Budeme rádi, pokud se o svoje poznatky podělíte v komentářích pod článkem.

Co si dále přečíst na téma operace?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva