Rehabilitace po operaci srdce a problémech se srdcem (kardiovaskulární rehabilitace) – jak na ni? 4.5/5 (12)

Sponzorováno

  • Rehabilitace po operaci srdce je vlastně program, který je veden pod lékařským dohledem a zahrnuje cvičení, podporu, poradenství a vzdělávání. Je určený ke zlepšení vašeho kardiovaskulárního zdraví, pokud jste prodělali srdeční infarkt, srdeční selhání, angioplastiku nebo operaci srdce.
  • Tento komplexní program vám pomůže zotavit se z infarktu nebo jiného srdečního problému. Nabízí mnoho výhod, které mohou zlepšit vaše zdraví a kvalitu života.
  • Kardiorehabilitace už nezmění vaši minulost, ale může vám pomoci zlepšit budoucnost vašeho srdce.
  • Obecně má kardiorehabilitace 3 stejně důležité části: Cvičení, výchova k životu zdravému pro srdce, poradenství pro snížení stresu.

Srdeční (kardiovaskulární) rehabilitace pomáhá lidem, kteří prodělali infarkt nebo jiný srdeční problém

Srdeční (kardiovaskulární) rehabilitace pomáhá lidem, kteří prodělali infarkt nebo jiný srdeční problém

Co si představit pod pojmem rehabilitace u problémů se srdcem?

Kardiovaskulární rehabilitace je komplexní terapie kombinující předepsaný cvičební trénink, úpravu srdečních rizikových faktorů, vzdělávání v oblasti zdraví srdce, dietní a výživové poradenství a psychosociální podporu, která vám pomůže zotavit se, vybudovat sebedůvěru a posílit sebe sama po operaci nebo i jiném lékařském zákroku či po léčbě srdečního problému, jako je třeba srdeční infarkt.

Různí odborníci, jako jsou lékaři, zdravotní sestry, kliničtí fyziologové, poradci a dietologové, nabízejí své odborné znalosti, zkušenosti a rady během vašeho personalizovaného programu kardiovaskulární rehabilitace – tato rehabilitace obvykle trvá nejméně tři měsíce. Kardiovaskulární rehabilitace vám může pomoci bez ohledu na váš věk, pohlaví nebo na to, zda byl váš srdeční problém menší nebo větší.

Tři fáze kardiovaskulární (srdeční) rehabilitace

Tato rehabilitace začíná ještě dříve, než vás propustí z nemocnice, a měla by pokračovat dlouhodobě. Obecně se dají definovat tyto 3 fáze:

  • Fáze 1: Rehabilitace ještě při hospitalizaci (ta začíná, ještě když jste pacient v nemocnici).
  • Fáze 2: Ambulantní (chodíte na schůzky s lékařem a odborníky a poté jdete domů).
  • Fáze 3: Provozujete ji sami (cvičení provádíte sami a na vlastní náklady – poté, co vás někdo zaučil).

Kdo potřebuje kardiovaskulární (srdeční) rehabilitaci

Tato rehabilitace je hodně důležitá pro lidi, kteří měli nějaký problém se srdcem, jako například:

Proč se provádí kardiovaskulární rehabilitace?

Srdeční (kardiovaskulární) rehabilitace pomáhá lidem, kteří prodělali infarkt nebo jiný srdeční problém, zotavit se tím, že se jim nastíní individuální plán pro bezpečné zlepšení fyzického zdraví + ukáže se jim zvládání dalších rizikových faktorů.

Srdeční infarkt nebo jiný srdeční problém může být také děsivý a pacient se může cítit depresivně. Kardiorehabilitace zdůrazňuje význam psychického zdraví a kvality života. Poskytuje holistickou podporu pro každou část rehabilitace, takže na dosažení svých cílů není pacient sám.

Tato rehabilitace může pomoci předejít druhému infarktu (či jinému srdečnímu problému) a může snížit riziko úmrtí během jednoho až tří let po účasti v programu.

Kde se provádí tato rehabilitace?

Počáteční fáze této rehabilitace proběhne během vašeho pobytu v nemocnici. Většině lidí váš lékař doporučí, abyste krátce po opuštění nemocnice zahájili srdeční rehabilitaci v ambulantním zařízení. Kromě nemocnic nabízejí programy srdeční rehabilitace i rehabilitační centra. Srdeční rehabilitaci můžete také provádět doma, ale ověřte si u své pojišťovny, zda ji kryje.

Jak kardiovaskulární rehabilitace probíhá?

Ještě před vytvořením individuálního programu, který pro vás bude specifický, vám personál kardiologického rehabilitačního centra provede krátkou fyzickou prohlídku a zdokumentuje vaši anamnézu. Zdejší odborníci vás také mohou požádat, abyste se podrobili základnímu testování, které může zahrnovat:

Odborníci budou spolupracovat s lékařem na přezkoumání a posouzení vašich rizikových faktorů kardiovaskulárních onemocnění a budou s vámi spolupracovat na vývoji vašeho individuálního léčebného plánu. To bude zahrnovat identifikaci bezpečných a efektivních cílových tréninkových zón pro váš cvičební trénink a stanovení zdravých cílů pro vaše srdce, kterých dosáhnete během programu a v dlouhodobém horizontu.

Sponzorováno

Při práci ve skupině budou mít odborníci dohled v tělocvičně, když začnete pomalu cvičit podle předepsaných tréninkových zón. Budou vám zde radit. Jak absolvujete více lekcí a získáte sebedůvěru a vytrvalost, bude vám personál k dispozici, aby vám pomohl postupně postupovat zvyšováním intenzity a/nebo doby trvání vašeho cvičení v závislosti na vaší kondici a anamnéze. Budou také pravidelně kontrolovat vaši srdeční frekvenci a krevní tlak, aby se ujistili, že jste při cvičení v bezpečí.

Cviky & cvičení

Cvičení, která můžete dělat v rámci kardiorehabilitace, se mohou lišit v závislosti na vaší přicházející kondici a rizikových faktorech, ale obecně se jedná o tyto cviky v různé intenzitě:

  • Aerobní cvičení, jako je chůze, jízda na stacionárním kole nebo používání eliptického nebo krokového trenažéru.
  • Činnosti k posílení svalů, jako je zvedání malých vah nebo používání strojů a posilovacích pásů.

Další složky kardiorehabilitace

Získáte také pomoc s těmito aspekty:

  • Zdravější jídelníček
  • Techniky zvládání stresu. Na požádání vám odborný personál může také pomoci získat doporučení k rozhovoru se specialistou v oblasti behaviorálního zdraví.
  • Jak se dostat se a jak si udržet si zdravou váhu
  • Ukončení užívání tabákových výrobků a/nebo jiných látek. Jak přestat kouřit
  • Správné užívání vašich léků.
  • Kontrola krevního tlaku, cholesterolu a hladiny cukru v krvi pro prevenci nebo léčbu cukrovky

Co se děje po kardiorehabilitaci?

Poté, co dokončíte svou poslední kardiorehabilitaci a jako součást dokončení vašeho programu, vás personál může požádat o provedení dalšího zátěžového testu za účelem:

  • Přehodnocení bezpečnosti cvičení
  • Odborníci mohou kvantifikovat to, jak moc jste se zlepšili ve své kardiorespirační kondici ve srovnání s počátečním zátěžovým testem
  • Mohou aktualizovat individuální doporučení pro cvičení, aby odrážela vaše zlepšené fyzické fungování.

Pamatujte, že i když jste „absolvovali“ kardiorehabilitaci v centru, měli byste určitě pokračovat ve svém novém životním stylu, měli byste stále cvičit – dlouhodobě pod dohledem. Prospěšné účinky pravidelného cvičení na srdce také zlepšíte, pokud budete i nadále používat vše, co jste se naučili o kontrole kardiovaskulárních rizikových faktorů, zvládání stresu, vaření jídel prospěšných pro srdce a vyhýbání se tabákovým výrobkům. To vše vám může velmi pomoci po zbytek vašeho života.

Jaké jsou výhody kardiorehabilitace?

Dokončení kardio rehabilitačního programu může podle odborných studií přidat až 5 let k vaší očekávané délce života. Kardiorehabilitace je pro vás dobrá v mnoha ohledech. Například:

  • Pomůže vám zotavit se a posílit po srdečním infarktu, operaci srdce nebo jiném srdečním problému.
  • Rozhýbe vhodně vaše tělo, aby byly vaše každodenní činnosti jednodušší.
  • Zlepší vaši každodenní kvalitu života.
  • Pomůže snížit riziko dalšího srdečního infarktu.
  • Sniží riziko, že v nadcházejících letech vážně onemocníte nebo zemřete na srdeční choroby.
  • Pomůže vám zvládnout duševní zdraví a případné pocity deprese a úzkosti po infarktu.
  • Ukáže vám způsoby, jak bojovat proti stresu.
  • Pomůže vám se strategiemi jak si udržet zdravou váhu.
  • Naučí vás zdravějším životním návykům, jako je zdravé stravování, jak přestat kouřit, zkrácení času stráveného sezením a více cvičení.
  • Pomůžee s bolestí na hrudi a dušností.

Jaká jsou rizika kardiorehabilitace?

Prakticky nulová. Ve velmi vzácných případech může cvičení během kardiorehabilitace způsobit zranění nebo nebezpečný srdeční rytmus. Pokud k tomu dojde, personál zasáhne a nenechá vás dále cvičit. V případě potřeby bude personál také komunikovat s vaším kardiologem nebo vaším lékařem, aby vás mohl vyšetřit nebo objednat další testování, než se vrátíte na kardiorehabilitaci.

Sponzorováno

A co vy? Byli jste na kardiorehabilitaci? Jaké to tam bylo? Napište nám do komentářů, budeme rádi.

A dále si o srdci přečtěte

Zdroje článku a odborné studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva