Sponzorováno

Na vlastní kůži: operace předního křížového vazu v koleni a následná rehabilitace 4.57/5 (37)

operace předního křížového vazu v koleni a následná rehabilitace

Léčba je velice individuální

Délka léčení po plastice zkříženého vazu je velmi individuální. Sledoval jsem např. průběh léčení resp. plastiky vazu u Jiřího Dopity (operován v nedalekém Rožnově) a ten byl po 7 týdnech na ledě. Na druhé straně z mých pacientů si pamatuji, že byl propuštěn a po 7 měsících má stále bolesti a přes dobrý klinický výsledek je nespokojen. Takový samozřejmě nemá motivaci být v pořádku – tím totiž skončí ochranná lhůta a je bez práce. Takže i takové faktory jako motivace jsou nesmírně důležité.

Pooperační průběh

První den

V 8:30 odjezd na operaci. V 11:00 první vědomé probuzení po narkóze, ale jen na pár vteřin. Noha je jak dřevěná a nemohu s ní vůbec pohnout. Prsty však fungují, takže nervy porušeny nebyly. Následující noc jsem probděl, protože nic proti bolesti jsem nedostal. Bud úmyslně nebo jsem vše odmítl, ale to si neuvědomuji. Jinak je rozhodně lepší injekce, protože oproti prášku lépe zabírá. Ale odbylo 5:30 a hurá.

2. den

To už jsem o injekci proti bolesti požádal a vyplatilo se. Nohou sice zatím nepohybuji, ale je to lepší. Snažím se ji pokrčovat a propínat, jak mi to paní rehabilitační radila. Jde to ale ztuha. Ráno nohu stále ještě nanazdvihnu. Po poledni přišla opět rehabilitační a poprvé jsem za její pomocí vstal z postele. Po pokoji jsme udělali pár kroků (bez nášlapu ovšem) a pak opět zpátky. Nohu jsem na zem pokládal jen její vahou. Redon (plastiková lahev s hadičkou vyvedenou z kolena) se plní, ale pomalu. Budu tedy muset kolenní tekutinu pumpovat co to dá. V posteli cvičím čím dál více – ohýbání a propínání. Koleno bolí, ale nevím přesně co. Buď stehy nebo část z místa, kde mi brali štěp. Navečer jsem si požádal o injekci proti bolestem a prášek na spaní. Výborná volba. Spal jsem až do rána.

3. den

Očekává se velká vizita. Vše se gruntuje a postele se převlékají komplet. Stále cvičím, ale stále to bolí. Redon se přestal plnit. Čekám tedy na Dr. Kopečného, až mi tu hadičku (dren) z kolena vyndá a propustí mne následující den domu. Nakonec přišel pozdě odpoledne a když zjistil, že ještě přeci jenom vytéká, tak rozhodl o denním odkladu. Jinak by mi prý musel dělat punkce a tu tekutinu vysát injekcí. To jsem nechtěl, takže raději zůstávám a cvičím. Po chodbě chodím bez problémů, ale nohu stále nezatěžuji. Redon se teď plní (350 ml) a sestra mi jej mění za prázdný. Na noc opět injekci proti bolesti a prášek na spaní. Koleno sice tolik nebolí, ale co kdyby.

4. den

Dnes mi mají vyndat hadičku z kolena, ale nevím kdy. Kroužím na chodbě jedno kolo za druhým, cvičím a redon se stále ještě plní. Sloužící doktor má nějaké případy na sále, takže vizita bude až někdy později. V 15 hodin přišla na návštěvu přítelkyně a hned bylo veseleji. Stále ještě mám ten redon a už se naplnil do 150 ml. Dohromady tedy 0,5 litru. Jako jedno točený. Dobrý. Navečer, kdy už kroužím poslední kolečka na chodbě, přichází doktor Smetana na vizitu. Říká, abych se pořádně nadechl a že vyndá tu hadičku. Takže očekávám nějakou bolest, ale nic naštěstí nepřišlo. Absolutně bezbolestné. Na noc si beru jenom prášek na spaní, protože koleno je na pocit jako to zdravé.

5. den

Vizita hned ráno a rada od doktora:"Nenašlapovat. Jen vlastní vahou." Určitě by koleno nějaké to zatížení sneslo, ale neriskuji to. Stále cvičím ohýbání a protahování (to v posteli) a pak chůzi. Mám dojem, že nějaký ten kilometr jsem už ušel. Nyní nohu plně propnu a ohnu ji do 100°. Dnes je k obědu knedlíčková polévka a kuře na paprice s houskovými knedlíky. Velice dobré a vůbec nejlepší strava za dobu mého pobytu zde.

Sponzorováno

6. den

Ještě ráno před vizitou jsem šel na převaz. No a bezvadná podívaná. Koleno sice trochu naplněné, ale ty stehy a jizvy jsou pěkné. Doma je ještě spočítám, ale je jich 5 od 1 do 3 stehu. Doopravdy paráda. Doktor Kopečný mi pak udělal punkci a vyčerpal snad už všechno. "Stále ještě bez nášlapu, jenom pokládání na zem vlastní vahou" – tak zněl pokyn doktora.

2. týden po operaci

Byl jsem na kontrole u doktora Kopečného. Udělal opět mi punkci, protože koleno bylo mírně naplněné a sestřička mi vyndala stehy. Cítím se mnohem lépe. Vypůjčenou ortézu jsem vrátil a používám vlastní (Legend od DonJoy). Na příští kontrolu jdu za měsíc a do té doby musím chodit bez plného nášlapu s možností zatížení do 20 kg (ale to je maximum, které doktor povolil). Také jsem zaplatil za šroubky (bio-šroubky, které se za čas vstřebají).

3. týden po operaci

Koleno je dobré, ale stále svědí. Nyní jej ohnu asi na 120° a plně propnu. Minulý víkend jsem se byl podívat na zápas mého futsalového týmu v Karlových Varech. Už se nemůžu dočkat podzimu, kdy snad budu plně připraven.

6. týden po operaci

V sobotu odpoledne, přesně v polovině šestého týdne, jsem poprvé odložil berle. Kontrolu mám sice až v pondělí, ale už jsem to nemohl vydržet. Nejdříve jsem pouze stál a držel rovnováhu, pak jsem už začal mírně chodit. Následující den už to bylo velice dobré a chození po rovné podlaze mi nedělalo žádné problémy. Celé dopoledne jsem chodil a hýbal s kolenem. Odpoledne jsme jeli do Všenor do fit centra. Zkusil jsem squash a šlo to. Sice jsem neběhal na kraťasy, ale jinak to bylo perfektní. Po dvou měsících aby taky ne, že? Potom trochu šlapání na kole, sauna a whirlpool. Večer ještě bowling. Dosti nabitý den ihned po odložení berlí, ale koleno drží. Zatím jej však ještě jinak, než vlastí vahou, neposiluji, a běhat začnu az tak za měsíc. Vše dělám samozřejmě s ortézou. Dnes v pondělí jdu na kontrolu, takže uvidím co na to řekne doktor.

Doktor Kopečný byl spokojen. Koleno bylo trochu naplněné, ale punkci už nedělal. Dostal jsem pár rad ohledně rehabilitace. Posilovat stehenní svaly – kvadriceps a hamstring. To vše na posilovacích strojích. Vynechat dřepy s činkou a jiné press-sedy. Také prý nosit ortézu v pozdním odpoledne, kdy jsou ještě stehenní svaly slabé, protože pak by se všechna síla přenášela na koleno. Vaz je prý po dobu jednoho roku pružný a hrozilo by jeho vytahání. Pak už bude pevný a vše dobré. Dále mám jezdit hodně na kole. To se dost hodí, protože jedu v červnu na Korsiku a tohle bude takový trénink. Další kontrolu mám za 2 měsíce.

8. týden po operaci

Začal jsem pravidelně hrát squash a byl jsem na badmintonu. Stále chodím do posilovny a cvičím. Pomalu se svaly začínají vracet na původní velikost, ale potrvá to ještě dlouho. Po schodech už nekulhám a noha mne udrží. Také jsem zkoušel vyběhnout po jednom schodě a jde to. Po více ale ne. Koleno je perfektní a už se těším na léto, kdy začnu s fotbálkem. Prozatím si jej ale odpustím. Jinak připravuji informace o tapingu kolena, ale později i jiných částí těla. Snad bude trochu času.

5. měsíc po operaci

Koleno drží a já jsem spokojen. Hraji beach volejbal, squash a jezdím na kole. Vše bez problémů. Ortézu používám pouze na squash a použiji ji v červenci, kdy bude turnaj ve fotbale 5+1. Už se nemohu dočkat. Na ostatní aktivity koleno pouze jednoduše tejpuji a nebo nepoužívám vůbec nic. Před 3 týdny jsem byl u doktora Barny v Motole a ten mi vysvětlil, proč stehenní sval pořád nenabírá na objemu, poradil mi cviky, které by tomu měly pomoci. V zásadě jde o protahování v překážkovém sedu, přitahování špičky a propínání lýtka výstupem na špičku. Ten poslední cvik se dělá na hraně schodu či podobném výstupku. Už nyní pozoruji zlepšení.

Sponzorováno

TIP: Rehabilitace po náhradě předního zkříženého vazu

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva