Sponzorováno

Výživa před operací – co jíst? 4.88/5 (8)

Výživa před operací - co jíst?Pokud vás nebo vašeho blízkého čeká operace, je třeba se připravit i po stránce výživy. Před operací není vhodný čas začít s redukční dietou, a to ani v případě, že se operace týká pohybového ústrojí. Hubnutím tělo ztrácí tělesné bílkoviny a to by mohlo ohrozit průběh a výsledky operace a hlavně pooperační rekonvalescenci. Závažná podvýživa může být důvodem na odložení operace!

Je tedy velmi důležité, aby v bezprostředně v tomto období byla výživa kvalitní. To znamená se zvýšeným množstvím energie, bílkovin a vitamínů. Tím usnadníte rychlejší a bezproblémové hojení operační rány.
Obecně lze říci, že čím složitější výkon se připravuje, tím větší pozornost musí být věnována skladbě jídelníčku. Nevhodná nutriční péče je přímou příčinou pooperačních komplikací. Její následky jsou schovány za termíny jako metabolický rozvrat, infekční pooperační komplikace, rozpad ran apod. Mnohým těmto komplikacím lze vyváženou stravou obsahující správné množství energie a živin předejít.

Co jíst před operací?

Strava má být pestrá, lehce stravitelná, lákavá vzhledem, vůní i chutí. Dbejme na dostatek plnohodnotných, to znamená živočišných bílkovin (netučné bílé maso, ryby, mléčné polotučné výrobky, pokrmy s vejci – vaječný bílek obsahuje kvalitní bílkovinu).

Samozřejmou součástí by měla být syrová i šetrně tepelně upravená zelenina, ovoce, kvalitní tuky (oleje s obsahem nenasycených mastných kyselin), oříšky a semena, vhodné obiloviny. Příliš mastné, smažené, překořeněné a přeslazené jídla vhodná nejsou. Měli bychom také omezit konzumaci alkoholu a „nepřehánět“ to s kávou.

Čím dříve před operací s touto vhodnou stravou začneme, tím lépe pro průběh operace i průběh pooperační rekonvalescence.

A co když pacient trpí nechutenstvím nebo jí jen velmi málo?

Ke slovu přicházejí přípravky tekuté výživy. Nutridrinky účinně doplní stravu nemocného, ​​v případě potřeby ji mohou zcela nahradit. V malém objemu obsahují všechny důležité živiny v optimálním poměru a jsou dostupné v mnoha chuťových variantách. Nezatěžují organismus, jsou snadno vstřebatelné.

Sponzorováno

Jednou z dalších výhod je možnost vybrat si takový druh Nutridrinku, který je pro danou situaci nejvhodnější. Některé Nutridrinky obsahují vlákninu (Multi Fibre) nebo jsou ideální pro diabetiky (Diasip). Nutridrinky se pomalu popíjejí mezi jídly. Pro zpestření, ozvláštnění, je možné Nutridrinky podávat vychlazené (v létě s kouskem ledu) či naopak ohřáté (čokoládový, karamelový), jiné můžeme použít na obohacení připravovaného jídla (Nutridrink neutral zkvalitní hotovou omáčku).

Nutridrinky bychom neměli zahřívat více než na 50 °C! Taková příprava zvýší šanci na snadnější zvládnutí operace a rekonvalescence.

A co těsně před operací?

Nejezte a nepijte 6 – 8 hodin před operací (prevence zvracení a vdechnutí zvratků), den před operací jezte jen lehce stravitelná jídla. Alespoň 6 hodin před operací nekuřte, den před narkózou nepijte alkoholické nápoje.

Vhodné je také 7 – 10 dní před zákrokem zařadit do skladby stravy přípravky, které k tomuto účelu používá dnešní medicína – přípravky enterální klinické výživy. Jde o vyváženou tekutou stravu uzpůsobenou k popíjení – sipping výživa, kde je přesně definovaný obsah nutričních složek. Tyto přípravky se dodávají do lékáren v různých příchutích. Mohou se podávat po jídle nebo mezi jídly a lze jimi doplnit stravu o všechny důležité součásti: energii, bílkoviny, cukry, tuky, vitamíny, minerální látky a stopové prvky v potřebném množství. Navíc přípravky enterální klinické výživy lze také využít při přípravě denních jídel.

Dobře vedená nutriční podpora před operací a po ní prokazatelně:

 • Snižuje četnost komplikací
 • Zlepšuje hojení ran
 • Snižuje riziko vzniku proleženin
 • Zkracuje dobu pobytu v nemocnici
 • Urychluje rekonvalescenci
 • Snižuje úmrtnost

Co si ještě přečíst?

VIDEO: Výživa před a po onkologické operaci s MUDr. Milana Šachlovou

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva