Sponzorováno

Feldenkraisova metoda – objevíte širokou škálu gest a pohybů 4.94/5 (16)

feldenkraisFeldenkraisova metoda je založena na provádění neobvyklých, snadno proveditelných pohybů s cílem zbavit svaly jejich návyků a tak rozvíjet vědomí o vlastním těle za účelem podpory fyzické a duševní výkonnosti. Tato metoda poskytuje možnost znovu objevovat širokou škálu gest a pohybů, které naše tělo dokáže dělat a které se našimi zlozvyky zredukovaly téměř na minimum.

Historie Feldenkraisovy metody

Za autora metody se pokládá Moshe Feldenkrais, původem ruský fyzik. Ten se začal zajímat o své tělo poté jak si zranil koleno. Na základě svých zkušeností s praktikování bojových umění a znalosti fyziky vytvořil metodu, jejímž cílem je vracet tělu jeho pohyblivost. Na základě studií dospěl k názoru, že v dětství si mozek vytváří představy a vzorce o tom, jak se mají pohyby provádět, a tělo se při pohybu touto představou „poslušně řídí“. Domníval se, že u některých pohybů si mozek ne vždy vytvoří právě ideální představu. V těchto případech si pak tělo nakonec způsobí bolest a poškození.

Kdy se tato metoda indikuje?

Feldenkraisova metoda se dá využít k tlumení bolesti vznikající při určitých polohách a držení těla (např. při artróze, svalových a kosterních problémech) nebo při usnadňování funkční rekonvalescence. Umožňuje skoncovat se špatným držením těla, obnovit pružnost a ohebnost ramen a pomůže se naučit lépe ovládat vaše tělo. Rovněž je vhodná, pokud se pokoušíte o lepší ovládání svého těla. Jelikož není gymnastikou, nevyžaduje si zvláštní fyzické úsilí a je dostupná všem bez rozdílu pohlaví a věku.

Sponzorováno

Jak probíhá cvičení Feldenkraisovou metodou?

Cvičení se skládá z 2 samostatných bloků.

1. blok – Funkční integrace

První z nich se jmenuje funkční integrace a odehrává se výhradně během individuálních setkání trvajících přibližně 1 hod. Jejím cílem je naučit vás, abyste se pohybovali jinak. Vyvolává vzpomínky ukládané od raného dětství: dotek, pocit tahu a tlaku či pohlazení.

2. blok – Vnímání těla prostřednictvím pohybů

Druhý blok se nazývá vnímání těla prostřednictvím pohybů. V rámci něj se provádějí jednoduché gesta a pohyby podle pokynů terapeuta, přičemž se vás nedotkne ani jinak neukáže pohyb, který máte udělat. Tím umožníte tělu zbavit se ztuhlosti a svobodně bez omezení využívat okolní prostor.

Závěr

Přestože existuje množství svědectví o účinnosti této metody zejména při zmírňování svalových a kloubních bolestí, pozitivní účinky této terapie zatím nepotvrdila žádná klinická studie. V současnosti tuto metodu používají hlavně herci a tanečníci na zdokonalení lehkosti pohybu.

Neexistují žádné recepty na „správné“ pohyby, neřekne vám jak dýchat nebo chodit, jak sedět nebo stát. Naučí vás, jak se stát svým vlastním měřítkem účinných pohybů tím, že vám vytvoří příznivé prostředí. Prostředí, kde ano i ne stojí proti sobě, ale mají stejnou hodnotu, prostředí plné vyslovených i nevyřčených otázek, místo, které ožívá přítomným vnitřním dialogem. Když zjistíte, že se při výuce usmíváte, děláte právě něco, co funguje. Že to děláte bez námahy a úsilí, které je nezpochybnitelnou brzdou při zdokonalování vnitřního cítění.

Kde se o této metodě dozvíte víc?

VIDEO: Feldenkraisova metoda – jak může vypadat cvičení

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva