Sponzorováno

Totální endoprotéza kyčelního kloubu – rehabilitace 4.92/5 (13)

Totální endoprotéza kyčelního kloubu - rehabilitacePři destrukci kyčelního kloubu (z jakékoliv příčiny) se indikuje implantace totální endoprotézy (TEP). Při implantaci TEP kyčelního kloubu se nahrazují oba dva kloubní komponenty – hlavice i acetabulum (jamka).

Indikace totální endoprotézy kyčelního kloubu

 • coxartróza,
 • fraktury krčku fem.,
 • další úrazy (automobil. nehody,..),
 • revmatická onemocnění,
 • nádory,

Kontraindikace totální endoprotézy kyčelního kloubu

 • lokální – infekce, vředy, lymfedém
 • celkové – kardiopulmonální dekompenzace, sepse, stavy po mrtvičce, terminální stadium rakoviny

Předoperační rehabilitace

Cílem předoperační rehabilitační léčby u pacientů před plánovaným operačním výkonem implantace TEP je dosáhnutí zlepšení celkového stavu pacienta, odborná instruktáž a nácvik správných pohybových stereotypů, které jsou nevyhnutelné v pooperačním období. Zahrnuje léčebnou tělesnou výchovu (LTV) a fyzikální terapii (FT).

LTV: uvolnění zkrácených svalů, nácvik správného zanožení a nácvik správného stereotypu chůze o berlích, zlepšení rozsahu kloubní pohyblivosti, cévní a dechová gymnastika, psychoterapie, instruktáž pacienta o životním stylu s TEP a nácvik sebeobsluhy (použití WC, jízda v autě,…). U obézních pacientů redukce hmotnosti – snížení hmotnosti o 1 kg znamená snížení tlaku na KYK při chůzi o 3 kg!!

FT: elektroterapie- využíváme analgetický, antiedematický a antiflogistický účinek magnetoterapie, galvanoterapii, nízkofr. proudů TENS, DD proudy, SF proudy. Využíváme též pozitivní termoterapii, hydroterapii, fototerapii (biolampa, solux,..)

Pooperační rehabilitace

Volíme individuální přístup, který odpovídá fyzickému a psychickému stavu pacienta.

24-48 hod. – LTV na lůžku: polohování operované kyčle v derotační botičce, dechová a cévní gymnastika, aktivace stehenních a hýžďových svalů, kondiční cvičení neoperované dolní končetiny.
3. den – přidáváme aktivní asistované cvičení operované kyčle. Na zvýšení rozsahu pohybu používáme protahovací techniky. Na zvýšení tonizace čtyřhlavého stehenního svalu a hýžďových svalů využíváme i cvičení proti odporu a gravitaci.

Sponzorováno

Začínáme s nácvikem sedu na vysoké posteli: pacient si nejprve pokrčí koleno na zdravé noze, uchopí hrazdu a posune se na okraj postele, operovaná noha přitom zůstává v unožení a s propnutým kolenem, pomalu se otočí, pustí hrazdu a rukama se opře o postel, sedí v polosedu.

4.-5. den – začínáme s nácvikem správného stereotypu chůze. Pokračujeme v aktivním cvičení operované kyčle (OKYK) do pokrčení a unožení v leže na zádech. Ve snaze o pokrčení v kyčli pacient často aktivuje zádové svaly namísto ohybačů kyčle a kolena, převažuje tak zvedání pánve před ohybem v kyčli, proto pacientům doporučujeme, aby se soustředili na ohybače kolen, které a brzdí zvedání pánve. Nacvičujeme přetáčení na břicho přes zdravou stranu s polštářkem mezi koleny.

6.-7. den – přidáváme cvičení v leže na zdravém boku a na břiše- zejména nácvik zanožení a unožení, na břiše aktivujeme hýžďové svaly, (propínání kolen opřením o špičky), protažení ohybačů kyčle. Podle stavu pacienta chůze po chodbě a schodech, na WC- instruktáž!!

Až do propuštění pacienta cvičení z předchozích dnů, zvyšování náročnosti, rozsahu pohybu v OKYK. Po vyjmutí stehů péče o jizvu, měkké techniky, lymfodrenáž v případě otoku.

Instruktáž pacienta

Poučit o zakázaných pohybech v OKYK: přinožování přes střední čáru, rotace, ohyb nad 90st. (tj. zákaz posazení do hlubokého křesla a předklonu), spát na vyšší posteli, pozor na možnost luxace ve spánku!- polštářek mezi koleny, nízký polštář pod hlavou. Pacienta naučit oblékání nohavic a ponožek s pomůckami.

Následná rehabilitace

 • další zlepšení rozsahu pohybu v daném kloubu s cílem stabilizace endoprotézy
 • posilování oslabených svalů a protahování zkrácených
 • zlepšení rytmu a jistoty chůze s berlemi po rovině i nerovném terénu, chůze po schodech
 • postupné zvyšování zátěže na operovanou končetinu podle indikace operatéra
 • dosažení samostatnosti v běžných denních aktivitách
 • péče o jizvu

Máte s totální endoprotézou kyčelního kloubu nějaké zkušenosti? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

VIDEO: Průvodce pro pacienty s totální endoprotézou kyčelního a kolenního kloubu

VIDEO: Nejlepší cviky po výměně kyčelního kloubu (anglicky)

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva