Sponzorováno

Sezení s nohou přes nohu a zdraví – je to nějak nebezpečné? 4.8/5 (10)

Proč často nesedět s nohou přes nohu?

Proč často nesedět s nohou přes nohu?

Pravděpodobně jste slyšeli, že sezení se překříženýma nohama může být zdraví škodlivé. Ale je to zvyk, který má většina lidí, a je těžké se ho zbavit, ať už pracujete u svého stolu, stolujete v restauraci, sedíte na kafíčku v kavárně nebo jen čekáte v čekárně.

Navíc v dnešní moderní době obecně mnohem více sedíme, méně lidí pracuje v práci fyzicky a volí se často sedavé zaměstnání. Někteří lidé sedí až 8-10 hodin denně (nebo více!).

Mnoho žen také pravděpodobně slyšelo své učitele nebo babičky nadávat jim za to, že sedí se zkříženýma nohama – toto pravidlo etikety mohlo pocházet z potenciálních negativních vedlejších účinků na zdraví.

Mnoho pacientů je zmatených a ptá se svých lékařů a fyzioterapeutů, zda je to všechno pravda.

Proto jsme zde sestavili kompletního průvodce, který odpovídá na otázku, zda je překřížení nohou špatné pro vás a vaše zdraví.

Důvody, proč není dobré sedět s nohou přes nohu

1. Bolest v krku a zádech

Jeden z možných negativních vedlejších účinků sezení se zkříženýma nohama může mnohé překvapit. Ať už je to pro vás překvapivá informace nebo ne, bolest krku a zad je skutečným nebezpečím pro ty, kteří milují tento posed.

Důvodem je, že když překřížíme nohy, dochází k tlaku a stlačení na naše koleno, klouby nohou a nervy.

Dlouhé sezení s jednou nohou přes druhou znamená, že vaše boky jsou nerovnoměrně zatíženy a vaše pánevní kost se otáčí a vytváří nerovnováhu v pánvi a tlak na páteř. Když k tomu dojde, může dojít k tlaku na spodní, střední části zad a na krk.

Přirozeně, pokud je to vaše milovaná poloha, to, co začíná jako krátkodobá bolest, se může vyvinout v dlouhodobý problém, čím déle budete čekat na změnu svých návyků.

2. Je to špatné pro vaše kolena

Sedíme mnohem déle, než pro jakou dobu sezení je naše tělo navrženo. Přidejte k tomu sezení v různých nesprávných polohách včetně překřížení jedné nohy přes druhou a přetížíme vazy a svaly kolem kolen. To pak vede ke zvýšenému tlaku na kolenní klouby a potenciálnímu otoku a bolesti.

Takže když se někdo zeptá, zda je překřížení nohou špatné pro kolena, krátká odpověď je ano, zejména dlouhodobé sezení s nohou přes nohu. Abyste tomu zabránili, je důležité pravidelně protahovat nohy a dopřát kolenům odpočinek.

3. Může způsobit bolest kyčle

Sezení s jednou nohou přes druhou by také mohlo zvýšit zátěž kyčelního kloubu, protože tento kloub se nemůže uvolnit. Z dlouhodobého hlediska může tato poloha při sezení způsobit bolest kyčle.

Překřížení nohou nebo naklonění na jednu stranu, když sedíte, může vyvinout větší tlak na jeden nebo oba boky. Přidejte nesprávné sezení po dobu 40-50 hodin týdně po dobu měsíců nebo let a s největší pravděpodobností máte také sníženou sílu v kyčlích, což vede k nepohodlí, napětí a bolesti.

Protažení boků a odstranění zvyku sedět se zkříženýma nohama jsou prvními kroky, jak tomu zabránit.

4. Překřížení jedné nohy přes druhou není dobré pro váš krevní oběh

Pravděpodobně jste zažili, že vám po delším sezení se zkříženýma nohama znecitlivěly nohy. A i když v3e odezní poměrně brzy, dlouhodobé účinky mohou být vážné.

Sponzorováno

Když sedíte s jednou nohou přes druhou, vyvíjíte tlak na vaše žíly, které pumpují a vracejí krev do srdce. Jakmile zkřížíte nohy, vytvoříte větší tlak, který brání průtoku krve a nakonec může vést k zánětu žil a poškození nohou.

Je to škodlivé pro vaše zdraví jak obecně, tak kosmeticky. Můžete být vystaveni většímu riziku krevní sraženiny, vyššího krevního tlaku a křečových žil.

Více než 40 milionů lidí v Evropě trpí křečovými žilami a prevalence křečových žil je vyšší u žen (55 %) než u mužů (45 %).

Vzhledem k tomu, že rizika jsou poměrně vysoká, rozhodně stojí za to pokusit se tohoto zvyku zbavit.

5. Může to negativně ovlivnit vaše držení těla

Naše pozice při sezení výrazně ovlivňují naše zdraví, pohyb našeho těla a celkové držení těla.

Vzhledem k tomu, že sezení s nohama překříženýma v kolenou vyvíjí tlak a tlak na kolena, klouby nohou, udržuje kyčle nerovnoměrně zatížené a dlouhodobě rotuje i pánev, mění se tvar našeho těla a celkové držení těla.

Existují také další negativní vedlejší účinky. Kyčelní klouby se zablokují, vnitřní svaly nohou se zkrátí a kolena zapadnou. Když přehodíme nohu přes nohu, vychýlíme také pánev z rovnováhy.

A konečně, lidé buď drží horní část těla příliš ztuhle, nebo se zkroutí, když sedí se zkříženýma nohama, což také dlouhodobě mění držení těla.

6. Může to negativně ovlivnit vaše nervy

A konečně, sezení s jednou nohou přes druhou vytváří potenciální poškození peroneálního nervu těsně za kolenním kloubem. Tento nerv je součástí sedacího nervu a při sevření může způsobit velkou bolest.

Jakýkoli tlak na tento nerv, jako je zkřížení nohou, může způsobit necitlivost a brnění a může skutečně poškodit nerv. Toto poškození může mít za následek dlouhodobou necitlivost nohou.

Jak se zbavit zvyku křížit nohy?

Zbavit se zvyku sedět se zkříženýma nohama není snadné. Většina lidí to dělá bez přemýšlení a sedí tak už roky.

Proto byste se měli snažit cvičit všímavost, kdykoli sedíte. Pokud si všimnete, že sedíte ve špatném držení těla, proveďte změny překřížením nohou v kotnících s chodidly na podlaze. Takto je vaše pánev a celá páteř v neutrální poloze. V tomto sedu také není žádné negativní napětí na vazy, klouby a ploténky.

Další věc, kterou je třeba mít na paměti, je udržovat váhu mírně před sedacími kostmi. Obě chodidla by měla ležet celou plochou na podlaze s koleny a kyčlemi co nejblíže 90 stupňům.

Závěrečné myšlenky

Abyste si připomněli, že se máte ohledně držení těla kontrolovat, snažte se dělat přestávky v sedě, jděte se projít po místnosti a protáhněte si nohy.

Sponzorováno

A také si pořiďte ergonomickou židli, která podepře vaše spodní záda.

A dále si o sezení přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva