Jak si vybrat správnou lékárnu? 4.89/5 (9)

Sponzorováno

lekarny-jak-vybratLékáren je v České republice kolem 3 000. Na jednu lékárnu připadá v průměru asi 3 844 obyvatel. V minulosti byl jejich počet regulován podle počtu obyvatel, od devadesátých let to tak již není. Právě proto je lékárna v každém obchodním domě, několik lékáren máme kolem nemocnic, a jednu lékárnu vedle druhé v centrech větších měst. Některé jsou individuální, jiné síťové. Jak si v tom množství vybrat lékárnu s nejlepšími službami? V tomto článku nabízíme kritéria, podle kterých si můžete najít tu nejlepší lékárnu.

Co všechno mi má lékárník při výdeji léku říct?

Měl by vám sdělit toto minimální množství informací – jak léky užívat, při kterých nemocech / problémech se používá, seznámit vás s dávkováním, a napsat vám ho na balení. Dobrý lékárník vás upozorní například i na to, zda lék nesnižuje pozornost, a tedy zda můžete řídit, nebo zda je vhodné, aby ho používala žena užívala během těhotenství. Stejně vás může upozornit na nejčastěji se vyskytující nežádoucí účinky. Pravděpodobně vám řekne, jak lék skladovat. Často se totiž stává, že lék zapomeneme odložit do chladničky.

Je moje léčba v pořádku?

V každé lékárně by se mělo nacházet místo, na kterém budete mít vy a lékárník soukromí. I přes diskrétní zónu, je totiž prostor v lékárně veřejný, a je pochopitelné, že své zdravotní problémy nechcete „přetřásat“ na veřejnosti. Lékárníka můžete požádat i o konzultaci v soukromí. Pokud je lékárna personálně větší, mohou tak učinit hned. Pokud ne, mohou se s vámi dohodnout na termínu.

Co když hledám specifický sortiment?

Pokoušíte se sehnat nějaký doplněk stravy nebo zdravotnický sortiment? Lékárny si objednávají zboží od několika distributorů léků, a existuje tak šance, že se jim výživový doplněk (nebo jiný zdravotnický sortiment) podaří sehnat. Navíc, lékárník si od vás může vzít telefonní číslo, abyste se nemuseli v lékárně pravidelně na pracovníky „obracet“ naprázdno, pokud daný sortiment ještě nesehnali.

Sponzorováno

Co by měl lékárník udělat, pokud mám na receptu chybu?

Pokud si lékárník takové chybu všimne, měl by o ní uvědomit vás, nebo vašeho lékaře, který mu úpravy ve vašich lécích vysvětlí lépe.

Může mi lékař doporučit lékárnu?

Ne. Myslete na to, že ačkoliv jsou léky zboží specifické povahy, stále jde o zboží. To znamená, že jejich prodejem se tvoří zisk. Jakékoliv doporučení tedy směřuje nejprve k tomu, aby měla dotyčná lékárna vyšší obrat.

Poradí s dávkováním

Také neberte otázku „Znáte dávkování?“ jako zkoušku, při které musíte odpovědět „Ano“. Samozřejmě, pokud užíváte lék dlouhodobě, dobře ho znáte, a pokud nemáte žádné problémy, takové informace již pravděpodobně nepotřebujete. Pokud si však nejste jistý, nespoléhejte na to, že všechny vaše otázky budou zodpovězeny v příbalovém letáku (nebo na internetu). Nechte si poradit v lékárně.

Jaké výhody získáte, když budete navštěvovat jednu lékárnu?

Stejně jak jsme zvyklí všichni chodit k jednomu obecnému lékaři (nebo specialistovi), je velmi výhodné, přednostně navštěvovat jednu lékárnu.

Má to hned několik výhod:

 • lékárníka znáte, poskytnutá služba bude pro vás osobnější.
 • lékárník zná vás, a tak ví, které léky má objednat, abyste na ně nemuseli čekat,
 • vybudujete si s lékárníkem vztah, založený na vzájemné důvěře;
 • s větší pravděpodobností využijete speciální služby lékárny, jako měření cholesterolu, nebo konzultace vaší léčby.

Závěrem

Lékárna, ve které vás obslouží rychle a bez požadovaných informací, nebo kde lékárníka příliš zajímá, zda chcete platit kartou, nebo v hotovosti, není dobrá lékárna. Lékárnu, ve které vám kladou otázky, týkající se vaší léčby, a kde se vám snaží vyjít vstříc při vašich individuálních požadavcích, byste měli navštěvovat přednostně. Pokud najdete takzvanou „rodinnou lékárnu“, s osobním přístupem, držte se jí. Důležitá není kvantita, ale kvalita poskytnuté služby.

Neměli byste si vybírat lékárnu ani podle počtu slev a toho, zda vám dali zákaznickou kartu. Vy totiž nejste zákazník, ale pacient! To mějte vždy na paměti!

TIP: Mrkněte na naši Mapu lékáren v ČR

VIDEO: O lékárnách

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva