Sponzorováno

Rehabilitace po operaci kýly 4.69/5 (42)

Rehabilitace po operaci kýlyOkamžitě po operaci kýly vás odvezou na pooperační pokoj, kde vám po několik hodin budou prostřednictvím infuze nitrožilně podávány léky proti bolesti a jiné tekutiny. Ve většině případů jsou pacienti schopni vrátit se po operaci rychle domů. Než vás z nemocnice pustí domů, zřejmě po vás budou chtít, abyste ukázali, že jste bez vážnějších problémů schopni jíst, pít a chodit.

Lékař vám také možná předepíše léky proti bolesti, které si budete moci vzít s sebou domů pro případ, že byste v místě operačního řezu měli nějaké bolesti. Operační řez samotný bude překryt obvazem nebo kožním lepidlem DERMABOND®. Doporučuje se, aby si pacienti zařídili, aby s nimi alespoň prvních pár dní zůstal někdo doma.

Než odejdete z nemocnice

Měli byste si zařídit předem:

 • Požádejte o telefonní číslo, na které budete moci zavolat v případě, že by se u vás vyskytly nějaké problémy.
 • Zjistěte si, jak si můžete domluvit kontrolní návštěvu u lékaře, na které lékař zkontroluje, jak se rána hojí.
 • Pokud je operační řez zakryt obvazem, zeptejte se lékaře nebo sestry, po jaké době smíte obvaz odstranit.

Pacientům po operaci kýly se obecně nedoporučuje po dobu 48 hodin od zákroku řídit motorová vozidla, protože v těle pacienta se stále ještě mohou vyskytovat zbytky přípravku použitého při anestezii. Při řízení by také mohlo dojít k namáhání pooperační rány – lékař vám proto může doporučit, abyste po operaci nějakou dobu neřídili. Pokud berete léky proti bolesti, možná také nebudete smět řídit nebo obsluhovat stroje. Pokud si nejste jisti, co smíte a nesmíte dělat, zeptejte se svého lékaře.

Sponzorováno

Během několika prvních dnů můžete v okolí rány zpozorovat opuchnutí a změnu barvy. Jedná se o běžný jev. Zcela normální také je, když je okolí rány pohmožděné, citlivé, nebo naopak necitlivé. Při koupání a sprchování dávejte pozor, aby se rána nenamočila. Dále je také důležité zabránit vzniku zácpy, při níž by mohlo dojít k namáhání operovaného místa. Obzvlášť obezřetný je třeba být v případě, že berete léky proti bolesti, protože tyto léky mohou někdy vyvolávat zácpu. Proti zácpě pomáhá jíst potraviny s vysokým obsahem vlákniny a pít velké množství tekutin, především vody a ovocných šťáv.

Po návratu domů

Po návratu domů se snažte postupně a nenásilně vracet ke svým běžným každodenním činnostem. Míra bolesti či nepříjemných pocitů, které budete pociťovat, závisí na místě vzniku kýly, typu operačního zákroku a na tom, jaký máte práh bolesti. Obecně platí, že během několika prvních hodin po operaci mívají pacienti potíže s chůzí a že jeden nebo dva dny jim může způsobovat problémy chůze do schodů. Po několika dnech byste měli být zase schopni řídit auto.

Podle typu vašeho zaměstnání může úplné zotavení po operaci trvat jeden až šest týdnů. Jak rychle se budete schopni vrátit do zaměstnání, závisí na typu vašeho zaměstnání. Pokud je vaše zaměstnání fyzicky velmi namáhavé nebo pokud při práci musíte zvedat těžká břemena, budete se možná moci ke své práci vrátit až po několika týdnech. Pokud oproti tomu pracujete v kanceláři, možná se budete ke své práci schopni vrátit již po třech dnech. Požádejte o radu svého lékaře a zeptejte se ho, kdy se budete moci vrátit do zaměstnání a pokračovat ve svých běžných denních činnostech.

Sponzorováno

Doporučuje se provádět lehčí tělesné cvičení, například procházky, neboť se při něm zlepšuje prokrvení tělesných orgánů a proces hojení je rychlejší. Pacienti by se však měli vyhnout námaze – například zvedání předmětů nebo namáhavému cvičení – po dobu šesti až osmi týdnů od operace. Především je nutné se vyvarovat zvedání jakýchkoli břemen, protože by mohlo dojít k porušení plastiky. Pokud se zvedání předmětů nemůžete zcela vyhnout, zvedejte pouze předměty přiměřené hmotnosti a při zvedání namáhejte nohy, nikoli záda. Obraťte se na svého lékaře a zeptejte se ho, kdy budete moci znovu zvedat těžká břemena, běhat nebo se věnovat namáhavému cvičení. Pacienti, kteří se věnují sportovním hrám, možná nebudou moci hrát několik týdnů, protože v případě nárazu při hře může dojít k protržení plastiky.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva