Vojtova metoda – řešení pohybových poruch u dětí i dospělých 4.9/5 (21)

Sponzorováno

Vojtova metodaTento systém jistě nebude neznámý pro mnohé rodiče malých dětí. Právě u nich je často využíván v situacích, kdy je třeba dítěti zafixovat správné pohybové návyky. Pomocí Vojtovy metody se dají odstranit či zmírnit poruchy v pohybovém vývoji a aktivovat nepoužívané svaly. Cvičení však nemá za cíl „pouze“ dovést dítě např. k dobře prováděné chůzi, ale podpoří též udržení rovnováhy, kvalitní úchop ruky, zlepšuje výslovnost a podporuje včasný rozvoj řeči. Je však s úspěchem využíváno i u dospělých.

Z čeho vychází Vojtova metoda?

Základním principem cvičení je aktivace pohybových vzorců pomocí tlaku či protažením určitých svalových partií. Je nazváno dle neurologa MUDr. Václava Vojty, můžete slyšet též odborné označení metoda reflexní lokomoce. Doktor Vojta se léta soustředil na práci s dětmi s dětskou mozkovou obrnou a objevil právě reflexní lokomoci, tedy pohyb vpřed aktivovaný z polohy na břiše, na zádech či na boku.

Kdy se používá?

Terapie v oblasti vad pohybového ústrojí liší se dle užití u dospělých či dětí. Původně bylo cvičení určeno pouze dětem, avšak s postupujícími důkazy o jeho efektivnosti se začalo i s dalším využíváním mezi dospělými pacienty.

U dětí bývá metoda využívána např. při:

V dospělosti je možné aplikovat Vojtovu metodu při:

 • cévní mozkové příhodě
 • obrně
 • skolióze a kyfóze
 • bolestech hlavy z důvodu namáhání krční páteře
 • roztroušené skleróze
 • stavech po úrazech míchy

Kontraindikací v jejím užití jsou akutní horečnatá onemocnění, zánětlivé procesy v těle, průjmová onemocnění, stavy těsně po očkování u dětí, osteoporóza, srdeční či svalová onemocnění a těhotenství pacientky.

Sponzorováno

Jak Vojtova metoda probíhá?

Pokud se u dítěte v jeho vývoji vyskytne nějaká nesrovnalost, obvykle ji rodiče nejprve konzultují s dětským lékařem. Může se stát, že dítě dlouho nezvedá hlavičku v pozici na bříšku, je nestabilní v opírání se o lokty, chodí po špičkách atd. Lékař posoudí, zda se opravdu v daném věku dítěte jedná o problém, a pokud ano, doporučí rodičům provedení neurologického vyšetření dítěte. Dle těchto výsledků je následně volen další postup. V případě nutnosti osvojit si Vojtovu metodu a pravidelně s dítětem cvičit, jsou rodiče v tomto ohledu instruováni fyzioterapeutem. Ten rodiče postupně naučí, jaké cviky s dítětem provádět, jak dítě motivovat k tomu, aby se u něj rozvinuly správné pohybové vzorce. Velmi důležitá je důslednost rodičů, kteří pak cviky s dítětem provádí doma – ideálně čtyřikrát denně. Veškeré cviky obvykle nezaberou více než dvacet minut.

Vojtova metoda a psychika dětí

Bohužel u většiny dětí je se cvičením spojen i pláč. Nemají rády, že jsou dávány do pozic, které si spontánně nezvolily. Velmi často diskutovaným tématem je možné zanechání stop po cvičení Vojtovy metody na psychice miminek. Bývají zmiňovány obtíže se spaním, noční můry dětí či zvýšená nervozita v době, kdy se začalo s cvičením, které dítěti není příjemné, a snaží se mu bránit. Zde je nutné zařídit se dle vážnosti toho, proč byla doporučena Vojtova metoda, a zřejmě i dle pocitu rodičů. Jen stěží lze matku přinutit, aby s dítětem prováděla něco, o čem si myslí, že mu víc ubližuje, než prospívá. Na druhou stranu, pokud rodiče budou ke cvičení přistupovat s lehkostí, pozitivním myšlením a pro dítě z toho udělají jen jakousi pravidelnou formu společného trávení času, může se podařit mnoho z dětského odporu ke cvičení překonat.

Pokud je Vojtova metoda využívána u dospělých, je hlavním záměrem udržení pohybových funkcí a zmenšení obtíží způsobených nemocí. Při cvičení je taktéž nezbytná asistence další osoby, která je vyškolena fyzioterapeutem v tom, jak jednotlivé cviky provádět.

Kde se o Vojtově metodě můžete dočíst další informace?

VIDEO: Rehabilitace u dětí – Je Vojtova metoda jediné řešení?

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  2 Komentářů u článku “Vojtova metoda – řešení pohybových poruch u dětí i dospělých”

  1. Karla napsal:

   Narazila jsem na tvrzení, že Vojtova metoda se u dětí s poruchami autistického spektra nepoužívá. Pokud je to pravda, proč? Děkuji za odpověď.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva